4 Na 36 jaar wachten weer marathongoud Prachtige affiches in nieuwe Nations League Tweede of derde is nief meer bijzonder Stapje voor stapje: zo kan het wél lukken Eersfe olympische skeletonmedaille Eindelijk krijgt Max dan die topwagen ATLETIEK ORANJE WIELRENNEN VOETBAL WINTERSPELEN FORMULE 1 dinsdag 2 januari 2018 Pim Bijl Ditmaal geen collectieve hartverzakking in de Nederlandse huiskamers. 36 jaar geleden maakte Gerard Nijboer het nog even ongekend spannend, toen hij in Athene plots bukte om zijn veter te strikken. Nu komt het marathongoud geen moment in gevaar. De vraag is alleen nog wie tijdens de EK in Berlijn naar de zege loopt: Abdi Nageeye of Michel Butter? De wereldtitels van Dafne Schippers op de 200 meter en de vier gouden medailles op de EK van 2016 in Amsterdam waren de laatste jaren uiter aard hoogtepunten voor de atletiekfans. Maar op marathonsucces was het lang wachten, na die Europese titel van Nijboer in 1982. Luc Krotwaar kwam met de vierde plaats in 2006 (EK) nog het dichtst in de buurt van het podium. Met Nageeye, sinds oktober de nationaal recordhouder, en But ter, zesde in de prestigieuze New York Marathon, zijn er nu twee Europese toppers op de klassieke afstand. Maarten Wijffels Voor het Nederlands elftal wordt 2018 hoe dan ook his torisch. Normaal zou er dit jaar worden afgetrapt in een nieuwe kwalificatiereeks voor een groot toernooi, maar die cyclus voor het EK van 2020 begint nu pas in 2019. Eerst maakt de UEFA ruim baan voor een nieuwe landencompetitie, de Nations League. Die competitie heeft wel een link met het vol gende EK, maar slechts zij delings. De Nations League biedt Nederland in theorie een extra kans om uiteinde lijk EK-plaatsing af te dwin gen. Op 24 januari is de lo ting en Oranje wacht een zware poule, maar ook een met prachtige affiches. Duitsland, Frankrijk en Ne derland in één groep zou goed kunnen. Een trio van Oranje, Spanje en Engeland ook. 2018 kan daarmee een jaar van nederlagen worden, dat is de andere kant van de medaille. Maar omdat die nu niet meteen fataal zijn voor EK-kwalificatie, kan een jonge ploeg in opbouw er ook wat aan hebben. Daan Hakkenberg Horendol wordt hij van de vraag. Morgen begint de Giro in (hoe verzinnen ze het?) Jeruzalem en van Tom Dumoulin wil iedereen slechts één ding weten: kun je voor de tweede keer op rij de Giro winnen? Miguel Indurain was de laatste die daarin slaagde, in 1992 en 1993. De afgelopen weken is Dumoulin uitentreuren met de Span jaard vergeleken. Het antwoord op de vraag volgt ruim drie weken later in Rome. Dumoulin heeft tien dagen het roze gedragen, maar wint de Giro niet. Hij wordt tweede achter Miguel Angel López, de Colombiaanse klimkopman van Astana. De 44 tijdritkilometers zijn niet genoeg om de schade te compenseren die Dumoulin in het hooggebergte oploopt. Zijn tweede plek wordt in Nederland beschouwd als een teleurstelling. Ook de derde plaats van Bauke Mollema in het eind klassement van de Tour de France twee maan den later - niet meer voorgekomen sinds Erik Breukink in 1990 - wordt amper gevierd. Het is het definitieve bewijs dat wielerminnend Neder land verwend is geraakt. Mikos Gouka Die wedstrijd in de Champions League tussen Feyenoord en ManCity, die 0-4. Voeg aan die eyeopener nou eens de geleidelijke carrièreop- bouw van onze duurste speler ooit, Virgil van Dijk, toe. De directe stap van de eredivisie naar de ab solute top in Europa? Onmogelijk. Maar stap voor stap liggen er nog altijd mogelijkheden voor onze spelers, zo bewees Van Dijk. In de eredivisie be schikken we nu niet over de nieuwe Sneijder of Van Persie, maar wél over talenten met een op vallend helder zelfbeeld. Frenkie de Jong, die zegt helemaal nog niet toe te zijn aan de top van de Premier League. Kluivert, Til, Van Beek, Nieuwkoop, De Ligt: zij denken er net zo over. Hun ontwikkeling, dat is iets om naar uit te kijken in 2018. Met één extraatje: redt Dick Advocaat Sparta en gaat dat hand in hand met het klaar stomen van talent Deroy Duarte voor de top 3 in Nederland? En vergeet tot slot de terugkeer van ons allergrootste talent niet: Calvin Stengs (AZ). Vanaf links, met de klok mee: Bauke Mollema, Michel Butter en Abdi Nageeye, Frenkie de Jong, Max Verstappen, het Nederlands elftal en Kimberley Bos. fotos COR VOS, ORANGE PICTURES, PIM RAS, GETTY, EPA Lisette van der Geest Waar ik naar uitkijk op de Olym pische Winterspelen in Pyeong- chang? - Menukaarten die ik niet kan lezen. - Duels tussen de stayers Ted- Jan Bloemen, Sven Kramer en Jorrit Bergsma. - De 'Dutch coffee' die wordt ge produceerd in installaties die de meeste Nederlanders nooit eer der hebben gezien. - De eerste olympische skele tonmedaille voor Nederland. - Wc's met een keuzemenu met twaalf dubieuze knopjes, die nog dubieuzer blijken te zijn wanneer je ze probeert. - Een 500 meter zonder wisse lende winnaar in de eerste minu ten na de race. - De revanche van de shorttrack- ploeg op de aflossing. - Vis-tapas met schelpdieren die levend gegeten worden. - Het antwoord op de vraag: wint Sven Kramer voor het eerst (en waarschijnlijk voor het laatst) in zijn carrière olympisch goud op de tien kilometer? Arjan Schouten Er komt geen hond op af en het is niet eens te zien op tv, maar wat kijk ik al uit naar de Formule 1-testdagen in Barcelona. Die beginnen op 26 fe bruari. Wat zou het heerlijk zijn om daar te zien dat Max Verstappen na een seizoen met vooral heel veel pech dan eindelijk een betrouwbare, oerdegelijke topwagen onder zijn kont krijgt. Wat Formule 1 natuurlijk nodig heeft, is een clash tussen de kampioen van deze generatie en de potentiële kampioen van de volgende generatie. Een titanengevecht tussen Lewis Hamilton en Max Verstappen. De fans hopen het, Hamilton hoopt het, Verstappen hoopt het. Maar of het ook gaat gebeuren? Aan Hamilton of zijn Mercedes zal het echt niet liggen. Aan Verstappen ook niet. Maar wel aan zijn nieuwe bolide, de RB14. Red Buil Racing en motorleverancier Renault zijn ge waarschuwd na een jaar waarin het met de RB13 lang 'allemaal ruk' was. Het moet beter. Veel beter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 32