II II 5 525 drachtige schapen liepen gisteren dwars door Middelburg: ze verruilden de koude wei voor de warme stal, om te kunnen lammeren. schaap over de dam is, volgen er meer'." Toch is de tocht van 6,5 ki lometer niet zonder risico. „Het is best spannend, omdat de schapen drachtig zijn. Ze kunnen onder weg kreupel worden of gaan lam meren. Maar het ging goed. We hebben één schaap in de bezem wagen mee moeten nemen." Na de tocht wachtte een stal vol droog stro op de schapen. Kaljouw: „Ik denk dat ze vanavond allemaal heerlijk liggen." loopt. Ze kan niets anders doen dan afwachten. De schapen volgen hun herder gehoorzaam, al nemen ze af en toe een hapje van gras sprieten op verkeersdrempels of knabbelen aan tuinheggen. Meewandelen Tientallen ouders en kinderen volgden de schapen op de voet. Enkele fanatiekelingen liepen de hele route van 6,5 kilometer mee. Femke Wesseler kwam speciaal voor schaap Saartje, die ze als belo ning voor een kleurwedstrijd, en kele jaren geleden, een naam mocht geven. „Ik herken haar met een: ze heeft een zwarte vlek op haar kop." Haar vader Rodney en broer Tristan wandelen ook mee. „Want we houden van dieren en het is gezond om te lopen." De schapen verwachten eind deze week lammetjes, daarom worden ze ondergebracht in de stal. „Voor tweehonderd schapen is het de eerste keer dat ze lamme ren. Ze vinden het nog een beetje spannend, en zorgen soms niet goed voor hun kleintjes. In de stal kunnen we daar goed zicht op houden", legt Kaljouw uit. „Bo vendien is het buiten koud. Zeker tweelingen zouden in de wei dood kunnen gaan." Voor één schaap kwam de tocht te laat. „Vanmorgen vonden we in de wei al een lammetje. Het had de eerste nacht gelukkig overleefd." Goede kuddedieren Kaljouw leidt zijn kuddes elk jaar door Middelburg, maar nog nooit waren het zó veel scha pen. Het hoeden is een koud kunstje, zegt hij. „Het zijn Kempische heideschapen, dat zijn van nature goede kuddedieren. Men zegt niet voor niets: 'als er één We hebben één schaap in de bezemwagen mee moeten nemen We houden van dieren en het is gezond om te lopen Kom aan, dames!" Her der Jan Kaljouw blaast nog maar eens op zijn fluitje om zijn scha pen bij de les te hou den. Bèèèèèh, luidt het antwoord van de kudde. Het is een koddig gezicht: 525 dikke wollige schapen, die rotondes en kruispunten over steken. Dieren hebben voorrang, dat is de enige verkeersregel die dinsdagochtend geldt. Automobi listen zetten hun auto vliegens vlug in de berm om de schapen te laten passeren. Eén mevrouw is net te laat: haar auto is volledig ingesloten door de kudde, die onverstoorbaar verder woensdag 3 januari 2018 Jan Kaljouw (I) leidt zijn kudde van 525 schapen de Laan der Verenigde Naties in. fotoslex de meester Als één schaap over de kruising is... Jan Kaljouw. Cornelleke Blok - Jan Kaljouw, herder - Rodney Wesselaar, toeschouwer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36