Boven water Buschauffeurs balen van te hoge werkdruk Kaartjes bestellen in plaats van vuurwerk ft 2 JAN VAN DAMME GRATIS THERAPIE VOOR ROKERS WE STOPPEN Column Duiken verboden. In het diepe kon je staan, ook als je nog op de lagere school zat. Ik heb er leren zwemmen. Op mijn rug van die bruin-witte kur ken, waar de badmeester zijn haak in vast kon pikken. Het water werd niet verwarmd. Soms was het vijf tien graden. Dan had ik het altijd te druk met tennissen of voetbal len. De jaarlijkse berichtgeving over de inwonertallen eind vorige week was voor West-Zeeuws-Vlaande- ren niet om over naar huis te schrijven. Weer ruim honderd in de min, net als voorgaande jaren. Het woord 'krimp' is in de ban ge daan. Een halve eeuw geleden, mijn vader zat toen in de nog zelfstan dige gemeenteraad van Groede. Hij maakte zich zorgen over jonge gezinnen, die naar Oostburg en Breskens verhuisden. Als ik terugkijk: wat timmerde dat gemeenteraadje onder leiding van toenmalig burgemeester J.C. Everaars aan de weg. In aanloop naar 1970, toen het dorp bij Oost burg werd ingelijfd, viel er kenne lijk heel wat te potverteren. Het zwembad, pal naast het gemeente huis, was ongetwijfeld het kroon juweel. De nieuwe gymzaal in de Blekestraat mocht er ook zijn. Ik zwierde er aan de ringen en kreeg er mijn eerste tennislessen van ge meentewerkman Guust. Er was ook geld om een nieuwe wijk te bouwen, met een eerbetoon aan Jonkheer Meester de Casembroot. Land ik nu nog wel eens in Groede, dan is er van die impulsen van toen weinig meer over. De nieuwbouwwijk blijft een hoekig aangroeisel aan het oude dorp. In het zwembad mocht al niet wor den gedoken, nu zal dat zeker niet meer gaan: begin jaren negentig werd het gesloten, instandhou ding was te duur. De gymzaal staat leeg en heeft last van - voorzichtig gezegd - achterstallig onderhoud. Toch en toch en toch. Het klok kenspel van de Grote Kerk klinkt elk kwartier vertrouwd. Op de Markt en in de Slijkstraat moet je je fototoestel in de aanslag hebben. Ik hoor kinderstemmen. De Groenaars van nu kunnen misschien niet zwemmen, maar ze houden hun hoofd wonderwel bo ven water. Gewoon, omdat Groede een dorp is dat er mag zijn. 1 Wat timmerde dat gemeenteraadje toen aan de weg DESTELLING Vandaag: Nieuwjaarsrecepties zijn hartstikke leuk Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Terneuzenaar wint ton Oudejaarsloterij Slachtoffer ongeval is Terneuzenaar (34) Vlissingen Veer vaart tijdelijk met één boot „Het is gewoon niet meer te doen", zegt de Zeeuwse buschauffeur Wim de Hamer. „De rijtijden worden steeds krapper. Je moet steeds har der gaan jagen om ze te halen." Vol gens De Hamer zijn er diensten waarbij de chauffeur vier uur achter elkaar aan het rijden is. „Je kan niet even fatsoenlijk naar de wc om te plassen. Je hebt 1 of 2 minuutjes tot de volgende rit. En als je dan al een paar minuten vertraging hebt, wordt het helemaal lastig." Chauffeurs moeten de 'verloren' tijd inleveren op hun lunchkwartier. Ze hebben geen tijd meer om te wachten op reizigers die nog op het laatste mo ment komen aanrennen. Tijdens de rit registreert een boordcomputer elke minuut die een chauffeur 'te laat' is, wat de nodige stress oplevert. In Zeeland zijn vooral de lijnen 10, 23,52 en 53 'zwaar'. Chauffeurs van streekvervoer in heel Nederland kampen met de zelfde problematiek. Reden voor vakbond FNV om donderdag een landelijke stakingsdag in het streek vervoer af te kondigen. De vakbond eist van de werkgevers minder werkdruk en daarnaast een loons verhoging van 3,5 procent over t2 maanden. De werkgevers bieden echter niet meer dan 2 procent. De rijtijden worden steeds krapper. Je kan niet even fatsoenlijk naar de wc om te plassen In Zeeland rijdt er donderdag dan ook geen enkele bus, tenzij Connex xion alsnog overstag gaat. „Niemand legt het werk graag neer", zegt De Hamer, „we zitten op de bus om passagiers te vervoeren. Daarom is ook bewust voor 4 januari gekozen. Dan is het nog vakantie en minder druk." Mochten de werkgevers don derdag niet akkoord gaan met de voorstellen, dan volgen er meer ac ties. Er vallen zo'n 12.000 werkne mers van onder meer Qbuzz, Con nexxion, Syntus, Arriva, Keolis en EBS onder de cao Streekvervoer. De een zit met lont en vuurwerk klaar, een ander houdt de cham pagnefles in de aanslag en voor een derde is de overgang van Oud en Nieuw hét moment om achter het toetsenbord te kruipen om een fel begeerd kaartje te kopen. Bij de Marathon Zeeland kennen ze het effect dat het openen van de inschrijving op 01-01 om 00.00 uur heeft al jaren. Opnieuw was de wandelmarathon al op de eerste dag van het nieuwe jaar volgeboekt. „Een jaar of acht geleden dachten wij, dat kunnen wij ook wel eens proberen", zegt Kees Wielemaker, mede-organisator van het bluesfes tival in Kwadendamme. Hij ver zorgt de online-verkoop van de kaarten. Het festival is dit jaar op vrijdag 11 en zaterdag 12 mei. Het programma is nog niet eens bekend, maar toch vliegen de tickets de deur uit. De online-ver koop startte om klokslag twaalf uur in de nieuwjaarsnacht. „Vorig jaar ging het snel, maar nu gaat het nog harder. Ik ben al de hele tijd bezig kaartjes in enveloppen te stoppen", zegt Wielemaker. Het festival wordt dit jaar voor de 26ste keer ge houden. Wielemaker: „Mensen gaan er echt voor zitten. In plaats van vuur werk afsteken, kruipen ze achter de computer om kaarten te bestellen. Mensen vragen wel eens of ze niet al voor 1 januari kaartjes kunnen re serveren, maar daar beginnen we niet aan. Dat zou niet eerlijk zijn." In totaal worden voor het Kwa- Vorig jaar ging het snel, maar nu gaat het nog harder dendamme Bluesfestival 1.250 kaar ten online verkocht. Daarvan wa ren er dinsdagochtend nog iets van tweehonderd verkrijgbaar. En dan liggen er nog zo'n honderd kaarten bij de Attent-supermarkt in het dorp. Voor sommigen is dat de laat ste hoop op een kaartje en niet al leen voor bluesliefhebbers uit de buurt, vertelt Wielemaker. „Een Rotterdammer reed vorig jaar ge woon naar Kwadendamme voor kaartjes toen we online waren uit verkocht." woensdag 3 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Jammer dat de feestdagen voor bij zijn 885 reacties 9 BASEN AFLEIBINS INI BE ZON, BAT KAN AL VOOR <<95 EURO BIJ REIS VOORBEEL.NL BAN TOCH MAAR LIEVER BE BETAALBE THERAPIE/ ZONBER RECLAME. TERNEUZEN Bij de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij is een prijs van 100.000 euro gevallen op het lot van een abonneespeler uit Terneuzen. De hoofd prijs van 30 miljoen euro netto in de Oudejaars trekking viel zondag avond in de provincie Noord-Brabant. Neder land speelde wederom massaal mee met de grootste trekking van de Staatsloterij van het jaar. Postcodeloterij Ook Zeeuwse deelne mers aan de Postcode Loterij vielen in de prij zen. Havenparkbewoners in Zierikzee die meedoen met de postcode 4301 CD mogen 100.000 euro verdelen. Ook in IJzen- dijke (postcode 4515 GC) en Kloetinge (postcode 4481 DM) viel een Buurt Ton. De Buurt Ton wordt verdeeld over het aantal deelnemers in het win nende postcodegebied. Hoe hoger het aantal loten waarmee een deel nemer meespeelt des te groter het aandeel in deze prijs. SCHOONDIJKE Bij het eenzijdige ongeval maandagochtend op de N61 tussen Schoondijke en IJzendijke is een 34- jarige man uit Terneuzen om het leven gekomen. De politie heeft dit giste ren meegedeeld, nadat zijn identiteit officieel was vastgesteld. De Ter neuzenaar belandde met zijn auto in een naast de N61 gelegen sloot en overleed ter plaatse. De oorzaak van het ongeluk is nog in onderzoek. In verband met groot onderhoud aan de veer boot Prins Willem Alexander vaart de Westerschelde Ferry tussen Vlissingen en Breskens voorlopig met één boot. De afvaarten uit Vlissingen zijn elk uur om 48 over (behalve 5:45 en 6:45) en die uit Breskens om 18 over (behalve 6:12 en 7:12). Zo'n 100 tot 150 Zeeuwse bus chauffeurs leggen donderdag het werk neer uit onvrede met hun werkgever Connexxion. De werkdruk ligt te hoog en de lonen te laag. In heel Zeeland rij den er daardoor geen bussen. Bas Bareman Vlissingen - Wim de Hamer, buschauffeur De wandelmarathon was op 1 ja nuari snel volgeboekt. Verkoop in de nieuwjaarsnacht is een be zoekersmagneet merken ze ook bij het Kwadendamme Bluesfes tival. Theo Giele Kwadendamme - Kees Wielemaker, Bluesfestival Kwadendamme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2