zijn, dat de hemel en de aarde weer één zullen wor den. Dat klassieke beeld van dat harpje op die wolk en dat ik daar zit te zingen, nee. Wij geloven in een nieuwe hemel en een nieuwe aarde en daar zal het goed zijn. Verder vul ik dat niet in, omdat ik het niet weet en dan wordt het een menselijke fantasie." „Ja! In de theologie heet dat totaliter aliter; het wordt volkomen anders dan je had verwacht." „Omdat ik een gedreven man ben, denk ik. Vroeger op het schoolplein was ik al de dorpsomroeper. Als er iets gebeurd was, een vechtpartij of zo, dan stond ik op de hoek om de jongens die nog aankwamen te vertellen wat er was voorgevallen. Dat geldt ook voor het geloof. Ik vind het zo mooi om zaken die mij warm maken te delen met anderen." Minzame lach: „Ja." Fel: „Nee! Het woord 'opleggen' wil ik niet zien in het verhaal, niet uit mijn mond. Delen, dat is het! Iets wat ik mooi vind, wil ik met jullie delen." „'Joh, wat is het toch mooi om in God te geloven.' Het heeft te maken met de eer van God. Ik denk dat een van de hoofd lijnen van de Bijbel is dat God wil dat zo veel mogelijk mensen Hem prijzen. Om dat Hij God is. Dat willen wij ook graag." „Geen seconde. Ik kan me heel goed voor stellen dat iemand niet gelovig is. Dat mensen zeggen: hou op met die onzin." „Ja, dat jij dat zou zeggen. Ik denk dat je, als je er niet in bent grootgebracht, heel wat stappen moet nemen om in God te kunnen geloven. Dat Hij alles heeft ge maakt, hoe rijm je dat met de weten schap? En hoe geloof je dat Jezus op aarde is geweest? Ik kan me goed voorstellen dat mensen zeggen: dat heb ik niet nodig, boeit me niet. En daar kijk ik echt niet op neer, die gedachte is mij vreemd. „Ik lees veel boeken van atheïsten. Daag me maar uit, prikkel me. Dat vind ik lekker. Voltaire, Christopher Hitchens, Richard Dawkins. Wat zijn hun argu menten tegen het christelijk geloof? Be grijp ik ze, zou ik ze kunnen weerleggen? Ik lees graag boeken van mensen die niet zoveel met het geloof hebben. Bevesti ging vind ik niet zo boeiend." „Uit de wetenschap komen natuurlijk best argumenten waarvan je als christen zegt: oeps! Onlangs bracht een van de belangrijkste theologen van ons land, Gijsbert van den Brink, een boek uit over geloof en evolutie. Hij gaat uit van de oer knal van 13,8 miljard jaar geleden en de geleidelijke ontwikkeling van het leven. Dat moet ik dus combineren met de boodschap van de Bijbel. Nou, dat valt af en toe helemaal niet mee. Ik ben be vriend met nanotechnoloog Cees Dekker en Heino Falcke, een van de grootste as tronomen uit ons land. Allebei weten schapper en beiden christen. Daar praat ik met ze over: hoe proberen we wat jullie ontdekken te rijmen met ons geloof?" „Nee, daar moet ik een boek over schrij ven. Het is complex. De huidige werke lijkheid, je geloof en de wetenschap in een coherent denkkader krijgen, dat is een lastige. Ik vind het boeiend, ik vind het ook geen bedreiging voor mijn geloof, maar ik zeg ook niet dat ik alle antwoor den heb." „Ook niet hoor. Och man, hier bij de EO liep ik een paar jaar geleden rond en zag ik allemaal mensen schielijk hun laptop dichtklappen als ze mij zagen. Ik dacht: wat is er aan de hand? Het liedje was toen net uitgekomen. Ik moest vreselijk lachen, toen ik het onder ogen kreeg. We hebben Brigitte ook uit genodigd bij Knevel Van den Brink. Ze vertelde dat het vooral zo lekker bekte, in het ritme van haar liedje. Ik was echt niet beledigd." „Psalm 42:6, Filippenzen 2:6-8, Psalm 40:11, Psalm 100:5 en Romeinen 5:8. Om er een paar te noemen." „Ik speel orgel. Niet zo goed, maar toch; als ik ergens binnenkom en ik ontwaar een orgel of een piano, dan moet ik even wat spelen. Vaak is dat Psalm 42. Die gaat echt over het geestelijk leven, waarin een ontzettend diep verlangen is naar God. Waarin de dichter opeens God kwijt is, hij Hem zoekt, weer ervaart en hij aan het slot van de psalm God toch weer kwijt is. Ik gebruik 'm vaak in mijn preken, om een gemeente iets duidelijk te maken. Want het beeld dat soms leeft van christenen, dat ze nooit twijfelen, klopt niet. Het geloof gaat op en neer." <1 U laat zich graag verrassen. U werkt nu aan vier programma's, na zo'n fysieke optater. Waarom? Ik ben niet gelovig, dat heeft u waarschijnlijk al gemerkt... ...en als ik u op televisie zie, krijg ik het gevoel dat u mij uw geloof het liefst wilt opleggen. In de hoop dat wij zeggen... Kijkt u neer op ongelovigen? Onzin? Noem eens een argument tegen het geloof waarop u geen weer woord hebt? Kunt u uitleggen hoe u dat doet? best vindt, zolang ze het maar niet met u hoeft te doen? We zitten aan het einde van het jaar, dé tijd van de lijstjes. Wilt u uw persoonlijke top-5 van verzen uit de Bijbel met ons delen? Wat raakt u zo in bijvoorbeeld Psalm 42? U bent dus niet te beledigen als het over uw geloof gaat. Hoe zit dat als Brigitte Kaandorp zingt dat ze alles 121 zaterdag 30 december 2017

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 76