x»1* 2017.'17 (l 8 2017 in 17 momenten Lieke Martens dankzij EK voetbal in een klap beroemd In 2017 veroverden de voetbalsters van Oranje de Europese titel én de harten van het publiek. Mot Lieke Martens (25), plots het knuffelmeisje van Nederland, als absolute ster. Deze krant zocht de beste voetbalster van de wereld op bij haar club FC Barcelona. <r *-<"> tv 3 momenten ieke Martens heeft net getraind en wandelt over Ciutat Esportiva Joan Gamper, het ma gische oefencomplex van FC Barcelona, één ^^van de grootste voet balclubs ter wereld. Ze houdt even in en wijst naar de toppen van twee hijskranen. „Daar komt het Estadi Johan Cruyff. Als eerbetoon aan hem. Wij gaan er straks onze thuiswedstrijden spelen. Bijzon der hè. De link tussen Nederland en Barcelona kent iedere voetbal liefhebber. En nu maak ik er zelf als eerste voetbalster ook deel van uit. Geweldig mooi." We lopen drie minuten verder en zien de 'bunker'. De bunker? Ja, zo noemen ze de plek achter de grijze muur met het grote Barqa- logo waarachter de mannelijke sterren van de club trainen. Nie mand heeft toegang tot de sessies van Lionel Messi en Luis Suarez, ook de speelsters van het vrou wenteam niet. Op twintig meter van het zaaltje waar we Martens spreken, zit we reldster Andrés Iniesta. Er zijn zo'n zeventig journalisten afgeko men op zijn verplichte praatje over de trouwe biersponsor Estrella Damm. Bij Football Club Barce lona is alles groot, groter, groots. Alles is nieuws. Welkom in het nieuwe leven van Lieke Martens. Een leven dat N \1 11 na afgelopen zomer op zijn kop staat. De voetbalsters van Oranje veroverden met de EK-winst let terlijk Europa, maar óók de harten van het Nederlandse publiek. De beste voetbalsters van ons land transformeerden in één klap van buitenbeentjes naar knuffelmei den. Met Lieke Martens als stra lend middelpunt. Houdt u zich even vast: Martens werd uitgeroe pen tot ster van het EK, beste voet balster van Europa (in de helikop ter met Messi, op het podium met Cristiano Ronaldo) én de beste speelster van de wereld ook nog. Martens heeft in één klap een half miljoen volgers op Instagram. Ze krijgt huwelijksaanzoeken van wildvreemden. „Ik ben heel nuchter. Kom uit een klein Limburgs dorpje Nieuw- Bergen en ben beschermd opge voed. Natuurlijk is het dan wen nen als je ineens bekend bent. Bij mij ging het ook niet geleidelijk hè. Ik was na het EK klats boem een bekende Nederlander. De kunst is vooral om aan je carrière te denken. Iedereen wil inter views, je krijgt commerciële aan biedingen. Maar als voetbalster zit er nog veel meer in mij. Dat telt. Hier in Barcelona zijn het vooral Nederlandse toeristen die mij her kennen. In Nederland is het wat lastiger over straat gaan. Maar weet je, ik vind het mooi om een voor beeld te zijn. Ik werd vroeger uit gelachen omdat ik voetbalde. Wilde later bij Ajax spelen, maar ja er was geen vrouwentak. Oranje? Dacht niemand aan. Los van de prijzen is dat zo mooi aan het ge wonnen EK. Meisjes hebben nieuwe voorbeelden, nieuwe dro men. Mijn idool was Ronaldinho, maar ik wist dat ik nooit in een mannenteam kon spelen. En dan nu zó'n jaar. Heb er zo veel voor gedaan." Martens is 25 en al tien jaar uit huis. Alles voor de droom die afge lopen zomer werkelijkheid werd. Ze ging als tiener weg uit de ver trouwde omgeving om in Amster- dam school te combineren met voetbal. Ze woonde voor de bal in Heerenveen, Luik, Göteborg, Malmö en nu dus Barcelona. „Ik heb vroeger veel heimwee gehad. Nu? Natuurlijk zou ik mijn familie vaker willen zien. Maar het is goed zo. Gek blijft het wel. Ik ging uit huis toen mijn zusje 8 jaar was. Zij is nu 18. Ik heb haar helemaal niet zien opgroeien. Mijn band met haar is super hoor, maar het blijft raar. Toen was ze een meisje en nu een volwassen vrouw. Dan hoorde ik van papa en mama dat ze een pubertje is, maar ik heb dat nooit écht meegemaakt. Mijn broers zijn zaterdag 30 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog één keer de grote nieuwszaken van 2017. 'Ik voelde me op die gracht even koningin' Daniël Dwarswaard Barcelona Vandaag: De voetbalsters van Oranje wonnen in 2017 het EK in eigen land. Met Lieke Martens als grote ster. op onze site Alle vorige afleveringen Kun jij dat, een ster zijn? Super- trots met de beker na het be halen van de Euro pese titel. FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8