II Edward Fulmer, vlieger en held Slag om Arnhem, overleden Protest tegen afnemen dure patserkleding li 10 Meer bezoekers dierentuinen De veertien grootste dieren tuinen in Nederland hebben vorig jaar 10,5 miljoen bezoe kers ontvangen. Dat is 2 pro cent meer dan in 2016, meldt de Nederlandse Vereniging van Dierentuinen (NVD). Het bezoek aan dierentuinen vertoont sinds 2013 een stij gende lijn. In 2016 bezochten 10,3 miljoen mensen dieren tuinen van de NVD. Dat was 7 procent meer dan in 2015. Grote publiekstrekkers waren onder meer Artis in Amster dam met een recordaantal van 1,4 miljoen bezoekers, Blij- dorp in Rotterdam met ruim 1,4 miljoen mensen en Ouwe hands Dierenpark in Rhenen met ruim 1 miljoen bezoekers. De Nederlandse Vereniging van Dierentuinen bestaat sinds 1966. Vorig jaar heeft de vereniging een nieuwe ethi sche code ontwikkeld. Hierin staat hoe de dierentuinen met dieren moeten omgaan. Ook zijn zogenoemde 'gouden re gels' opgesteld, waarin staat hoe de veertien dierentuinen omgaan met zaken als duur zaamheid en wetenschappe lijk onderzoek. Wij leggen de sleutel voor het corrigerend vermogen bij de gemeenschap zelf Man steekt passant dood in Ierland Een 18-jarige man heeft in het Ierse Dundalk een man op straat doodgestoken met een mes en twee anderen verwond. Volgens de politie gaat het om willekeurig geko zen slachtoffers. De ver dachte is van oorsprong af komstig uit Egypte. Zijn mo tiefis niet duidelijk. Het do delijke slachtoffer is een 24- jarige Japanner. Hij werd van achteren aangevallen en in zijn rug gestoken. De man overleed ter plekke. De twee gewonden zijn Ieren. Zij ver keren niet in levensgevaar. Kilo's cocaïne tussen fruit Hun/hen vaak opgezocht Oproep jonge stamceldonor De Amerikaan Fulmer is 98 jaar geworden en overleed op oud jaarsdag, zo maakte het ministerie van Defensie gisteren bekend. De oud-vlieger was een van de vier nog levende dragers van de hoogste militaire onderscheiding, de Militaire Willemsorde. Die kreeg hij als tweede vlieger op een Douglas C47, een ongewapend transporttoestel. Het toestel raakte op 18 september 1944 zwaar be schadigd door afweergeschut van de Duitsers, waarbij de eerste vlie ger zijn bewustzijn verloor. Heldendaad De bemanning en een groep para chutisten die aan boord was, wis ten zichzelf te redden door uit het vliegtuig te springen. Maar Fulmer wilde het leven redden van de eer ste vlieger en nam de stuurknup- pel over. Ondanks ernstige brand wonden aan zijn gezicht, nek en armen wist hij het toestel veilig Zwaneveld geeft aan dat degene die door de politie wordt benaderd kan denken dat hij of zij staande wordt gehouden om een andere reden, bijvoorbeeld om zijn of haar etni sche afkomst. „We hebben net be dacht dat we niet de schijn willen wekken dat er sprake is van etnisch profileren", zegt ze. „Maar de kans dat dat hierbij wel gebeurt, is juist heel groot." De Rotterdamse ombudsman stelt dat het juridisch erg inge wikkeld is iemand op straat zijn of haar jas af te nemen. „Het is ten slotte niet verboden om daarin rond te lopen. Daarnaast is het na tuurlijk vaak onduidelijk hoe zo'n kledingstuk betaald is en hoe oud het is." Dit in tegenstelling tot een dure auto. „Daar zijn objectieve kenmer ken voor", zegt Zwaneveld. „De huidige waarde van een auto is vast te stellen, evenals wie de huidige en vorige eigenaar is." Jair Schalkwijk, woordvoerder van de landelijke organisatie tegen etnisch profileren Control Alt De lete, meent dat de nieuwe aanpak van de politie haaks staat op het nieuwe beleid voor proactieve con troles. „Daarin staat onder meer dat de politie geen gebruik meer mag maken van daderprofielen waarbij mensen gecontroleerd worden om dat ze eruitzien als 'typische' da- Staan de agenten straks ook bij je thuis om te vragen hoe je die tv hebt betaald? ders. Mensen kunnen niet gestopt worden omdat hun uiterlijk niet zou passen bij hun dure auto of om het dragen van een 'te chique' jas. In een rechtsstaat oordeelt de rechter over het afpakken van goederen en niet de politie." Ook de Rotterdamse strafpleiter Jaap Spigt maakt gehakt van de nieuwe patseraanpak. „Spierballen- taal is het. Dit slaat nergens op. Je bent immers niet verplicht om te gen jezelf te getuigen. Wat is de vol gende stap als je op straat door de politie kan worden aangesproken op de kleding die je aan hebt? Staan de agenten straks ook bij je thuis in de huiskamer om te vragen hoe je die televisie of het bankstel hebt betaald?" aan de grond te krijgen. Voor die heldendaad ontving hij op 17 oktober 1946 de Militaire Willemsorde uit handen van ko ningin Wilhelmina. Op dit moment zijn er nog drie dragers van de hoogste militaire onderscheiding in leven. De Brit Kenneth Mayhew, voor zijn hel dendaden in de Tweede Wereld oorlog, en de Nederlandse militai ren Marco Kroon en Gijs Tuinman voor hun heldhaftige inzet in Af ghanistan. donderdag 4 januari 2018 ARNHEM Burgemeester Fons Naterop is teleurgesteld dat de inwo ners van Veen er niet in zijn geslaagd een eind te maken aan de jaarlijkse autobranden en provocatie van de politie rond oud en nieuw. DUNDALK De brandweer in Lage Vuursche heeft een kat gered uit een containerput. Het dier was in de put gesprongen toen bij een pannenkoekenhuis de ondergrondse glascontainer werd geleegd. Haar baasje ging zoeken en hoorde uiteindelijk het gemiauw. De brandweer bracht uitkomst, fotocasparhuurdeman Er is zware kritiek op het plan van de Rotterdamse politie om jeugdige patsers hun peperdure merkkleding af te pakken als ze niet kunnen uitleggen 'waar ze het van doen'. „Het is een hel lend vlak", zegt ombudsman Anne Mieke Zwaneveld. Marjolein Kooyman Sander Sonnemans Rotterdam ANTWERPEN In de haven van Antwerpen is een partij van bijna 7.000 kilo cocaïne onderschept, die vermoedelijk Neder land als bestem ming had. De drugs zaten in een contai ner met een lading bananen. De co caïne werd onder schept door de Bel gische douane. Waar de drugs van daan komen en waar die precies naartoe moesten, wordt onderzocht. DEN HAAG De vraag wanneer je 'hen' en wanneer je 'hun' gebruikt is de meest opge zochte taalkwestie van 2017. In 2016 hebben 342.000 mensen hierover advies gevraagd aan taalgenoot schap Onze Taal. LEIDEN Zo'n 190.000 jonge ren die in 2016 18 jaar zijn geworden, worden door het ministerie van Volksgezondheid opgeroepen stam celdonor te worden. Ook komt er een campagne. Uit on derzoek blijkt dat stamcellen van jon ge donoren beter aanslaan. Er overlij den nog steeds mensen omdat geen geschikte stamceldonor wordt gevonden. Een van de laatste oorlogshel den van ons land, Edward Ful mer, is overleden. Hij was tijdens de Tweede Wereldoorlog een van de vliegers tijdens de Slag om Arnhem. Raymond Boere Rotterdam/Syracuse Het is juridisch ingewikkeld iemands jas te confisqueren, fotoanp —Jaap Spigt, strafpleiter Twee dragers van de Militaire Willemsorde: Edward Fulmer (I) en Gijs Tuinman, foto defensie M Fulmer in zijn jonge jaren. Hij redde in 1944 het leven van een collega vlieger. BENAUWD AVONTUUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10