Vrolijk langs alle recepties Providers zoeken klanten voor draadloos snel internet Je biertje betalen met bitcoins Draadloos snel internet in de polder was nog nooit zo goedkoop. Providers hopen dat nu voldoende polderbewoners aanhaken, anders komen er geen zendmasten. Sint Jacobscafé in Vlissingen accepteert digitale munt CRDL communiceert met dementerenden Tragel heeft primeur in Zeeland met nieuw apparaat .zeelanda Pim Bouwman moet Cypriotische werkgever na blessureleed uit het slop trekken Zeeuwse polderbewoners met traag internet moeten snel toeslaan. Dankzij subsidies kost een aanslui ting voor draadloos snel internet nu een habbekrats. Delta/Greenet wil voor t februari weten of en in welke buitengebieden voldoende klanten zijn voor draadloos snel internet. Er is animo, maar vaak nog niet ge noeg. De vrees bestaat dat te veel pol derbewoners het nog even aanzien, waardoor de bouw van zendmasten niet rendabel is te maken. Projecten gaan pas door als er voldoende animo is. In Zeeland zijn zo'n 9.000 huis houdens die het nog moeten stellen zonder of met zeer traag internet: een snelheid van 30 megabit per se conde of lager. Het trage internet loopt vaak via een telefoonverbin ding omdat er geen kabel ligt. Het hindert ondernemers in hun be drijfsvoering, maakt het mensen bijna onmogelijk thuis te flexwer- ken en frustreert gezinnen met kinderen die internet nodig hebben voor huiswerk, bankzaken, mantel zorg en vrijwilligerswerk. Overigens is het langzame inter net niet voor iedereen een struikel blok, blijkt uit onderzoek van de provincie. Zo'n 30 procent van de 'witte adressen' in de polder is on tevreden over de internetsnelheid, een meerderheid kan er (nog) mee uit de voeten. „Maar dat kan over een jaar totaal anders zijn. Elke twee jaar verdub belt het datagebruik. Waar je nu nog tevreden mee bent, kan over een jaar een ergernis zijn", zegt Dick van der Velde, projectma nager vrijetijdseconomie bij ont wikkelingsmaatschappij Impuls Zeeland. De aanleg van glasvezel is in een dunbevolkt gebied onbetaalbaar. Draadloos snel internet via straal verbindingen is een goed alterna tief. Op Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland zijn er al huishou dens op die manier van snel inter net voorzien. Om polderbewoners (snel) over de streep te trekken, is er in de meeste gemeenten per adres 200 euro subsidie van provincie en gemeente beschikbaar. Drie providers willen draadloos Waar je nu nog tevreden mee bent, kan over een jaar een ergernis zijn snel internet aanleggen: Delta/ Greenet, Skyline Telecom en Sky- linq. De afgelopen maanden waren er informatiebijeenkomsten, onder meer in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de gemeente Borsele. Per sessie kwamen daar gemiddeld 150 men sen op af. Van der Velde hoopt dat zoveel mogelijk polderbewoners nu een abonnement nemen. „Markt partijen hebben er veel energie in gestoken. Ze willen snel weten wie meedoet. Wij zijn toch een beetje bang dat mensen achterover leunen en providers zich vervolgens terug trekken. Dan hebben we een unieke kans gemist." Polderinternet Woordvoerder Tim Brouwer van Delta beaamt dat. De provider gaat niet eeuwig aan polderinternet trekken. „Als er geen vraag is, is er kennelijk geen probleem." Om de investering rendabel te maken, heeft Delta tweehonderd aanslui tingen per opstelpunt nodig. Delta maakt draadloos snel inter net extra aanlokkelijk met een wel kombonus van 100 euro per adres. Leg daar de 200 euro overheidssub sidie bovenop en de polderbewo ner kan voor minder dan 50 euro sneller internetten. Normaal zou hij daar 350 euro aan kwijt zijn. It woensdag 3 januari 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl P9 Burgemeester Jan-Frans Mulder amu seert zich prima met Jan Jacobse van Justion Advocaten op de nieuwjaarsre ceptie van de gemeente Hulst. Het is januari en dat is de tijd van derge lijke feestjes. Ook bij gemeen ten. Bedoeld voor de in woners, maar ook bedrij ven en instanties schui ven aan. Om de contac ten warm te houden. m ZEELAND 11 Meer surfers in polder nodig Frank Balkenende Middelburg - Dick van der Velde, Impuls Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32