Andries Knevel is met pensi oen. Geweest. Twee weken. De theoloog, predikant, schrijver en presentator wilde nog helemaal niet stoppen met zijn werk voor de Evangelische Omroep, waarvoor hij komend jaar al veertig jaar werkt. „In november was ik 65 jaar en 9 maanden en moest ik met pensioen. Gelukkig heb ik kunnen afspreken dat ik twee dagen per week blijf werken, aan vier program ma's." Knevel wordt in de gangen van het EO-gebouw in Hilversum aangesproken door tal van collega's. Hij haalt koffie uit de automaat voor het bezoek ('heel goede koffie, hoor'), verorbert tijdens het ge sprek een voorverpakt broodje. Vanoch tend had hij al een vergadering in Amersfoort, straks pikt hij een kleinkind op van school. Hij heeft het druk en wil dat ook graag zijn. Maar het lijf werkt niet meer mee sinds hij ruim een jaar geleden een Iegio- nellabesmetting opliep in Bolivia. Daar was hij - hoe kan het ook anders - aan het werk voor het programma Metterdaad. „Ik ondervind nog elke dag dat ik ziek ben geweest. Af en toe ben ik opeens ex treem moe, dan kan ik niets meer. Dan word ik kortademig, verslappen mijn spieren. Dat overvalt me echt." „Ja, maar ik val niet flauw, hè. Dan moet ik gewoon even doordouwen en zo snel mogelijk gaan liggen." De ironie wil dat Knevel al beducht was voor legionella voordat hij ziek werd. Zijn vrouw, kunstenares Rietje Bakker, kwam vijftien jaar geleden op vakantie in Italië in het ziekenhuis terecht met - zoals Knevel dat noemt - een zusje van de legionellabesmetting. „Overal waar wij komen laten we eerst de kraan een tijdje lopen. Ook als we thuiskomen na een vakantie. Eén keer heb ik dat niet gedaan en het was direct mis." Plaats delict: een hotelkamer in de Boliviaanse stad La Paz. „Ik kwam daar aan na een lange vliegreis en wilde nog maar twee dingen: douchen en naar bed." Een paar dagen later, vlak voor de terugreis, klapte hij in elkaar. „We zijn naar een hoogvlakte gereisd, 4500 meter boven de zeespiegel, om het werk te filmen van een organisatie die lokale boeren in kommervolle omstandig- magazine 9 Dat kan dus ook tijdens dit gesprek gebeuren, of als u straks op het schoolplein staat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73