Uienafval mogelijk groot risico voor teelt Topambtenaren moeten Tafel van 15 tanden geven Leerhuis 4 TRAGEL CRADLE PROEF Dagbesteding 't Labyrint in Clinge heeft een CRDL. Dat voorwerp reageert op aanrakingen. Het helpt dementerenden met communiceren. Strelen, kriebelen en vastpakken. Even heeft Pam geen oog meer voor haar pluchen beer en haar kralenket ting. De geluiden uit het vreemde houten ding trekken haar aandacht. Begeleidster Kimberly van der Bent streelt haar over de arm. Er klinkt gemiauw van een poes. 'Poes', roept Pam verrukt. Dan tikt Kimberly zachtjes op haar hand. Het miauwen gaat over in tokken van een kip. Weer een enthousiaste reactie van Pam. De stagiaire van stichting Tragel maakt de strelingen wat langer. Nu klinken er geklots van water en kwetterende vogels. 'Bad', reageert Pam opgetogen. Sinds kort heeft dagbesteding 't Labyrint in Clinge de beschikking over CRDL - naar het engelse cradle. Een houten object dat een nieuwe vorm van communicatie en sociale interactie mogelijk maakt met ernstig verstandelijk beperkte cliënten of met demen terenden. De gladde 'steen' re ageert op aanrakingen. Als een cliënt én de verzorger, therapeut, mantelzorger of het familielid al lebei hun hand op de cradle leg gen, komt deze tot leven. Strelen, kriebelen, vastpakken: elke aanra king brengt een ander geluid voort. Van geluiden uit de natuur, tot muziekinstrumenten, het ver keer of het huishouden. Stagiaires Kimberly van der Bent, Zoë Dijkers, Charlotte Strack en hun coach Sietske van de Wal zijn positief over de toepassingen van de cradle, die kon worden aan geschaft uit het Innovatiefonds van Tragel. Kimberly, studente maatschappelijke zorg: „Het is fijn dat je op deze manier contact kunt maken met mensen die anders misschien niet of moeilijk te bena- Hetisfijn datje op deze manier contact kunt maken met mensen deren zijn. Pam moeten we soms echt stimuleren om wat anders te doen dan kralen rijgen. Zij re ageert heel goed op de klanken. Voor Gemma is de cradle minder geschikt: zij is doof en wil alleen maar met blokken spelen. Jolanda is blind en voor haar zijn gevoel en structuren dus heel belangrijk. We masseren bijvoorbeeld vaak haar handen. Jolanda kan niet praten, maar ze kan wel de link met de ge luiden leggen. Dan begint ze te la chen. Met de cradle geef je even wat persoonlijke aandacht aan een cliënt. Dat is heel waardevol." De cradle werkt ook in een kring. Cliënten en begeleiders pakken dan eikaars hand vast en zo kunnen ze de geluiden en de herinneringen die deze oproepen met elkaar delen. Tragel is de eer ste zorginstelling in Zeeland die het apparaat heeft aangeschaft. Alle medewerkers binnen 't Laby rint en familieleden van de cliën ten mogen er gebruik van maken. Uireka, een driejarig onderzoeks project waarin overheid en de hele uiensector samenwerken, gaat na wat de risico's zijn van ziekteverwekkers die in reststro men van uienverwerkers zitten. Bij reststromen gaat het om drijf- mest, compost en zuiveringsslib uit vergistingsinstallaties waarin uien direct of indirect zijn ver werkt. Mogelijk kunnen de ziek tewekkers zich landelijk versprei den en zo de uien tijdens de teelt aantasten. Een werkgroep onderzoekt hoe dat kan worden voorkomen. Vroe ger konden uienverwerkers en - verpakkers uienafval op het land dumpen. Na compostering werd het ondergeploegd, waardoor mo gelijke schimmels en aaltjes geïso leerd bleven. Die 'opruimme- thode' is inmiddels verboden. Reststromen van uienverwer kers worden nu afgevoerd als vee voer, gebruikt voor compostver- werking en/of vergisting. Dat is op zich een prima alternatief, maar de reststromen uit de ver werking worden landelijk op bijna alle akkers weer uitgereden. En daarmee bestaat een groot ri sico op verspreiding van ziekten. Niet iedere gemeente werkt voor zichzelf aan verbetering van de eco nomie. Samenwerken om zo het beste voor Zeeland te bereiken: dat was (en is) nog steeds het doel van de Tafel van 15, een overlegorgaan van de dertien Zeeuwse gemeen ten, de provincie en het waterschap. Alleen is in de afgelopen tijd geble ken dat de daadkracht van dit be stuurlijk overleg nogal te wensen over laat. Het blijft te veel hangen in praten, vinden de deelnemers. Daarom besluiten deze maand de We maken een verdiepingsslag diverse gemeenten over investeren in een betere, daadkrachtiger orga nisatie. Dat is noodzakelijk omdat het Rijk geld heeft gereserveerd om de Zeeuwse economie te steunen. Een regiobureau met vier top ambtenaren moet er voor zorgen dat de Tafel van 15 beter functio neert. „Zodat we een verdiepings slag kunnen maken", zegt Hans de Kunder, wethouder van Reimers- waal. Het bureau kan achter subsi dies aan gaan. Het is de bedoeling dat de provincie Zeeland en water schap Scheldestromen ieder één medewerker leveren. De twee an dere medewerkers komen vanuit de gemeenten. Hun salaris wordt betaald door de gemeenten samen. Daarvoor is een verdeelsleutel be dacht: ongeveer 50 cent per inwo ner. De Tafel van 15 nieuwe stijl moet actief zijn voor de gemeente raadsverkiezingen. woensdag 3 januari 2018 PC Blij door gekakel en geklots Kimberly, Zoë (studente so- cial work) en Charlotte (stu dente dienstverlening zorg) runnen samen een van de dagbestedingsgroepen bin nen 't Labyrint. Zij maken, met nog vijf medestudenten, sinds september deel uit van het Leerhuis van Tragel. Het leer huis is een proef waarbij sta giaires veel meer verantwoor delijkheden krijgen. Locatie manager Pim Pijpelink: „Het is een intensief begeleid leer proces, waarbij we de regie over de groep zo veel moge lijk uit handen geven aan de stagiaires." Coach Sietske van de Wal: „Voorheen stond je soms alleen voor een groep van elf cliënten en was er nauwelijks tijd voor activi teiten. Nu zijn de studenten aan zet en neem je zelf meer afstand." Pam (I) en stagiaire Kimberly van der Bent (r) proberen samen de CRDL ('cradle') uit. fotoboaztimmermans Pascalle Cappetti Clinge - Kimberley van der Bent, stagiaire Frank Balkenende Colijnsplaat De Zeeuwse Tafel van 15 krijgt tanden. Een regiobureau met vier topambtenaren moet de boel vlot trekken. Melita Lanting Kruiningen - Hans de Kunder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35