Eerste storm van 2018: windstoten tot 115 km per uur 59.-1 Veluwse Bron hotel 4 Met ingehouden adem volgen Iraniërs in Nederland de protesten in hun vaderland. Pejman Akbarzadeh (37) uit Amsterdam merkt hoe zijn vrienden snakken naar betere leefomstandigheden. IRAN DEMONSTRATIES 69. Het wordt een onstuimige dag met waarschijnlijk enkele uren storm, windkracht 9 of 10, aan de noord westkust en op de Waddeneilan den. Er kunnen daar (zeer) zware windstoten optreden tot 115 kilo meter per uur. In de vroege ochtend passeert een lijn met felle buien, daarbij zijn vooral in het zuiden eveneens (zeer) zware windstoten mogelijk. „Het verkeer moet rekening hou den met zware tot zeer zware windstoten", zegt weerman Ben Lankamp van Weerplaza. In de loop van de ochtend trekt de wind volgens hem aan tot windkracht 9, aan de westkust en op de Wadden zelfs 10 Beaufort. Code geel Het KNMI heeft tussen 03.00 uur en 18.00 uur code geel afgegeven. Overdag houdt de storm aan de kust tot in de tweede helft van de middag aan. De wind neemt na 15.00 uur geleidelijk af. Het gaat niet alleen waaien, er kan ook veel regen vallen, zegt weervrouw Diana Woei. „In de ochtend en in de middag trekken stevige buien van west naar oost. Daarbij is in korte tijd veel regen water mogelijk en is kans op zware rukwinden tot 110 km per uur." De storm is het gevolg van het langstrekken van een diepe depres sie. Die trekt van Noord-Engeland over de zuidelijke Noordzee naar Sleeswijk-Holstein en de Oostzee. KLM schrapt ruim 100 vluchten vanwege de verwachte wester storm. Door de storm zal er sprake zijn van beperkte start- en lan dingsbaancapaciteit op Schiphol. Reizigers moeten gedurende de hele dag rekening houden met ver- In de ochtend trekt de wind aan tot windkracht 9, aan de westkust tot 10 tragingen. Ook bij andere lucht vaartmaatschappijen, zo waar schuwt Schiphol. Passagiers doen er verstandig aan online informatie in te winnen over het wel of niet doorgaan van hun vlucht. Of an dere luchtvaartmaatschappijen vluchten annuleren, is nog niet be kend. De storm van 25 januari 1990 wordt nog altijd beschouwd als een van de ergste in zeker 100 jaar en de zwaarste van de laatste decennia. Zeventien mensen verloren het le ven. Bij een van meer recente stor men, op 28 oktober 2013, werden in het Waddengebied zeer zware windstoten gemeten van 140 tot zelfs 151 kilometer per uur op Vlie land. Ook de zware zomerstorm van 25 juli 2015 waarvoor het KNMI een weeralarm uitgaf, had grote ge volgen. Veel bomen vol blad gingen om waardoor schade werd aange richt en wegen werden geblok keerd. Het verkeer ondervond veel hinder van de windstoten. p een Amster damse zolderka mer grijpt de ge boren Iraniër Pejman Akbar zadeh naar zijn telefoon. Er komt een filmpje binnen van een vriend uit Iran. Hij onderbreekt het gesprek even om te kijken of er nieuws is. Helaas, Akbarzadeh kent de beelden al; een speech van geestelijk leider Khamenei die on langs op de staatstelevisie voorbij kwam. En toch wordt hij blij van dit moment. Want deze vriend is er toch maar mooi in geslaagd om het We weten hoe de protesten in 2009 zijn afgelopen: mensen zijn gedood of belandden jarenlang in de cel filmpje via WhatsApp de westerse wereld in te krijgen. Sinds de pro testen uitbraken, probeert het Iraanse regime op alle mogelijke manieren sociale media te blokke ren, merkt Akbarzadeh. Hierdoor krijgt hij moeilijk contact met zijn familie en vrienden. Sommige slimmeriken lukt het om hun internetgegevens zo af te schermen dat ze de blokkades om zeilen en er informatie doorkomt over wat er gaande is. „Maar het is een voortdurend kat- en muisspel. Als het regime doorkrijgt hoe ze dit voor elkaar hebben gekregen, blokkeren ze die route en moeten ze weer iets anders verzinnen", zegt Akbarzadeh. Vijf dagen duren de protesten nu. Tienduizenden Iraniërs gingen de straat op. Ook vrienden van Ak barzadeh. Op beelden ziet hij hoe ze het vertrek eisen van de hoogste leiders, president Hassan Rohani en geestelijk leider Ali Khamenei. „De passie en energie waarmee ze dat doen, geeft Akbarzadeh hoop, maar maakt hem tegelijkertijd ook boos. „Het geeft aan hoe gefrus treerd ze zijn over hun situatie. Ze hebben niets meer te verliezen. Sinds 2009 hebben we dit niet meer gezien. Maar ik ben ook bang. We weten hoe de pro testen toen zijn afgelopen: mensen zijn om het leven gekomen of tot jarenlange gevangenisstraffen ver oordeeld. Ook nu zijn er al twintig doden." Elf jaar geleden kwam Akbarza deh naar Nederland. Hij ging hier aan de slag als musicus en journa list en runt nu zijn eigen nieuws- lagen hotel 3 dgn v/d Valk Duiven 3 dan Ameland diner www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg woensdag 3 januari 2018 GO Vandaag krijgen we aan de kust te maken met een westerstorm met zware tot zeer zware wind stoten. Op Schiphol zijn veel vluchten geannuleerd. Caspar Naber De Bilt/Hilversum KLM heeft 100 vluchten gean nuleerd vanwege de harde wind. FOTO ANP 'Mijn Iraanse vrienden hebben niets meer te verliezen' Raymond Boere Amsterdam - Pejman Akbarzadeh Verblijf 3 dagen op de Veluwe incl. entree tot de Veluwse Bron t.w.v. 33,50 p.p. 2 nachten in 4* Fletcher Hotel Epe-Zwolle (8,0) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Inclusief 1 dag entree tot de Veluwse Bron Gratis parkeren, wifi en binnenzwembad 4* v/d Valk Duiven - Arnhem (8,5) 4* Fletcher Amelander Kaap (8,0) 2 nachten (luxe kamer met bubbelbad) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2x uitgebreid ontbijt JLft 50 een ^"gangen diner Incl. gebruik wellness O#. Gratis wifi zwembad Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Kermanshah TURKMENISTAN IRAK AFGH. Chabahar Doden bij protesten Belangrijkste steden met betogingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4