6 Shorttracker Sjinkie Knegt maakte de sport bij ons groot en groeide zelf mee OLYMPISCHE SPELEN PYEONGCHANG 9 T/M 25 FEBRUARI Hij was altijd dat kleine ventje uit Bantega, met die guitige blik en die rare fratsen. Maar de afgelopen jaren is Sjinkie Knegt (28) volwassen geworden. En zijn sport met hem. THIJS ZONNEVELD De foto is er eentje om in te lijsten. Op de voorgrond Viktor Ahn, met de handen omhoog en de wijsvin gers wijzend naar de hemel. En vlak daarachter Sjinkie Knegt, ook met twee vingers omhoog. Maar dan wel zijn middelvingers. Zijn mond hoeken wijzen naar zijn tenen. Uit zijn ogen druipt vloeibare woede. Het gebeurde in 2014 op het EK Shorttrack, enkele maanden vóór de Olympische Spelen van Sotsji. Het sloeg natuurlijk nergens op, die twee middelvingers. En het leidde tot diskwalificatie. Tegelijkertijd zei het veel over zijn karakter, over zijn drive en over de grafhekel die hij aan verliezen heeft. Eigenwijs Knegt is geen gepolijste sporter, geen keurig nette jongen die altijd met twee woorden spreekt. Hij is eigenwijs. Een dwars kereltje uit een klein Fries dorp. Als hij geen shorttracker was geworden, dan had hij waarschijnlijk bij de plaat selijke fietsenmaker aan brommers gesleuteld. Of hij was automonteur geworden. Als het maar iets met zijn handen was. Op school was hij nooit een held. De hele dag op een stoel zitten, daar was hij veel te druk voor. En bovendien heeft hij niet veel op met autoriteit. Of het nu de leraar of de wijkagent was: ze maakten geen indruk op hem. Als er geintjes werden uitgehaald in het dorp, dan hoefde je niet te raden wie er achter zat. Dat is nog steeds zo trouwens. Zijn de sensoren van de schuifdeuren in de trainingshal uitgeschakeld, waardoor er nie- Voorheen lachten we soms om dat sportje met die krappe bochten mand meer in of uit kan? Iedereen wijst meteen naar Sjinkie. Misschien komt het ook wel door zijn naam. Sjinkie, dat klinkt als een jochie uit een stripboek. Een man netje met branie dat op zijn opge voerde brommer door de Friese bossen scheurt, achternagezeten door een veldwachter met een grote snor. Wat die snor ook doet: hij krijgt Sjinkie nooit te pakken. Hij is te klein, te snel, te behendig. En laten we wel wezen: zo schaatst landse publiek en de Nederlandse media. Eigenlijk werden we dankzij Knegt, Jeroen Otter en de Neder landse ploeg pas wakker tijdens de vorige Winterspelen. We zagen hoe spectaculair shorttrack was, we stonden op de banken voor onmo gelijke inhaalacties en we verdiep ten ons in de regels van het spel. Knegt werd in de jaren na Sotsji het uithangbord van zijn ploeg en zijn sport. Hij werd verkozen tot Sport man van het Jaar, hij werd wereld kampioen - individueel én met de aflossingsploeg. Omverkegelen Voorheen lachten we soms om dat sportje met die rare krappe bochten en die mannetjes en vrouwtjes die elkaar omver kegelden. Die tijd is voorbij. Misschien staat shorttrack in Nederland qua populariteit en aandacht nog niet naast het lange baanschaatsen, maar dan in ieder geval er vlak achter. De komende Spelen moeten de laatste stap worden. In Zuid-Korea is shorttrack dé nationale sport. De tribunes zullen afgeladen vol zit ten; alle schijnwerpers staan ge richt op het kleine baantje. Voor Knegt en de Nederlandse short- trackploeg is het uitgangspunt ver anderd. De lat ligt hoger. Een bron zen medaille winnen is niet per se meer genoeg. Er ligt meer druk op Knegt. Dat is niet vreemd en ook niet erg; het is het logische gevolg van zijn prestaties van de afgelopen jaren. Hij is veel meer dan een jo chie uit een stripboek. Sjinkie is een Sjink geworden. hij ook. Knegt is gemaakt voor het shorttrack. Hij heeft iets kwikzil verachtigs dat alleen sommige Ko- reanen ook hebben. Hij haalt in op alle mogelijke manieren: binnen door, buitenom, eronderdoor, er overheen. Hij wurmt zich door gaatjes die vrijwel niemand anders ziet. Hij fopt zijn concurrenten en het publiek. Zijn coach, Jeroen Ot ter, noemt hem 'een tovenaar'. Sjin kie Knegt, de Harry Potter van het ijs. Maar dan zonder dat wijsneuze- rige brilletje. Toch is Knegt niet meer het blaagje van die ene foto, met die middelvingers. Want Knegt én het Nederlandse shorttrack zijn vol wassen geworden. Het kantelpunt was Sotsji, vier jaar geleden. Knegt won een medaille, brons op de 1000 meter. Het was de eerste Neder landse shorttrackmedaille ooit. Misschien nog wel belangrijker: shorttrack werd voor het eerst écht serieus genomen door het Neder- dinsdag 2 januari 2018 GO Harry Potter yan het ijs gaat voor @thijszonneveld Rotterdam Het ge wraakte mo ment van vier jaar geleden. Sjinkie Knegt geeft duidelijk aan niet con tent te zijn met de zege van Viktor Ahn. FOTO BOVEN ANP. FOTO LINKS SOENARCHAMID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46