Vragen VVD over tekort huisartsen èbitco* 9 Geen wisselgeld DIGITAAL GELD CRYPTOMUNT IN HET CAFÉ Niet meer dan een handvol mensen betaalde tot nu toe met bitcoins voor een bakje troost. Maar uitbater Koen Tesselaar van het Sint Jacobscafé blijft klanten de mogelijkheid geven met de cryptomunt te betalen. Hoewel er al ruim een maand een bordje bij de kassa hangt dat klanten ook met bitcoins kunnen betalen in het Sint Jacob scafé aan de Oude Markt in Vlissin gen, maakten nog niet veel mensen gebruik van die mogelijkheid. Tesse laar snapt dat wel. „Het is nu nog vrij duur om een kleine uitgave met bit coins te betalen, omdat er per trans actie een kleine bijdrage wordt ge vraagd. Maar ik wil mensen gewoon de gelegenheid geven hun consump ties met nieuwe betalingsmiddelen af te rekenen." Tesselaar verdiepte zich in het be talen met de cryptomunt na het zien van een aflevering van De Wereld Draait Door. „Daar zat iemand, die zijn hele vermogen zo'n beetje in bit coins had gestoken. Toen heb ik me er in verdiept, onder meer door een masterclass te volgen." Koen Tesse laar kent geen andere zaken in Vlis singen of zelfs Zeeland waar klanten met bitcoins kunnen betalen. „Maar in Arnhem is het heel gewoon, dat is zo'n beetje de cryptohoofdstad van ons land, waar je zelfs bij de McDo- nalds met bitcoins kunt betalen." Tesselaar zelf'zet graag de toon'. Hij biedt de dienst aan uit persoon lijke interesse en om te laten zien dat het Sint Jacobscafé een moderne zaak is. „Ik vind het ook leuk om de boel een beetje wakker te schudden. Ik hoop dat binnenkort makkelijker met BETAALMIDDEL andere cryptomunten als litecoins en ethereum kan worden betaald. Om dat die meer worden gebruikt voor kleine transacties is de omloopsnel heid hoger en hoeft minder aan com missie te worden betaald." Tesselaar heeft enkele personeelsle den en mede-ondernemers en klan ten uit de binnenstad al enthousiast gemaakt voor de 'cryptocurrency', de nieuwe valuta. „Ik heb zelf al een paar keer gecasht, nadat bepaalde crypto munten in korte tijd spectaculair ste gen. Voor verlies hoefik niet zo gauw meer te vrezen." Een 'beetje spelen' met de nieuwe valuta raadt hij andere mensen ook aan. „Belangstellenden moeten via de beurs of Ideal wat bit coins en/of ander cryptogeld kopen. Je saldo is te zien op telefoon of tablet en via die apparaten kan je ook betalen en incasseren." Tesselaar verwacht dat bitcoins en ander cryptogeld binnen afzienbare tijd als 'gewoon' betaalmiddel funge ren. Als mensen hun koffie met ge bak in bitcoins betalen, komt het be drag gewoon in euro's op de rekening van het Sint Jacobscafé, benadrukt hij. Een klant die de uitleg half volgde en nog iets minder begreep, kijkt hem wat wazig aan en zegt. „Ik noem je in het vervolg maar bit- Koen." Kamerleden Aukje de Vries en Leendert de Lange willen daarom dat minister Bruno Bruins (Medi sche Zorg) de tekorten aan huisart sen in de regio gaat monitoren. De VVD'ers willen van Bruins weten of het klopt dat een derde van de 250 Zeeuwse huisartsen de komende jaren met pensioen gaat. Ook in Friesland dreigen grote te korten. Volgens De Vries en De Lange wordt landelijk niet bijge houden in welke regio's een over schot of tekort aan huisartsen is. Ze dringen er bij de minister op aan met zo'n overzicht te komen. Daarin zou meegenomen kunnen worden waar over vijf of tien jaar een tekort aan huisartsen wordt verwacht. De Vries en De Lange pleiten voor een oplossing waarbij tekorten in de regio kunnen worden opge lost door een koppeling met het overschot aan huisartsen in de Randstad. Artsen in opleiding zou den bijvoorbeeld vaker ervaring kunnen opdoen in praktijken in de regio in plaats van in de Randstad. Gouden mispels Zeeuwse projecten VLISSINGEN Twee Zeeuwse projecten zijn beloond met de Gouden Mispel, een prijs van de vereniging Nederlands cultuur landschap. Het gaat om het pro ject Hoogstambrigade van stich ting Landschapsbeheer Zeeland en het project Partridge om de patrijs meer kansen te geven bij Burgh-Haamstede. Hierin wer ken boeren en natuurclubs sa men. PZC ONLINE Ik sta achter jullie. Rij dan wel niet zelf mee maar ik heb een vriendin die op de bus zit en die be aamt dit. Succes!! woensdag 3 januari 2018 PC Afrekenen in bitcoins voor een bakj e koffie René Hoonhorst Vlissingen Voor je met bitcoin of een andere crypto munt kunt betalen, moet je er eerst wat hebben aangeschaft via de beurs of een gespecialiseerd bu reau (makkelijk te vin den via internet). Het saldo kun je net als een reguliere bankre kening op een smart- phone of tablet bijhou den en beheren. Met een bitcoin beta len (prijs dinsdagmid dag rond 14.00 uur was 11.520,54 euro) lijkt profijtelijk. Maar het te betalen bedrag wordt direct in euro's omgerekend, bitcoin- bezitters krijgen geen wisselgeld. „Als on dernemer lijd ik dus geen verlies. Het kost bitcoinbezitters wel wat, omdat er een bij drage voor onder meer het omrekenen moet worden betaald. Een cryptomunt als li- tecoin (koers 218,09 euro gistermiddag) of ethereum (716,01 euro) is in de nabije toekomst misschien aantrekkelijker als veel meer mensen er mee willen betalen", ver wacht caféhouder Koen Tesselaar. Koen Tesselaar achter de kassa van zijn Sint Jac obscafé, waar de koffie ook in bit coins mag worden betaald. FOTO LEX DE MEESTER ca-bv^°vn GELD GOED 27 De VVD is bang dat mensen op het platteland straks geen huis arts meer kunnen vinden. Ernst Jan Rozendaal Den Haag NIEUWSBRIEF Wilt u dagelijks snel en overzichtelijk op de hoogte worden gebracht van het interessantste, leukste, gekste en opmerkelijkste nieuws uit Zeeland en bin nen- en buitenland? Meld u dan aan voor de PZC nieuwsbrief. Vrijwel dagelijks versturen we een e-mail met daarin tien geselecteerde artike len van de website, waar van de redactie vindt dat u die niet mag missen. Aan- en afmelden is gratis en kan eenvoudig met uw e-mailadres. De nieuws brief valt tussen 11.00 en 12.00 uur in uw mailbox. Aanmelden kan via: www.pzc.nl/nieuwsbrieven. TWITTER RosalieMeijer @RosalieM32 Zo'n 100 tot 150 Zeeuwse buschauffeurs leggen don derdag het werk neer uit onvrede met hun werkge ver Connexxion. De werk druk ligt te hoog en de lonen zijn te laag. Chauf feurs moeten de 'verloren' tijd inleveren op hun lunch. Ze hebben geen tijd meer om te wachten op reizigers die nog op het laatste mo ment komen aanrennen. In heel Zeeland rijden er door de staking geen bussen. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl 1. Bomexperts draven op in Westdorpe om zelfge maakte vuurwerkshow te ontmantelen 2. Eerste storm van 2018 op komst 3. Postcodeloterij verdeelt 300.000 euro in IJzendijke, Kloetinge en Zierikzee 4. Slachtoffer dodelijk on geval Schoondijke is Ter- neuzenaar 5. Politie is zichtbaar en massaal aanwezig, dat is deze nacht het motto voor de Bloemenlaan Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie •cepteren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40