23 Over werk, geld en consumentenzaken Wonen De woningmarkt raakte in 2017 oververhit Hoe zal dat zijn in 2018? Volgens Ger Jaarsma, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars en Taxateurs (NVM), blijven we nog wel een tijd kampen met een woningtekort. „Het grote knelpunt is het gebrek aan wo ningen. De afgelopen jaren is er te weinig gebouwd. Elk jaar wordt een deel van de bestaande woningen ge sloopt en de bevolking groeit. Voor een goede balans zouden er per jaar 80.000 woningen bij moeten komen. De afgelopen zeven a acht jaar waren het er gemiddeld 50.000. Daarom is er nu een woningtekort van zo'n 200.000 woningen. Met name huur ders in het middensegment, starters en ouderen hebben daar last van." Bezichtiging in groepen, een bod boven de vraagprijs: kopers kun nen geen weloverwogen beslissing meer nemen. Kunnen makelaars daar niet socialer mee omgaan? „De markt is zo gek en overspannen. Makelaars moeten een manier vin den om daar mee om te gaan. Als je op dit moment een woning in Am sterdam op Funda zet, weet je dat er wel honderd kijkers komen. Het is ondoenlijk om die allemaal rond te leiden. Daarom organiseert de ver koopmakelaar een kijkdag en inder daad wordt er vaak overboden op wo ningen. De enige manier om daar vanaf te komen is het woningtekort oplossen. Want makelaars vinden het heus ook niet zo leuk. Verder wil ik kopers aanraden een aankoopmakelaar in de arm te ne men. Slechts vijftien procent van de kopers doet dat. Een aankoopmake laar kan je behoeden voor het flink overbieden op de woning. Dan heb je de woning misschien niet, maar kom je ook niet in de problemen door een te dure woning." Op het platteland komt 50 miljoen vierkante meter leeg aan schuren en boerderijen „Wij hebben inderdaad al ruim veer tig jaar een uitwisselingssysteem. Een verkoopmakelaar zet een woning in het systeem zodra hij een opdracht tot verkoop heeft. Daardoor kunnen andere makelaars al voordat een wo ning op Funda staat, zien wat er te koop gaat komen. Daar kan een koper voordeel bij hebben. Maar een verkoopmakelaar zal een ander nooit de bal toespelen. Zijn taak is de best mogelijk prijs krijgen voor een woning. Hij zal daarom de woning altijd breed wegzetten en geen voorrang geven aan kopers met een aankoopmakelaar." „Een deel van onze leden is nieuw- bouwmakelaar. Zij zetten zich in om gemeenten en bouwers te adviseren bij bouwprojecten. Het gaat om de bouw van nieuwe huizen, maar ook het ombouwen van kantoren tot wo ningen. Daar zit een deel van de op lossing. Volgens de Rabobank is er twee miljoen vierkante meter kan toorruimte beschikbaar en geschikt voor bewoning. In totaal biedt dat ruimte voor 35.000 woningen. Ook op het platteland is binnen enkele jaren vijftig miljoen vierkante meter leeg en bieden boerderijen, schuren en arbeiderswoningen nieuwe mogelijkheden voor bewo ning." „De trend is dat mensen willen wo nen, werken en recreëren op één plek. Dat blijft. Er moeten dus flink veel woningen worden bijgebouwd, met name in en rondom steden, steeds met die combinatie in het ach terhoofd. Dat betekent dat er niet al leen woningen moeten komen, maar ook groen, plekken voor bedrijven en infrastructuur. Naar verwachting zullen er tussen de twintig en dertig agglomeraties ontstaan in Neder land. Ook voor grote steden zijn er nog voldoende mogelijkheden om uit te breiden. Deels op inbreidingsloca- ties, maar ook aan de randen van de stad. Verder kunnen steden erover denken de lucht in de gaan. In Rot terdam gebeurt dat al. Hoogbouw levert natuurlijk meer woningen per vierkante meter op." „Afgelopen jaar zijn nog te weinig woningen gebouwd en komend jaar zal het naar verwachting net vol doende zijn. Daarmee houden we voorlopig een tekort. Dus de proble men zullen helaas nog even voort duren." woensdag 3 januari 2018 Geld&Soed Arwen Kleyngeld Wat zijn de knelpun ten op de woning markt? —Ger Jaarsma Als koper kan je in steden niets meer kopen zonder aankoopmake laar. Makelaars spelen elkaar de bal toe. Dat toch is ongewenst? Wat hebben makelaars afgelopen jaar gedaan om de situatie op de woningmarkt te verbeteren? NVM-voorzitter Ger Jaarsma: „Makelaars vinden het ook niet leuk dat de markt zo overspannen is." FOTOMARNIXSCHMIDT Wat moet er de komende tijd ver der gebeuren om de knelpunten aan te pakken? Wordt de woningnood komende jaren opgelost?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22