Niet naar het zwembad, maar in een ijskoude vaart Vrouwenzones bij nieuwjaar Duitsland Gemengde reacties op oproep prins Constantijn 7 Prins Constantijn gaf het Nederlandse start-upklimaat een onvoldoende. Te weinig ambities. Wat vinden ondernemers daarvan? „Als we echt een nieuwe A3ML willen creëren, dan moeten we daar serieus werk van maken." „Ik herken het verhaal van prins Constantijn. De overheid heeft de mond altijd vol van start-ups, maar de subsidie is maar een frac tie van wat geïnvesteerd wordt in Silicon Valley. Het ontbreekt ons niet aan talent en ondernemer schap, maar wel aan goede onder steuning vanuit de overheid. Een subsidieaanvraag duurt veel te lang. We hebben één groot natio naal fonds nodig, waarop start-ups in verschillende fasen van hun ontwikkeling een beroep kunnen doen. Aan het begin, en ook in la tere stadia, als er geld nodig is om snel te kunnen groeien. Je moet er daarbij wel rekening mee houden dat er mislukkingen zullen plaats vinden. Van de tien start-ups red den negen het niet, dat is de reali teit. Maar ja, als we echt de ambitie hebben om een nieuwe ASML te creëren, dan moeten we daar seri eus werk van maken." „Wat er volgens mij vooral ont breekt, is dat we niet groot genoeg dromen. Er is een wereld te win nen, niet alleen een thuismarkt van 17 miljoen mensen. Wat dat betreft hebben bedrijven in Ame rika het een stuk makkelijker. Zij kunnen een product direct op 350 miljoen mensen uitproberen. Na tuurlijk zijn er ook Nederlandse voorbeelden waarin dat wel goed is gegaan: Booking.com, Ayden, TomTom. Maar het blijft een val kuil. Het verschil met een land als de VS zit 'm helemaal niet in de ideeën: die zijn er in Nederland net zo goed. Wat wel een verschil is, is dat investeerders daar al ver der zijn. Die zijn gewend aan het tempo waarmee start-ups zich ontwikkelen. Toen wij met Picnic eerder dit jaar 100 miljoen ophaal den, was dat voor Nederlandse begrippen heel bijzonder. In de VS is dat helemaal geen gek feno meen. Hier wordt voor financie ring nog te vaak naar banken ge keken." „Natuurlijk loop je tegen irritante dingen aan als je een bedrijf wilt beginnen. Ik was 17 toen en kon om die reden geen bankrekening aan mijn bv koppelen. Daar heb ik me echt aan geërgerd. Maar ver der, als het over het start-upkli maat gaat, denk ik dat het ook te maken heeft met een bepaalde in stelling. Ik heb nooit hulp van de overheid gehad. Ik zie bedrijfjes met een onlineconcept, die al veel medewerkers hebben en kapitaal aantrekken, terwijl ze niks verdie nen. Zelf zou ik dat nooit zo doen. Ik werk volgens het kasboekprin cipe: alleen wat erin komt, mag er ook weer uit. Aandeelhouders wil len ook hun geld terug, dat is wel zo logisch. En voor medewerkers is het ook veel fijner wanneer ze perspectief hebben. Het is mis schien ook een kwestie van men taliteit. We staan in Nederland met beide benen op de grond." Het is zo'n horrorscène die je wel in films ziet, zegt Albertine Mulder uit Giethoorn: „Je auto raakt te wa ter en je kunt er niet uit, terwijl het water langzaam naar je kin stijgt." En opeens gebeurde haar gister morgen hetzelfde. Op een sluip weggetje raakt ze met haar auto in de slip, en schiet de naastgelegen vaart in. „Het ging langzaam, de air bag was niet eens uitgeklapt." Maar al direct zat ze tot haar knieën in het water. Dochter Anna- Marie (7) naast haar op de voorbank en de twee kleintjes - Floris en Car- lijn - achterin. „Ik werd één brok overlevingsdrift. We moeten hier uit!" In één flow deed ze de veilig heidsgordels los. „Klik, klik, klik en klik. De auto gleed door, zelfs de achterbank kwam onder water: Floris zwom door de auto naar me toe, Carlijn heb ik naar me toege trokken. We konden er niet uit: de waterdruk van buiten was te groot. Het lukte niet om de deur open te krijgen, ik ben met twee voeten te gelijk gaan trappen. Het water kroop verder omhoog en was ijs koud. Je hoort wel eens dat er in pa nieksituaties van alles tegelijk door je hoofd gaat. Maar ik had maar één gedachte: we moeten weg hier, zo snel mogelijk, we zullen dit overle ven. Toen ging de deur open - ik trok de kinderen mee, Anne-Marie eerst naar de wal geduwd, met de anderen naar de kant gezwommen. Kletsnat en zo koud", zegt ze. Eenmaal aan de wal konden de hulptroepen worden gebeld. Politie en ambulances rukten uit, ze kre gen direct een overlevingsdeken om de schouders. In het ziekenhuis van Meppel stonden ze met z'n tie nen bij de spoedeisende hulp klaar. „Eenmaal weer thuis hebben we patat en frikadellen besteld. Troost- eten." Zwemparadijs De telefoon gaat onophoudelijk. „Net alsof je in een film zit", zegt Albertine nog eens. „Net alsof ie mand anders dit heeft meege maakt." Ze zijn door het oog van de naald gekropen, beseffen ze. Waar ze gistermorgen met elkaar naartoe gingen? Daar moet iedereen hard om lachen: „Naar het zwempara dijs." BERLIJN De maatregel bij de Brandenburger Tor moet voor komen dat de vrouwen het slachtoffer worden van man nen met losse handjes. Twee jaar geleden vergrepen Noord-Afrikanen zich in Keu len aan honderden feestvie rende vrouwen. Ze werden be roofd en seksueel geïntimi deerd en in een aantal gevallen zelfs verkracht. De veiligheidsmaatregelen in de Duitse hoofdstad zijn flink aangescherpt. Bij de vie ring worden honderdduizen den bezoekers verwacht. Ie dereen moet zijn tas laten con troleren. Drinken van alcohol is een deel van de avond ver boden. De politie in de stad adviseert vrouwen om zich te melden als ze zijn lastiggeval len. Vrouwen die zich onveilig voelen kunnen gebruik maken van de speciale veiligheidszo nes, waar het Rode Kruis hen opvangt. Ook in Keulen staan maat schappelijk werkers en psy chologen klaar om vrouwen die daar behoefte aan hebben bij te staan. Critici stellen dat de speciale vrouwenzones geen oplossing bieden voor het probleem. 'Creëer één groot nationaal fonds' 'We moeten groter durven dromen' 'Met een goed concept heb je geen subsidie nodig' zaterdag 30 december 2017 GO 'We staan in ons land met beide benen op de grond' Sander van Mersbergen Merien ten Houten, nu actief met carsharingplatform Amber, stond (mede) aan de wieg van llse.nl, nu.nl en Leapfunder, een platform voor start-upfinancie- ring. Michiel Muller, topman van on- line-supermarkt Picnic, die dit jaar 100 miljoen euro ophaalde. Jip Maathuis (20), oprichter van Brandsfit, dat amateursport clubs koppelt aan (grote) shirt sponsors en binnen twee jaar meer dan 1 miljoen euro omzet draait. Albertine Mulder raakte gisteren met haar auto te water, en redde haar drie kinderen van 7, 5 en 3. „Ik had maar een gedachte: we zullen dit overleven." Jelle Boonstra Giethoorn M De volks wagen in de vaart bij Giethoorn. FOTO PARCIVAL KOOPMAN De Brandenburger Tor in Berlin, fotoepa Berlijn gaat tijdens de nieuw jaarsviering 'veiligheidszo nes' voor vrouwen inrichten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7