16 We zijn niet allemaal hetzelfde. Dat is goed voor bedrijven, want teams met veel diversiteit boeken betere resultaten. Maar hoe krijg je iedereen aan boord? Topvrouwen Marjan Rintel (NS) en Marloes Michon (Shell) geven tips. DIVERSITEIT LEVERT WINST OP Kort Supermarkten Jumbo en Plus doen goede zaken Jumbo, na Albert Heijn de één na grootste supermarkt van ons land, heeft over 2017 een recordomzet van 7 miljard euro geboekt. De iets kleinere concurent Plus zag in 2017 de omzet met 5,5 procent stijgen tot bijna 2,4 miljard euro. Daarmee is Plus goed voor een marktaandeel van 6,4 procent. Jumbo, dat een marktaandeel van rond de 20 pro cent heeft, is overigens nog 'niet klaar', stelde topman Ton van Veen gisteren. De Veghelse supermarktketen blijft jagen op de 131 Emté-supermarkten van Sligro. Maar ook België is een belangrijke markt voor de Brabanders. „We hebben vooral in de grensstreek veel bezoek van Belgische klanten. Er is aantrekkingskracht." Jumbo heeft het afgelopen jaar de onlineverkopen weten te verdubbelen. Van Veen rekent voor dit jaar op een nieuwe verdubbeling. Deense Shell-raffinaderij wordt toch niet verkocht Shell ziet af van de verkoop van zijn Deense raffinage tak aan branchegenoot Dansk Olie- selskab. De deal werd in september 2016 be klonken, maar volgens het Brits-Neder landse olie- en gasconcern is er nadien een kink in de kabel gekomen. Met de voorgeno men verkoop was een bedrag gemoeid van 80 miljoen dollar (66 miljoen euro). Shell is bezig voor in totaal 30 miljard dollar aan bezittingen af te stoten. De opbrengst wordt gebruikt om de schuld terug te dringen. BAM bouwt in Abu Dhabi grote evenementenhal De BAM gaat een enorme evenementenhal bouwen in Abu Dhabi, de hoofdstad van de Verenigde Arabische Emiraten. De Yas Arena krijgt een capaciteit van 18.000 zit plaatsen en zal gebruikt worden voor con certen, tennis- en worstelwedstrijden. Fi nanciële details zijn niet bekendgemaakt. De evenementenhal komt te liggen op Yas Island, een kunstmatig eiland dat ook plaats biedt aan pretparken, hotels, winkelcentra en het Formule t-circuit. Nieuwsflits Arcelor Mittal Unilever Vopak Bedrijven met verschillende soor ten mensen scoren op alle fronten beter, blijkt uit onderzoeken naar het effect van groepen als vrouwen en minderheden op de werkvloer. Diversiteit in huis halen, bete kent ook het binnenhalen van meer visies en vaardigheden. Daarmee is diversiteit in het personeelsbestand volgens wetenschappers een drij vende kracht achter creativiteit en innovatie. Verder blijkt dat perso neel dat zichzelf mag zijn op het werk, meer betrokken is bij het be drijf. Die betrokkenheid leidt weer tot hogere productiviteit. Derge lijke bedrijven draaien financieel tot tientallen procenten beter dan de concurrenten in hun branche, blijkt uit onderzoek in meerdere landen. Reden genoeg voor bedrijven als Shell en NS om talent zo breed mo gelijk te werven. Marjan Rintel is lid van de Raad van Bestuur bij de Nederlandse Spoorwegen. Zij hecht grote waarde aan de onder zoeken: „Hoe diverser je bent, hoe beter je resultaat. Zo zie ik bij NS dat mannen technisch naar een proces kijken, terwijl vrouwen eerst naar de menselijke kant kij ken. Samen levert dat betere oplos singen." Marloes Michon zit als vicepresi- dent personeelsbeleid voor de Be nelux en Frankrijk in de directie van Shell Nederland. Ook zij ziet de praktijk van de wetenschappelijke conclusies: „Je haalt het beste uit mensen als ze zichzelf kunnen zijn. Betrokken medewerkers zijn aan toonbaar beter voor de bedrijfsre sultaten. De innovatiekracht neemt toe. Meer invalshoeken, meer soor ten kennis en minder blinde vlek ken. Je kijkt steeds met een andere lens naar de wereld. Zo zie je meer." m JAAROMZET AFSLANKOPERATIE YAS ISLAND De pensioenfondsen zijn er in 2017 beter voor komen te staan. Volgens onderzoeks bureau Aon steeg de gemiddelde dekkings graad van 102 procent naar 108 procent. De beleidsdekkingsgraad, die leidend is voor kortingen en indexatie, ging van 98 procent naar 106 procent. Deze eindstand voor 2017 is hoger dan het wettelijk vereiste minimum van 104,3 procent. Waarschijnlijk sluiten slechts enkele fondsen het jaar af met een dekkingstekort. Bij sommige fondsen zou indexatie weer in zicht komen, aldus Aon. O woensdag 3 januari 2018 GO De staalgigant liet alle andere fondsen achter zich in de AEX. Een nieuwe start voor de Franse kabelaar? m De zwaargewicht in de AEX kreeg een tik. Het nieuwe jaar begon voor het olieopslag- concern in mineur. o Verschillen zijn goud waard op de werkvloer Bart van Eldert Den Haag/Utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15