Zelfde salaris voor mannen en vrouwen in IJsland bij wet geregeld 3 'Het zegt wat over hem dat hij niet uit eigen beweging opstapt' Camiel Eurlings houdt verbeten vast aan zijn laatste functie, hoewel bijna niemand in Nederland hem die nog gunt vanwege de mishandeling van zijn ex-vriendin. Hoe ongelukkig dat sportorganisatie NOC*NSF ook maakt, bestuurslid Eurlings is niet zomaar weg te krijgen. „Het zegt wat over hem", verzucht een oud-IOC-lid over opvolger Camiel Eurlings. „Dat je niet de normen en waarden hebt die je in de sport hoort te hebben. Zeker als volwassen man en bestuurslid moet je een voorbeeld zijn." Harde woorden in een lange reeks over Eurlings, die vasthoudt aan een baan die bijna niemand in Nederland hem nog gunt: lid van het Internatio naal Olympisch Comité (IOC) en dus automatisch ook bestuurslid van de Nederlandse sportorganisatie NOC*NSF. Het is de enige functie die de voormalig topbestuurder en ex-su pertalent van het CDA nog heeft. De eerste verklaring van zijn advo caat zorgde al voor een storm van pro test, omdat een spijtbetuiging van Eurlings over de mishandeling van Tessa Rolink, nu 2,5 jaar geleden, nog altijd uitbleef. Velen, tot Kamerleden aan toe, riepen daarna om zijn aftre den. Sinds een tweede, eigen verkla ring, afgelopen zaterdag komt het nu tot een kookpunt. Eurlings betuigde schoorvoetend spijt, onder meer vanwege het onder schatten van de 'publieke impact' van de mishandeling, die hij overigens omschrijft als een handgemeen. Zijn taakstraf noemt hij 'maatschappelijk werk'. Vrijwel iedereen is het erover eens: dat is extreem pijnlijk, in een sportwereld waar het draait om fair Op juridische grondenkun je niets doen, in zo'n geval moet je met elkaar om tafel gaan play en agressie juist wordt bestreden en serieus genomen moet worden. Toch heeft de ethische commissie van het IOC de kwestie Eurlings al als 'privé' bestempeld. En dat maakt het vrijwel onmogelijk om Eurlings op ju ridische gronden weg te sturen, zegt ook Geert Corstens, die deel uitmaakt van die IOC-commissie. Zelf beoor deelde hij Eurlings niet, omdat de twee uit hetzelfde land komen. In vredesnaam NOC*NSF kan alleen in een 'goed ge sprek' vragen of Eurlings in vredes naam wil vertrekken, als dat de eind conclusie is. Het oud-IOC-lid, dat niet met naam genoemd wil worden: „Op juridische gronden kun je niets doen, in zo'n geval moet je met elkaar om ta fel gaan." Uiterlijk eind volgende week vindt een gesprek met andere bestuursleden van NOC*NSF plaats. Daarop wil de sportorganisatie niet vooruitlopen. Ook Chiel Warners, voorzitter van de atletencommissie, wil wachten op een andere toelichting van Eurlings. „Het gaat dan niet om de publieke opinie, maar of de sporters zich nog goed ver tegenwoordigd voelen." Hij benadrukt dat de kwestie opge klaard moet zijn voor de Olympische Spelen in Korea, in februari. Bij de pre sentatie van de Nederlandse ploegen voor de Olympische- en Paralympi sche Winterspelen in Pyeongchang hielden de meeste sporters zich op de vlakte over de kwestie-Eurlings. „Ik weet er zelf te weinig van om een goed oordeel te vormen, maar ik snap wel dat er vragen over komen", zei schaat ser Sven Kramer tegenover de NOS. Collega-schaatser Anice Das was nog wat uitgesprokener. „Als zo iemand in de bond zit, weet ik niet of met excu ses het vertrouwen helemaal terug is." Als Eurlings aanblijft, kan het zijn dat hij op de Spelen de vertegenwoor diger van Nederland is. Sportjurist Remco Wortel gelooft dat Eurlings bij zichzelf te rade moet gaan of dat hem nog goed zal lukken. „Wat is mijn po sitie en kan ik mijn werk nog doen? Als hij als een paria behandeld wordt, is het niet zinvol om aan te blijven." Er is kans dat de smet op Eurlings' blazoen niet opvalt in een internatio naal gezelschap van IOC-leden dat te maken had met smeergeldaffaires. Maar daar heeft Nederland geen bood schap aan. Of, zoals op sociale media werd opgemerkt: 'Ik heb Twitter het nog nooit ergens zó eens over zien zijn.' De wet die dat voorschrijft is sinds maandag van kracht en geldt voor bedrijven en overheidsdiensten met ten minste 25 werknemers. Er worden strenge controles uit gevoerd. Als aan de verplichting is voldaan, krijgt het bedrijf of de in stelling een certificaat. Als zij niet aan de verplichting voldoen, krij gen ze een boete en moeten ze alsnog dezelfde loonschalen voor mannen en vrouwen worden inge voerd. „Ongeacht sekse, etniciteit of nationaliteit, moet voor gelijkwaar dige functies een gelijk salaris wor den betaald", aldus het ministerie van Sociale Zaken en Gelijkheid in Reykjavik. Net als in Nederland krijgen in IJsland vrouwen minder betaald dan mannen in dezelfde functie. Dat was zowel de regeringscoalitie als de oppositie een doorn in het oog. Daarom werd vorig jaar op 8 maart, de Internationale Dag voor Bedrijven die niet aan de regels voldoen, kunnen rekenen op een boete de vrouwenrechten, besloten daar bij wet een einde aan te maken. De politici op IJsland streven ernaar dat de loonkloof tussen mannen en vrouwen in 2022 helemaal zal zijn gedicht. IJsland heeft een naam hoog te houden op het gebied van gender- gelijkheid. Zo is er ook een vrou wenquota van 40 procent voor de besturen van grote bedrijven. Daarbij hebben vaders recht op betaald verlof bij een geboorte. Dat alles maakt IJsland tot de lijstaan voerder van de Global Gender Gap Index van het Wereldeconomisch Forum (WEF). Die index meet de kloof tussen mannen en vrouwen op dossiers als economische parti cipatie, politieke invloed, onder wijs en gezondheid. De Amerikaanse senator Bernie Saunders was een van de eerste buitenlandse politici die lof uit sprak over de IJslandse wet. „We moeten het voorbeeld van onze broeders en zusters op IJsland vol gen en ook hier hetzelfde salaris uitkeren voor vergelijkbaar werk, ongeacht geslacht, afkomst en na tionaliteit", aldus Saunders. woensdag 3 januari 2018 GO NOC*NSF-lid Eurlings niet snel te lozen Carla van der Wal Arnhem -oud-IOC-lid Als eerste land ter wereld legt IJsland bedrijven en overheids instellingen de verplichting op mannen en vrouwen in een ver gelijkbare functie hetzelfde sa laris te betalen. Hans van Zon Rotterdam/Reykjavik De IJslandse premier Katrin Jakobsdottir is blij met de nieuwe regels. FOTOEPA Camiel Eurlings (hier in 2016 op de Spelen in Rio) houdt vast aan zijn baan bij het IOC en dus aan zijn functie bij het NOC*NSF. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3