Tafel van 15 verdient kans Voedselbank baalt flink van inbraak Voldaan Stormvloedkering gaat vandaag wellicht dicht 2 NIEUWJAAR 2018 Alleen gisteren al waren er nieuwjaars recepties van zes Zeeuwse gemeenten. Toch proberen veel directeuren en managers om op zoveel mogelijk recepties hun gezicht te laten zien. Commentaar De Tafel van 15. Weieens van gehoord? Het Zeeuwse overlegorgaan van gemeenten, provincie en water schap timmert niet echt aan de weg. Aan de Tafel zoeken bestuurders naar samenhang in beleid. Het overleg is nodig om het met elkaar eens te blijven, en om naar bui ten één duidelijk standpunt in te nemen. De Tafel ligt ge voelig. Het blijkt niet eenvoudig samen de Zeeuwse belan gen te behartigen. Daarvoor moeten alle overlegpartners geven en nemen. Dat gaat gemakkelijk als er voldoende koek is. Maar als er betrekkelijk weinig te verdelen valt, is het heel moeilijk om elkaar iets te gunnen. De commissie-Balkenende liet er geen twijfel over be staan: Zeeland komt economisch alleen goed vooruit met een nauwe samenwerking tussen alle bestuurslagen. Bal kenende zei er iets bij. Praktische afspraken, tussen over heden die begrijpen dat ze elkaar nodig hebben, verbinden beter dan een opgelegde nieuwe bestuursstructuur. Hopelijk hebben de Zeeuwse politici dit goed onthouden. Want de Tafel wil zich nu versterken met een groepje top ambtenaren. Zo moet meer daadkracht ontstaan. Goed idee. De valkuil is een politieke discussie over het mandaat van deze nieuwe Tafel van 15. Dat mag niet gebeuren. Het is hoog tijd om de Tafel handen en voeten te geven. Haal de mankracht uit de bestaande organisaties, dan zijn er geen extra kosten. Geef ze een paar jaar de kans en oor deel dan pas. Zeeland heeft niets aan een discussie over het mandaat van dit bestuurlijk overlegorgaan Het is nog onduidelijk wat er pre cies weg is, maar de vriezer stond open en daaruit is vermoedelijk voedsel weggenomen, vertelt Van Oosten. „Het lijkt allemaal mee te vallen, maar zo wil je het nieuwe jaar niet beginnen. Dit is toch wel flink balen", zegt Mariëlle van Oos ten. De politie onderzoekt de steen op sporen van dna. „Het is vaker ge beurd bij ons", zegt Van Oosten. „We hebben een alarmsysteem. Je kunt er verder weinig aan doen. Anders zou je iemand 24 uur per dag daar moeten laten staan. Dat kan ook niet." Ze hoopt dat de dader zich het Het lijkt allemaal mee te vallen, maarzo wil je het nieuwe jaar niet beginnen voedsel heeft laten smaken. „Mis schien is het een noodkreet van ie mand en heeft diegene echt iets no dig gehad. Maar als ze voedsel wil den, hadden ze ook gewoon even kunnen bellen." ALMANAK Het was een overdadig kerstdi ner bij dat Vlissingse gezin. Een smakelijk voorgerecht, een tus sengerecht en daarna nog een geslaagde hoofddis. De vader van het gezin liet het zich alle maal prima smaken. Misschien iets té prima. Want nadat het hoofdgerecht van tafel was ge- ruimd zakte hij meer dan vol daan onderuit. Hij keek dan ook bedenkelijk toen zijn vrouw met het dessert op de proppen kwam. „Ik kan geen dessert meer zeggen", reageerde hij. „Nou, dan zeg je toch nage recht", reageerde zijn dochter verbaasd. Vernieuwing bij Gemeentebelang Slaapkoppen met gestolen spullen Activiteiten voor jongeren TERNEUZEN Drietal vast voor vernielingen Een gloednieuw jaar en dus is het weer tijd voor nieuwjaarsrecepties. Maar naar welke ga je toe? Allemaal aflopen is toch geen doen? Toch wel, vinden veel bedrijven en orga nisaties. En dus spreken ze af wie van de directie of het management naar welke bijeenkomst gaat. „Daar hoor je wat er speelt en leeft." Aannemer H4A uit Sluiskil bij voorbeeld. Daar is lijstje gemaakt van relevante nieuwjaarsrecepties, vertelt directeur Eric de Ruijsscher. „Denk aan die van de gemeenten, de provincie, de Brabants Zeeuwse Werkgevers Vereniging en North Sea Port. Vervolgens hebben we die verdeeld onder zeven leden van de directie en het management. Zelf ga ik bijvoorbeeld naar die van de BZW, de provincie en North Sea Port." Het is, vindt De Ruijsscher, be langrijk om je gezicht te laten zien. „We werken voor heel veel overhe den en we vinden het netjes om onze klanten de handen te schud den. In een korte klap kun je veel mensen zien en spreken." Daar denken ze bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis net zo over. Ook daar is een lijstje van relevante recepties gemaakt en is afgesproken wie van de Raad van Bestuur en het management naar welke receptie gaat. „Het is goed voor de contac ten", zegt ADRZ-woordvoerder Mirjam van Zuilen. „En het zijn ge legenheden om mensen te ont moeten die je niet zo snel tegen komt, zoals kandidaat-raadsleden." Voeling houden met wat leeft in de maatschappij dus. Dat is precies één van de redenen waarom ook Justion Advocaten uit Middelburg op veel nieuwjaarsbijeenkomsten te vinden is. Zo vertegenwoordigde Jan Jacobse het advocatenkantoor gisteren op de receptie van Hulst. „Om op zoveel mogelijk bijeen komsten te kunnen zijn, hebben wij afgesproken wie naar welke bij eenkomst gaat", vertelt Nienke Slump. „Op zo'n receptie hoor je toespraken, spreek je veel mensen en hoor je wat er speelt en leeft. Dat verbreedt onze blik en dat kan uit eindelijk onze adviezen beter ma ken." In een korte klap kun je veel mensen zien en spreken Het dagelijks provinciebestuur wil ook zoveel mogelijk zijn gezicht laten zien, aldus provinciewoord voerder Ingrid Martens. En dus hebben de gedeputeerden onder ling afspraken gemaakt. Zo gaat Jo- Annes de Bat bijvoorbeeld naar Goes en Reimerswaal. Ben de Reu 'doet' onder meer Terneuzen en Harry van der Maas Kapelle. Lobbyist Maar niet iedereen kan of wil alle recepties aflopen. Henk de Vlaming bijvoorbeeld. Hij is lobbyist in Den Haag voor de Zeeuwse gemeenten, provincie en waterschap. „Ik kan moeilijk op zes plekken tegelijk aanwezig zijn. Dat hoeft ook niet. Ik Bij een verwachte stand van drie meter gaan de 62 schuiven zeker omlaag. „Voor woensdagmiddag 14.30 uur wordt een waterstand verwacht van 3,05 meter, maar die verwachting kan later op de dag weer heel anders zijn", zegt woord voerder Edwin de Feijter. Rijkswaterstaat houdt het water peil volgens een geautomatiseerd proces dag en nacht in de gaten. „Maar nu er waterstanden van bo ven de drie meter worden ver wacht, treedt er nog een ander pro ces in werking", vertelt De Feijter. „2,75 meter is voor ons een alarm peil. Als we tien uur van tevoren zien dat die hoogte wordt ver wacht, seinen we onze mensen in. Ze moeten dan binnen een uur op de kering zijn. Als ze daar eenmaal zitten wordt gezamenlijk bepaald of de schuiven omlaag gaan. Aan de hand van berekeningen en model len nemen we een beslissing." Het sluiten van de negen kilome ter lange kering duurt 82 minuten en gebeurde tot nu toe 26 keer. woensdag 3 januari 2018 li Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag inge broken bij de voedselbank in Zierikzee. Ze gooiden een steen door de ruit en hadden het voor zien op de vriezer. „Als ze voed sel wilden, hadden ze ook ge woon even kunnen bellen", zegt bestuurder Mariëlle van Oosten. Bas Bareman Zierikzee - Mariëlle van Oosten, bestuurder Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Gemeentebelang Kapelle gaat met een gedeeltelijk vernieuwde kandidaten lijst de gemeenteraads verkiezingen in. Lijsttrek ker van de partij is en blijft Peter Ganseman. Op nummer twee staat een nieuw gezicht: Jordy van Leeuwen. Op plek drie staat André Schmid, gevolgd door Jan Eertink en Marleen Nieuwen- huize. Huidig raadslid Adri Feijtel keert niet terug in de Kapelse ge meenteraad. BERGEN OP ZOOM De politie heeft gister ochtend in Bergen op Zoom twee mannen aan gehouden die in een auto lagen te slapen. Zij had den spullen bij zich die uit een bedrijf in Rilland waren gestolen. Agenten reageerden op een mel ding van een onlogisch geparkeerde auto in de Mastendreef en troffen het tweetal slapend aan. In de auto bleek onder meer een beeldscherm te liggen dat was gesto len in Rilland. THOLEN Het jongerenwerk van de gemeente Tholen houdt een aantal activiteiten. Vandaag kunnen er vanaf 09.30 uur bordspellen worden gepeeld in het dorpshuis in Scherpe- nisse en vanaf 13.30 uur in Meulvliet in Tholen. Morgen herhaalt zich dit in het dorpshuis in Poort vliet (09.30 uur) en de bieb in Sint-Annaland (13.30 uur). Vrijdag is er een meidenvoetbaltoer nooi in De Wellevaete. De politie heeft drie mannen aangehouden die ervan worden ver dacht in de nacht van 26 op 27 december vernie lingen te hebben ge pleegd in Terneuzen. Het gaat om drie man nen uit Terneuzen, 21, 22 en 24 jaar oud. Het drietal zou terrasmeubi- lair en een glazen pui hebben vernield. Bedrijven Jeffrey Kutterink Vlissingen - Eric de Ruijsscher, directeur aannemer H4A Met de eerste storm van 2018 en daardoor extra hoogwater in aantocht bestaat de kans dat de Oosterscheldekering vandaag dichtgaat. De mensen van Rijks waterstaat zijn paraat. Eldridge Pentury Neeltje Jans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 56