10 ZE INTERVIEW ROBERT VAN GEMERT Bij elk bedrijf waar hij ging werken, wilde hij de baas worden. Maar van superambitieuze IT'er transformeerde Robert van Gemert (50) uit Bergen op Zoom in een zachtmoedige zenboeddhist. Ik ben ervan overtuigd dat de wereld verbetert door meditatie zv Eigenlijk is hij al vanaf zijn 20ste bezig met het ontdekken van spiritualiteit. Misschien wel juist omdat zijn ouders er he-le-maal niks mee hadden en hij van zijn va der vooral ambitie, hard werken en geld verdienen meekreeg. Tegenwoordig mediteert Robert van Gemert elke dag twee keer 25 mi nuten, op een kussentje in een kamer boven. Een grote auto vindt ie niet meer belangrijk, jaloezie is uit zijn vocabulaire verdwenen en in het ver keer is Robert de laatste jaren een echte heer. „Door te mediteren ver andert je kijk op de dingen flink. Je komt dichter bij je intuïtie. Ik raad het elke leidinggevende aan." „Twaalf jaar geleden heb ik voor het eerst een zencursus gedaan in Am sterdam. Vanuit een bepaald onrustig gevoel. Ik werkte zestig uur per week, was bezig met carrière maken ten koste van alles. Anderen zeiden tegen mij: 'Jouw focus op cijfers en resulta- PASPOORT ten is fout'. Overal waar ik werkte wilde ik de baas worden, omdat ik al tijd dacht: ik kan dit beter." „Ja, ik kon niet met bazen omgaan. Daarom ben ik acht jaar geleden ook voor mezelf begonnen. Ik koos voor iets waarin ik mijn oorspronkelijke vak - informatiekunde - kan combi neren met mensen. Samen met ie mand anders heb ik een platform voor kennis delen opgericht en zo ben ik een verbinder geworden." „Ik breng bedrijven uit het hele land bij elkaar, zodat ze kennis met elkaar kunnen delen. Bedrijven en non-pro- fïtinstellingen zijn lid en betalen ons contributie. Vier keer per jaar komen zij in groepen bij elkaar om te discus siëren over een bepaald thema. Bij voorbeeld bestuurssecretarissen van woningcorporaties over het thema auditing, het toetsen van procedures in een organisatie. Die bijeenkom sten organiseren en begeleiden wij, met vijf mensen." „Poeh.Een onverklaarbaar gewaar zijn van je onderbewuste ik." „Zen is een vorm van boeddhisme die de nadruk legt op concentratie meditatie. Dat is de meest basale vorm van meditatie. Zonder gelui den, teksten of oefeningen. Je zit op een kussen, haalt adem. Heel aards." „Na zes tot acht weken zijn er de quick wins. Je slaapt beter en wordt rustiger in je hoofd, maar je proeft en ruikt ook beter en je concentratie gaat vooruit. Op de lange termijn heb je meer aandacht voor de dingen die je doet en neemt je lichaamsbewust- zijn toe. Je voelt beter of er iets aan de hand is met je lijf. En, ik kan nu meer doen in minder tijd. Dat komt door dat je dingen die je dwars zitten, be ter kunt verwerken. Denk aan stress, ruzie, ervaringen uit je jeugd. Je hele kijk op het leven wordt breder, je staat meer open voor anderen." „Ja. Ik zou willen dat er zoveel moge lijk mensen mee kennismaken. Daarom ben ik intussen zenleraar ge- worden en richt ik in Bergen op Zoom een zenschool op. Binnenkort leg ik ook mijn gelofte als boeddhist af. Ik ben ervan overtuigd dat medi tatie de wereld verbetert. Ik zie hoe bedrijven worstelen met uitval, ge- streste managers, conflicten. Ik zie heel veel mensen de hele dag 'aan' staan: nog even de mail bekijken, nog even wat appjes sturen. Wie medi teert, heeft minder conflicten." „Nou.het gaat in ieder geval an ders. Een conflict met een ander is in feite een conflict met jezelf. Het zit in je hoofd, het is feitelijk niks. Wan neer je meer voelt dan denkt, ervaar je de irrelevantie van een conflict. Het werkt heel goed als je eerst ruimte maakt in jezelf, voordat je op een ander reageert, een soort pauze tussen hoe jij iets ervaart en daar ver volgens op reageert. Ruimte verrijkt. Daar kunnen managers veel profijt van hebben." „Ik vind het verrassend hoe die hele oude wijsheid van het boeddhisme nog steeds past in onze werkelijkheid en onze levens. Het biedt een soort leefregels om lijden en onwetend heid op te lossen. Door goed denken, handelen, spreken en mediteren. En wat fijn is, Boeddha schrijft niks voor. Jij kunt zelf toetsen of het werkt voor jou. Dat vind ik mooi." woensdag 3 januari 2018 Een echte heer door meditatie Florence Imandt Waarom bent u begonnen met me diteren? Naam: Robert van Gemert. Geboren: in 1967 in Eindhoven. Opleiding: hbo informatiekunde in Den Haag. Loopbaan: diverse manage mentfuncties bij IT-bedrijven. In 2004 verhuisd naar Bergen op Zoom. In 2010 kennisdelingsplatform opgericht. 2018 Zenschool Bergen op Zoom (zen.nl). Getrouwd, twee dochters. Hobby's: sporten, lezen en schrijven Botste u niet met uw leidinggeven den? Legt u dat eens uit. Terug naar de spiritualiteit. Wat verstaat u daar eigenlijk onder? Waarom koos u voor zenmeditatie? Wat biedt het u? Heeft u een missie met zen? - Robert van Gemert Voormalig IT-man Robert van Gemert richt in Bergen op Zoom een zen school op: „Door te mediteren kom je dichter bij je intuïtie. Ik raad het elke lei dinggevende aan." FOTO TONNY PRESSER/ PIX4PROFS Maakt u geen ruzie meer? Waarom wilt u ook boeddhist wor den?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41