De selfiecino: een schuim-selfie in je cappuccino 7 Friezen halen hun loten uit de la: wordt het10.000euro?20.000? Het Friese Eastermar was vooral het dorp van fotomodel Doutzen Kroes, maar is na nieuwsjaarsdag het dorp waar de Kanjerprijs van de Postcodeloterij viel. Verslag vanuit verdoofd Friesland. Ben je Sonja de Haan (64) uit het Friese dorp Eas termar, dan open je nog één keer de voordeur. Dat deed je nog geen et maal geleden ook en toen lietjeMartijn Krabbé binnen en - nog net iets belangrijker - met hem een cheque van bijna 18 miljoen euro. Nu staat de zo veelste journalist op je tuinpad, waar nog tien tallen gouden confetti- snippers je herinneren aan hét moment waarop je leven dras tisch veranderde. Ver geet je trouwdag met Romke, vergeet de ge boortes van je kinde ren; op nieuwjaarsdag 2018 kreeg je, patsboem, 17.966.667 euro. En de bibbers. Die kreeg je ook. Sindsdien deed je amper een oog dicht, verraden de wallen als Friese terpen onder je ogen. Je eyeliner is doorgelopen. Je gaat niet vertellen of je net gehuild hebt, je wilt ei genlijk alleen nog maar zwijgen. „We willen al leen nog maar rust, als jeblieft." Ben je slager Otte (42, 'niet Otto, dat is een Duitser') Boersma uit Eastermar, dan lag je in de nacht van maandag op dinsdag ook wakker. Niet omdat je zo veel geld ge wonnen hebt. Nee, juist niet. Omdat je niet mee deed aan de loterij waarbij alle deelnemers in je dorp in de prijzen vielen. Dat zit zo: de twee gezinnen aan de afgelegen Industrieweg, Sonja en Romke (2 loten) en in het huis daarnaast het jonge stel Tjeerd en Mari- anne (1 lot), verdelen sa men de helft van de kanjer van de Nationale Postcode loterij. Zij zijn de enige be woners van de winnende postcode, 9261XC. De ove rige bijna 27 miljoen gaat naar alle andere deelne mers met wijkcode 9261 - en dat is heel Eastermar. Maar dan moet je dus wel meespelen in de loterij en dat doe je dus niet. Daar lag je vannacht over te pein zen, toen je - eureka - op de Postcode Loterij Burger kwam. Varkensvlees, rund vlees, geheime kruidenmix eroverheen, 3,95 euro per vier stuks. Dat kunnen ze Waar zo'n selfiecino naar smaakt? Gewoon naar koffie met melk: de selfie op het melkschuim is ge maakt van eetbare inkt. „Een beetje vergelijkbaar met de inkt die bak kers op fototaarten aanbrengen", zegt mede-eigenaar Nejan Doga- ner. Nejan en zijn vrouw Ahu Do ganer hebben hoge verwachtingen van hun selfieprinter voor cappuc cino. „Het is natuurlijk uniek", vindt Ahu. Ze zagen het printappa raat in Singapore. Nejan: „We von- den het heel gaaf, het is daar heel populair. We hebben meteen con tact gezocht. Het kostte wat moeite, maar het is gelukt om er eentje aan te schaffen." Sinds mei stond de sel- fiecinomachine bij hen thuis op het aanrecht. Ahu: „We hebben lang gezocht naar een leuke locatie voor de zaak. We zijn sinds Tweede Kerstdag open. Priscilla Smit is aan het werk in Amada. Ze laat eigenaar Nejan een foto van haar nemen. Hij stuurt de foto naar zijn laptop, zet een ge wone cappuccino en slingert de printer aan. „Trrr, trrr, trrr"klinkt het, net als bij een echte printer. „Drie seconden", glundert hij. En klaar is de koffie. De selfiecino is een euro duurder dan een gewone cappuccino: 4,50. Smit is verrast door het resultaat. „De foto is misschien een beetje donker", lacht ze. „Maar hij is wel hartstikke leuk." Ze pakt haar tele foon uit haar tas en maakt een foto van haarzelf in het koffieschuim: een selfie van de selfiecino. Perfect voor Instagram. 'ia f: Ben je Sjouke Wijnsma (58), dan duik je koortsachtig in je administratie als je die fel verlichte rode truck van de Postco deloterij langs je deur ziet rijden. Want speelde je nou wel of niet mee? Ja dus, concludeer je tevre den. Je weet het vrijdag pas zeker, maar je verwacht dat je zo'n 20.000 euro hebt gewonnen. Later schat je dat bedrag al op 40.000 euro. Dat komt door de wilde verhalen die je in je buurtsuper hoort, als eige naar van Alles ünder ien dak. Ooit hielp dat mooie meisje uit het dorp, Doutzen, je hier op zaterdagen. Soms loopt ze nog bij je binnen. En vergeet ze alle glitter en gla mour: jij kent de echte Doutzen. De geldprijs laat je niet blozen, nu je over Doutzen praat wel. Zachtjes zeg je dat ze bijna nooit een winkel opent. Maar jouw zaak wel. Dat was pas een hoofdprijs. nu wel missen, al die dorpsgenoten die wél ge wonnen hebben. Zoals sportinstructeur Marieke Bron (32), die vier Postcode Loterij-burgers aanschaft. Lachend, zoals ze vandaag de hele dag giechelt. Je wijst naar de muziek- speakers in je zaak, want je hoort Abba zingen: 'Money, money, mo- ney'. Nu giechel je zelf ook. En je zegt dat je denkt dat je in 2018 veel meer bief stuk dan andere ja ren zal verkopen. Dus eigenlijk ben je ook een winnaar. Je kent Sonja, omdat ze een paar jaar geleden een open sollicitatie bij je inle verde. Maar je had destijds niemand nodig. Triomfan telijk concludeer je: „En nu heeft zij mij niet meer no dig." woensdag 3 januari 2018 GO Tekst: Jeroen Schmale (Bijna) allemaal winnaars in het blozende dorp van Doutzen De twee winnende huizen van de kersverse miljonairs aan de Industrieweg in Eastermar. Koffie drinken en selfies nemen: sommigen doen niets liever. In Rotterdam kun je die twee nu combineren: koffiebar Amada serveert koffie met een drink bare selfie erop: de selfiecino. Nadia Berkelder Rotterdam Nejan Doganer maakt een foto Priscilla Smit en de unieke pril doet de rest. foto's jan de groen De filmploeg en medewerkers van de Postcodeloterij in de straten van het Friese Eastermar. fotos cornésparidaens Slager Otte Boersma speelt niet mee in de loterij. E s Eastermar wacht vol spanning op de prijzen. Kijk op onze site.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7