w 10 2018TRENDS qQp sBSjg ECONOMIE TECH SOCIALE VERBANDEN ETEN/DRINKEN ONTSPANNING De aanhoudende huizenbonanza, euforie om de economie en bitcoin-extase. In 2018 lijken de bomen tot in de hemel te groeien. Maar trendwatcher Lieke Lamb waarschuwt: „Denk zelf na en blijf alert." Het jaar 2018 lijkt vooral te draaien om economische euforie. Trendwat cher Lieke Lamb van bureau trend- watcher.com be aamt dat er sprake is van nieuwe ver- dienmodellen en grote kansen voor alle generaties op de arbeidsmarkt. Ze signaleert ook dat grote groepen mensen sociaal en financieel de boot dreigen te missen en aan de andere kant ziet ze anderen zich veel te rijk rekenen. Haar visie op 2018 op vijf verschillende gebieden. 1 woensdag 3 januari 2018 GO 'Blijf vooral nuchter!' Annemart van Rhee „Politici - met de ge- meente- raadsver- kiezingen op komst - en media bestoken ons met positieve berichten. Ik zeg: pas op! Want er is sprake van een zogenoemde fata-mor- gana-economie gebouwd op drijfzandverwachtingen. Het gaat nu goed. Maar de komende brexit en de energietransitie - gasgebruik verdwijnt bijvoor beeld gefaseerd - gaan enorm veel geld kosten. Ik denk zelfs zo veel dat de economische groei compleet teniet wordt gedaan. Aan de andere kant zie je dat mensen door optimistische over moed hoge bedragen lenen en te dure huizen kopen. Wanneer de rente stijgt en de bitcoin en andere cryptomunten implode- ren, zitten zij en heel Europa met grote problemen. Dus: denk zelf na en kijk nuchter naar ontwik kelingen. Te mooi om waar te zijn, bestaat niet." „2018 wordt het jaar van de defini tieve opmars van de frobot; de kunstmatige ro botvriend. In elk huishouden zal er straks één te vin den zijn. De Som- nox, de slaaprobot die helpt bij een goede nachtrust, gaat de succes volste Neder landse marktintro ductie van 2018 worden. Daar naast zie ik be halve de zelfrij- dende auto ook de doorbraak van zelfrijdende prul lenbakken en grote vuilcontai ners, hoverbikes en autonoom va rende drones op het water. Deze kunnen worden in gezet bij milieuac ties. Op medisch gebied kunnen 3D-geprinte orga nen hopelijk voor een aardverschui ving in de gezond heidssector zor gen. Verder ver wachten onder zoekers binnen kort bruikbare hoeveelheden energie uit plan ten te halen. En in hemelsnaam: zorg voor goede digi tale beveiliging of versleuteling. Cy bercriminelen gaan harder dan ooit toeslaan." „Traditionele structu ren verdwijnen. Oude vakbonden en politieke partijen blijven krimpen, de overheid trekt zich meer en meer terug. Gelijkgestemde burgers denken: we zoeken el kaar zelf wel op. Op al lerlei terreinen en in zowel positieve als ne gatieve zin. Kijk naar Hugo Borst en Carin Gaemers' rol in de dis cussie over ouderen zorg en PO in Actie die een eigen docentenvak bond begint. Je ziet ook zzp'ers die een netwerk beginnen, zich clusteren en eikaars expertise in huren om projecten te voltooien. De acties van voor- en tegenstanders van Zwarte Piet in Dok- kum waren gestoeld op hetzelfde principe. Die trend is onomkeerbaar en zet zich door, waar door het aantal mini-ge meenschappen van mensen met dezelfde mening groeit." „De gezondheidstrend is onuit roeibaar. Maar we hebben de ex treme hypes rond quinoa, gojibes- sen en tarwegrassen gelukkig ach ter ons gelaten. Duur en toch niet echt lekker. We kiezen in plaats daarvan voor meer gematigd, waarbij de vlees-, suiker- en zout- consumptie steeds verder onder druk komen te staan. Kortom: de nuchtere houding waar ik wat be treft 2018 voor pleit, heeft op dit terrein gelukkig wel al zijn intrede gedaan. Blijf alert en waakzaam. Ik probeer mezelf dat voor te houden. Dan kan het komend jaar een mooie, positieve periode worden." „Samen beleven gaat boven materieel bezit. De iPhone X loopt totaal niet zo hard als verwacht, mensen nemen ge noegen met kleinere huizen, we ontspullen tot we erbij neervallen. We kiezen ervoor geld uit te geven aan ontzor- gen en qualitytime, we zoeken naar zingeving. De wellness- industrie gaat daarvan profite ren en komt met nieuwe soor ten massages, flotatiebaden en klankschalentherapieën. Ik zie de opkomst van functio nele fitness - sporten geïnte greerd in de dagelijkse han delingen - en crossovers tus sen diverse soorten yoga en meditatie. Het helpen van eenzame ouderen of minder bedeelden gaat ook een gro tere rol in onze vrije tijd spe len. Dat gaat ten koste van onze tijd voor bijvoorbeeld te levisie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10