brjJuJjyrifjzjfj, uJ HiElS EUWS 11 Nederland in de VN Veiligheidsraad, voorzitter van sanctiecommissie Dit jaar zit Nederland in de belangrijkste vergaderclub ter wereld. In de Veiligheids raad besluiten we mee over oorlog en vrede. Kunnen we een verschil maken? «rT 10 dagen Schotland met de eilanden van de Hebriden V J Je beslissingen kunnen enorme impact hebben op onschuldige mensen Nederland heeft het komend jaar voor het eerst in 18 jaar een vaste plek aan de ronde vergadertafel in het VN-gebouw in New York. Italië is vertrokken, Karei van Oosterom neemt dit jaar namens ons land zitting in de Veiligheidsraad. Het ontgaat de leden van de Vei ligheidsraad niet dat hier wordt besloten over oorlog en vrede, leven en dood, zegt de Italiaanse ambassadeur Sebastiano Cardi, die op t januari plaatsmaakte voor zijn Nederlandse collega. „Soms lig je er 's nachts wakker van. Je beslissin gen kunnen enorme impact heb ben op onschuldige mensen." Cardi gaf het stokje na een jaar over aan Van Oosterom. Normaal zitten landen twee jaar in de raad, maar toen in 2016 de stemmen staakten toen West-Europa een nieuw lid koos, besloten Italië en Nederland de zetel te delen. Ze werkten het afgelopen jaar al veel samen. Nederlandse diplomaten werden gedetacheerd bij het Ita liaanse team om mee te denken en de kunst af te kijken. De Italianen kwamen zo vaak over de vloer bij de Nederlandse missie, dat ze er een espressoapparaat installeerden. Enige bijstand kunnen de Ne derlandse diplomaten in New York het komende jaar wel gebruiken, denkt Ian Martin, voormalig VN- gezant en directeur van Security Council Report, een instituut dat de raad nauwgezet volgt. „Twee jaar is al kort om je draai te vinden en effectief te zijn - in één jaar is het helemaal moeilijk om impact te hebben." Permanent De Veiligheidsraad bestaat uit vijf permanente leden: Amerika, Rus land, China, Groot-Brittannië en Frankrijk. Zij hebben het recht hun veto uit te spreken bij elk besluit dat de raad neemt over crises in de wereld. Zij hebben dus meer macht dan de tien roulerende leden. Toch hebben die een 'extreem belang rijke' rol, legt Martin uit. „Het zijn lastige tijden, de permanente leden zijn zo verdeeld, vooral over Syrië. De gekozen leden kunnen probe ren consensus te smeden." Sebastiano Cardi probeerde het een jaar lang. „Amerika en Rusland hebben als de twee machtigste lan den de neiging om met elkaar te praten en de anderen uit te sluiten. Het is heel belangrijk om hun ver trouwen te winnen. Praat zo veel mogelijk met hen, op een respect volle en neutrale manier." Tijdens hun voorzitterschap lukte het de Italianen overigens niet de Russen en Amerikanen op één lijn te krijgen over chemische wapens in Syrië. „Maar we werden geprezen voor onze evenwichtige aanpak", zegt Cardi. In maart is Nederland een maand lang voorzitter van de Veiligheids raad. Minister van Buitenlandse Zaken Halbe Zijlstra denkt dat de Nederlandse benadering effectief kan zijn. „Nederlanders zijn direct en helder. Dat helpt vaak in dit soort overleggen om iets voor elkaar te krijgen." De permanente leden hebben dan weer het voor deel van continuïteit: ze kennen de procedures. „En de trucs," merkte Cardi. „Je moet goed weten hoe de raad juridisch werkt, zodat je be grijpt hoe anderen zich tegen je plannen kunnen verzetten. Leer alle procedures uit je hoofd", advi seert hij. Nederlandse diplomaten hadden dankzij de samenwerking met de Italianen anderhalfjaar de tijd om zich voor te bereiden op diplo matieke foefjes en de de rivaliteit tussen Amerika en Rusland. Pre mier Rutte wil dat ze zich hard ma ken voor modernisering van vre desmissies, zei hij bij zijn bezoek aan de VN in september. Zijlstra, die vorige maand langskwam, voelt de druk van een dreigende oorlog op het Koreaans schiereiland. Sanctiecomité Nederland wordt voorzitter van het sanctiecomité dat over Noord-Ko- rea gaat. Zijlstra: „Sancties zijn het middel om letterlijk een oorlog te vermijden. Wij moeten proberen die sancties effectief te laten zijn", aldus Zijlstra. Sommige landen kunnen de sancties niet goed hand haven, daar wil Zijlstra bijspringen met kennis en kunde. Als het een kwestie van willen is, moet poli tieke druk worden uitgeoefend in de Veiligheidsraad. Het echte werk gebeurt vooral achter de schermen. En dat is de Nederlandse VN-ambassadeur wel toevertrouwd. Van Oosterom is er zo ingeburgerd, dat de Canadese premier Justin Trudeau in het na jaar zijn naam liet vallen in een ge sprek met Mark Rutte, tot vreugde van de Nederlandse premier. Maar Zijlstra is van plan ook zelf veel in New York te zijn. Om de we reld te laten zien hoe serieus Ne derland het lidmaatschap neemt, moet je soms de minister sturen, vindt hij. Zijlstra is onder de indruk als hij voor het eerst binnenstapt, net als Rutte eerder. De premier moest onder andere denken aan de emotionele speech over MH17 die Frans Timmermans hier gaf. Zijlstra: „Het is een plek die bijna iedereen in de wereld kent. Als je daar dan zelf zit, zeker met het on derwerp dat nu op tafel ligt, Noord- Korea, dan doet dat je beseffen wat het belang is van dit instituut, en het belang van de deelname van Nederland." 12 dagen Mooiste fjorden en kusten van Noorwegen Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 12 dagen Hoogtepunten van Sicilië 12 dagen Rondreis Noord-West Spanje, Schatten van Galicië 15 dagen Rondreis Roemenië en Moldavië 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust I www.bolderman.nlhi woensdag 3 januari 2018 Jaarlijks nemen op 1 januari 5 landen voor 2 jaar zitting in het hoogste orgaan van de Verenigde Naties. Nederland is voor 1 jaar lid, het deelt deze taak met Italië dat vorig jaar in de raad zat. Ethiopië Bolivia zWeden j Kazachstan Nederland VS V*M17-2018 Koeweit China Permanente 2018- Peru leden met Frankrijk vetorecht 2020 Polen Rusland^ ^^J^lvoorkust Groot-Brittannië Equatoriaal-Guinea Sebastiano Cardi Karlijn van Houwelingen New York Mark Rutte nam in september al een kijkje in de raad. fotoanp Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata 'Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. FRANCE v.a. slechts v.a. slechts Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: Prijs p.p. o.b.v.,3 pers. kamer Ad Calamiteitenfonds reserveringskosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11