I 9 Mortier werd Swifterbanter fataal ven Siberië kwamen een controleerd naar de aarde te- Iers lijken de kosten om het Amerikaanse en een Russi- rug of worden naar een baan puin op te ruimen nog steeds sche communicatiesatelliet gebracht waar ze geen gevaar een groter probleem te vin met elkaar in botsing. Door de voor het ruimteverkeer vor- den dan het puin zelf." botsing ontstonden twee men. De Britse universiteit van grote wolken van puin. Surrey neemt nu het voor- Voor de internationale wa- Vervuilers touw, al gaat het om een proef, teren en het luchtruim op Die afspraak was ook hard no- Onder de naam 'RemoveDe- aarde zijn afspraken gemaakt, dig, stelt Noomen. „Het vele bris' is nu een 17 miljoen euro Een goed werkend verdrag afval kon ontstaan doordat ie- kostend ruimteveer klaar dat over wat in de ruimte wel en dereen deed waar hij zin in dienst doet als vuilniswagen, niet mag, bestaat nog had. Ruimtevaartagentschap- De CubeSail zal aan het inter niet. Rusland en China stel- pen houden zich nu aan nationale ruimtestation ISS den in 2008 voor om een ge- de strenge regels om de hoe- worden gekoppeld, dragscode op te stellen, maar veelheid rommel die in de Daar proberen de Britten de Verenigde Staten lagen ruimte achterblijft te beper- verschillende technieken uit dwars. Later wezen Moskou ken. De vraag is of ook de op- bij het opruimen van het af- en Peking een voorstel af van komende commerciële ruim- val. Zo is er een harpoen om de VS en de Europese Unie. tevaartbedrijven dat gaan grote stukken binnen te ha- Inmiddels hebben ruimte- doen. Als zij hun internetsa- len. Ook wordt 'testafval' ge- vaartorganisaties van tal van tellietjes wel gewoon laten bruikt, dat zelf meegenomen landen met elkaar afgespro- rondslingeren, wordt het wordt en weer teruggebracht ken om afgeworpen stuwra- dweilen met de kraan open.' naar de aarde. Het is de bedoe- ketten en satellieten die niet Nu al vormt puin het aller- ling dat toekomstige vuilnis- meer worden gebruikt, voort- grootste probleem in de wagens met puin worden op- aan op te ruimen. Ze keren ge- ruimtevaart, maar de vervui- gebrand in de atmosfeer. Harpoeneren RemoveDebris Platform Een mortier die meteen af ging, heeft geleid tot de dood van de 39-jarige man uit Swif- terbant, afgelopen zaterdag. Dat is de uitkomst van een onderzoek van de politie. De man was het enige dode lijke vuurwerkslachtoffer van de afgelopen jaarwisseling. Volgens de politie is uit getui genverklaringen gebleken dat de man rond 15.30 uur vanuit zijn woning naar buiten is ge lopen om een mortier, illegaal vuurwerk, aan te ste ken. Het vuurwerk ontplofte vrijwel onmiddellijk, voor de ogen van zijn vrouw en kin deren. De zware explosie werd de man fataal. Een van de getuigen was een buurjon gen. Hij zag vanuit huis wat er gebeurde. „Een witte bol, 10 centimeter dik, een heel groot lont. Hij deed het in een koker, stak het aan en het was gelijk in één keer: boem!" Omdat er geen an dere personen bij het incident waren betrokken, heeft de politie het onderzoek afgeslo ten. De overheid laat opnieuw zien dat ze onbetrouwbaar is Israël bemoeilijkt opdelen Jeruzalem Het Israëlische parlement heeft een wetsvoorstel goed gekeurd dat het moeilijker maakt om delen van de Israë lische hoofdstad Jeruzalem na een vredesovereenkomst af te staan aan de Palestij nen. Zij noemen het voorstel 'een oorlogsverklaring' die elke kans op hervatting van de vredesbesprekingen onder mijnt. De Palestijnen willen van Oost-Jeruzalem de hoofdstad maken van hun staat op de bezette Westelijke Jordaanoever en in de Gaza- strook, gelegen in het oosten van Israël. Celstraf voor schoppen Schikking kost 310 miljoen euro Inbreker door slaap overmand woensdag 3 januari 2018 GO het heelal 3) Een uitgeschoven bordje van 10x10 cm wordt geharpoeneerd 4) Een uitklapzeil trekt de RemoveDebris versneld naaide dampkring, waar het verbrandt .1 VI Harpoen(doel) 3D-camera Zei! Platform op schaal SWIFTERBANT VULKAAN Op het dak van hun bus hebben reizigers in Indonesië goed zicht op de dikke rookwolken die de vulkaan Sinabung uit braakt op Noord-Sumatra. Na 400 jaar rust werd de Sina bung in 2010 actief. In 2013 kwam het tot een zware uitbar sting. FOTO AFP/IVAN DAMANIK Lianne den Haan De ANBO-bestuurder re ageert op de kabinetsplannen voor een 'aflosboete' voor hui zenbezitters en steunt het ini tiatief van 50PLUS voor een raadgevend referendum. JERUZALEM HAARLEM Een 35-jarige voet baller van SC Bad hoevedorp heeft een jaar celstraf ge kregen, waarvan een half jaar voor waardelijk, plus 1.000 euro schade vergoeding aan het slachtoffer. Dit omdat hij tijdens een duel zijn tegen stander van VV Hercules tegen het hoofd schopte. De rechtbank in Haar lem oordeelde hem schuldig aan poging tot doodslag. LOS ANGELES Een dochterbedrijf van Rabobank in Californië, RNA, neemt een voorzie ning van 310 mil joen euro, gereser veerd vanwege een schikking met de Amerikaanse auto riteiten in een wit- wasonderzoek. LÜNEBURG Een 38-jarige inbreker in het Duitse plaatsje Lü- neburg was kenne lijk zo uitgeput ge raakt van zijn 'werk', dat hij zijn ogen niet meer open kon houden en in slaap viel. De bewoners van het huis waar hij had ingebroken vonden hem snurkend, in diepe rust op de vloer, aldus Duitse media. De politie werd gealarmeerd, de inbreker opgepakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9