27 GELD GOEDE RAAD Cryptogeld De een noemt het een piramidespel, de ander de toekomst van betalen. Hoe dan ook, met cryptovaluta is goud geld te verdienen. Doen of niet? itcoin-evangelist Niels Harmsen (31) voelde zich voorbije jaren vaak een roepende in de woestijn. Jan en alleman vertelde hij over zijn nieuwe geloof, maar vrijwel niemand liet zich tot het cryptodom bekeren. „Zonde. Want hadden ze dat wel gedaan, dan waren ze nu net als ik miljonair ge weest", aldus de bitcoinspeculant. Die rijkdom is overigens bijzaak voor Harmsen. Want hij gelooft hei lig in de elektronische munt, die financieel verkeer mogelijk maakt zonder tussenkomst van banken. Zo zeer zelfs, dat hij geen bankrekening meer heeft. Al was dat niet helemaal zijn eigen keuze: de bank verstootte hem als klant nadat hij hen had verzocht zijn cryptovermogen te bewaren. De afgelopen vijfjaar stak Harm sen, van huis uit accountant, al zijn spaargeld in bitcoin. Het betaalde zich uit, want hij zag gaandeweg de waarde van zijn coins tot rond de 15.000 dollar per stuk oplopen. Geen slecht rendement voor iemand die tegen een koers van 100 dollar per munt was ingestapt. Maar het zat Harmsen niet alleen mee. Door omvallende beurzen, op- lk heb meer verloren dan gewonnen, maar ben nog steeds veel rijker dan voorheen lichters en verkeerde transacties gingen honderden van zijn bitcoins verloren, een miljoenenverlies. Toch hoor je hem niet klagen. „Ik heb meer verloren dan gewonnen, maar ben nog steeds een stuk rijker dan voor heen." Duizelingwekkende bedragen en de belofte van snelle rijkdom doen een groeiende groep Nederlanders investeren in cryptomunten als bit coin, ethereum en litecoin. Volgens TNS Nipo telt Nederland momenteel 135.000 huishoudens die cryptovaluta bezitten, twee keer zo veel als een jaar geleden. Nog eens 150.000 huishoudens zouden over wegen om in te stappen. Maar is dat wel verstandig? Loont het nog om in te stappen? En waar moet je op letten? Ja, zegt Harmsen. „In tegenstelling tot veel andere plekken op onze planeet, heeft iedereen in ons land toegang tot internet. Daardoor begin nen we met een voorsprong op de rest." Wie megawinsten verwacht, komt evenwel bedrogen uit. Die tijd is voorbij, meent Harmsen. „Maar wie niet meteen terugschrikt van een plotselinge koersdaling, kan op termijn toch een aardig rendement halen." Zeifis Harmsen bezig zijn bitcoin in te ruilen voor de munten ripple en xlm, die momenteel door grote be drijven zoals computergigant IBM worden omarmd. De reden heeft van doen met de technologie achter bit coin. „Die is in de snel bewegende cryptoruimte verouderd, waardoor transacties lang op zich laten wach ten en bovendien veel te duur zijn", verklaart de cryptobelegger. Toegangspoort tot de wereld van cryptovaluta is voor velen de online beurs Coinbase.com. Hier wissel je je euro's in voor litecoin, ethereum, bit coin en inmiddels ook de afsplitsing bitcoin cash, vier van de wereldwijd meest verhandelde munten. Vanuit Coinbase verstuur je de aangeschafte coins naar een elektro nische portemonnee op een andere beurs met een groter aanbod aan cryptovaluta, zoals Binance, Bittrex en Kraken. Wil je van je munten af? Dan wissel je ze weer om in bitcoin, ethereum of litecoin om die vervol gens terug te sturen naar Coinbase en daar om te zetten in harde euro's. De cryptomarkt kent geen Bloom- berg of Reuters. En dat is lastig, want de bitcoinwereld hangt van nep- nieuws en propaganda aan elkaar. Uitzonderingen zijn websites Coin- telegraph.com en Coindesk.com. Die brengen vaak het financiële nieuws als eerste, zonder onwaarheden te verspreiden. Voor actuele en historische koers- data kijk je op Coinmarketcap.com. Op de site vind je de gemiddelde prijs van alle 1370 cryptomunten die worden verhandeld. Zicht op je in vesteringen houd je met een crypto- ticker zoals de gratis app Blockfolio. Bij een Initial Coin Offering (ICO) geeft een startend bedrijf geen aan delen uit, maar digitale munten, ook wel tokens genoemd. Die tokens kunnen worden verhandeld en stij- Je bezit iets nutteloos datje hoopt te verkopen aan een grotere gek gen in waarde naarmate de start-up groeit. Cryptohandelaren staan massaal in de rij voor ICO's. Allemaal hopen ze te investeren in de 'nieuwe bitcoin'. Dit is niet zonder gevaar. Het pro bleem bij deze vorm van geld inza melen is dat toezicht ontbreekt. Vol gens de Autoriteit Financiële Mark ten (AFM) zijn digitale beursgangen 'de ideale voedingsbodem voor op lichters'. De financiële waakhond waarschuwt particuliere investeer ders dan ook voor de gevaren van ICO's. De toezichthouder kreeg on langs nog gelijk, toen de oprichters van de Amerikaanse start-up Con- fido er met ruim drie ton van inves teerders vandoor gingen. Daar heeft het alle schijn van. „Elke keer denk ik: de mens zal wel leren", zegt Errol Keyner. Als adjunct-directeur van de Ver eniging van Effectenbezitters heeft hij al zo vaak piramidespelen en zeepbellen gezien. Ook nu dreigen volgens hem mensen met hun zuur verdiende geld ten onder te gaan, net als met de internetbubbel eind jaren 90. „Vooral de beginnende beleggers gingen toen de boot in." Volgens Keyner zijn cryptovaluta niet anders. Ook nu staat er een bub bel op knappen, de grote vraag is al leen wanneer. „Er zit in economische zin niets achter cryptovaluta dat waarde creëert, zoals bij aandelen wel het geval is. )e bezit iets nutteloos waarvan je hoopt dat je dit met winst aan een grotere gek verkoopt." Banken als JP Morgan en Goldman Sachs spreken van een zeepbel. Zelfs Vitalik Buterin, de oprichter van ethereum, waarschuwde onlangs voor het gevaar van knappen. woensdag 3 januari 2018 Cryptomunten: wel/niet? Kaj van Arkel B —Niels Harmsen 1 Loont het nog om in te stappen? 2 Waar kan je cryptomunten kopen? 3 Waar haal je goede financiële informatie vandaan? 4ICO's zijn ook in opkomst, maar wat zijn dat? Errol Keyner Reageren? Mail naar goederaad @persgroep.nl 5 Is die handel in cryptomunten geen zeepbel die op enig mo ment barst?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26