Iran wijst naar VS en Saoedi-Arabië 5 blog voor de ongeveer 35.000 Ira- niërs die in Nederland wonen. Zijn ouders, broers en veel vrien den zijn nog in Iran. Vooral zijn vrienden - 'mijn ouders zijn con servatief - zien Iran maar wat graag veranderen. Of ze proberen zo snel mogelijk weg te komen. Twee maanden geleden nog ont vluchtte een vriend het land om hier te studeren. „Hij is al ingeni eur en bijna 40, maar het was zijn excuus om zich te ontworstelen uit het beklemmende regime." Hij kan het zijn vriend niet kwalijk nemen. Maar eigenlijk is het dood- zonde dat hoogopgeleide mensen zoals deze man er zo over denken. „Dit zijn de mensen die het land vooruit kunnen brengen. Maar ze willen dat wel in een vrijer land kunnen doen." Negen jaar geleden, in 2009, was het laatste grote protest in het land. Sindsdien is de situatie er volgens Akbarzadeh alleen maar slechter geworden, zeker econo misch. De inflatie is gigantisch. „De laatste keer toen ik er kwam, in 2006, kostte een taxiritje van drie minuten nog 50 toman, nu is dat 2.000 toman. Vlees is er duur der dan in Nederland. Alleen ligt het gemiddeld inkomen veel la ger." Deze protesten gaan allang niet meer alleen over de slecht draai ende economie. Tot het moment dat Iran met de VS een deal sloot over het nucleaire programma, kon de regering volhouden dat het leven zo slecht was vanwege de sancties van de internationale ge meenschap. „Nu die deels zijn op geheven, zien mensen dat er maar weinig verandert. Ze hebben geen vertrouwen meer in hun leiders. Voelen zich verraden." De protesten zijn volgens Akbar zadeh nog niet zo omvangrijk als in 2009. Hij ziet wel dat ze in meer steden worden gehouden. En dat mensen uit allerlei lagen van de bevolking zich erbij aansluiten. Ook in Nederland gingen mensen gisteren de straat op. Akbarzadeh was aanwezig bij een demonstra tie op de Dam in Amsterdam. Be langrijk, vindt hij. „We moeten onze families en vrienden laten zien dat we aan hen denken en dat we hun boodschap zullen door vertellen. Want hun mogelijkhe den daarvoor zijn zeer beperkt." PROTESTEN woensdag 3 januari 2018 A Demonstraties in Teheran op 30 december (boven) en in de Iraanse plaats Qahdarijan, gisteren. De foto's zijn afkomstig van een zich onafhankelijk noemend Iraans nieuwsorgaan. fotosap Pejman Akbarzadeh kwam elf jaar geleden in Nederland. Hij is muzikant en journalist, fotojan-pierre jans Het gesprek met Pjeman Akbarzadeh is ook te zien op onze website K De bloedige onderdruk king van protesten in Iran zorgen voor een verbale oorlog tussen Teheran en Washington. Volgens aya tollah Ali Khamenei pro beren 'de vijanden van Iran chaos te creëren' in zijn land. Hans van Zon Rotterdam/Teheran De Opperste Leider Kha menei noemde deze 'vijan den' in een reactie op de onlusten die vorige week uitbraken niet met naam. Maar de secretaris van de Nationale Veiligheidsraad, Ali Shamkhani, wond er geen doekjes om: volgens hem zitten de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Saoedi-Arabië achter de protesten die al aan ten minste 21 mensen het leven hebben gekost. In verschillende steden, waaronder de hoofdstad Teheran, zijn inmiddels bijna 1.000 betogers voor meer vrijheid en welvaart opge pakt. 90 procent van hen is jonger dan 25 jaar. Een van hun eisen is werk. De jeugdwerkloosheid in Iran steeg vorig jaar bijna tot maar liefst 30 procent. Het Witte Huis dreigt met extra sancties tegen Iran. Volgens Donald Trumps ad viseur Kellyanne Conway staat de Amerikaanse pre sident 'pal achter het Iraanse volk'. Volgens Trump verdienen ze alle steun in hun strijd tegen 'het wrede en corrupte Iraanse regime'. De onrust in Iran is koren op de molen van de Ameri kaanse regering. De crisis steunt Trump in zijn verzet tegen het nucleaire akkoord met Iran dat door zijn voor ganger Barack Obama mede werd ondertekend. De Amerikaanse president noemt de overeenkomst 'de slechtste deal ooit' en voelt zich nu gesterkt in zijn con troverse met critici die zijn spijkerharde Iran-beleid ver oordelen. Of de protesten tegen het juk van de Islamitische Re volutie, in 1979 in leven ge roepen door wijlen ayatollah Khomeini, net zo omvangrijk zullen worden als in 2009 is onduidelijk. De Iraanse lei ders dreigen de betogers met zware straffen. Volgens het hoofd van de 'Revolutio naire Rechtbank' in Tehe- A Khamenei ontmoet familie van 'martelaren', fotoepa ran, Musa Ghazanfarabadi, zullen de arrestanten snel worden berecht. De leiders van de protesten zullen mo gelijk worden beschuldigd van moharebeh'een isla mitische term voor 'oorlogs voering tegen God. Daar mee lopen ze de kans op doodstraf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5