DOE MIJ MAAR DE KANTOORTUIN. COLLEGA'S ZIJN MIJN HOUVAST Column Nee, ze heeft haar collega's niet zelf uitgekozen. Maar juist daardoor lijken ze zo op familie, zegt Monica. 'Je maakt er samen het beste van.' k weet dat dit het tijdperk is van de zzp'ers, de flexwerkers en de jobhop pers. Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik daar volkomen ongeschikt voor ben. Elke dag naar dezelfde plek om te werken, met elke dag dezelfde collega's en dezelfde rituelen: ik hou ervan. Ik weet dat het freelancebestaan grote voor delen heeft. Ik zie ze heus wel zitten in een gezellig cafeetje achter een laptopje met een kop goeie koffie naast zich, lek ker hun eigen tijd indelen. Maar doe mij maar de kantoortuin. Het begint 's ochtends al in de lift. Een goede liftervaring is een heerlijk begin van de dag. Elkaar beleefd negeren (of juist niet), een steelse blik in de spiegel werpen om te kijken of je er een beetje uitziet en de vaste 'werkze'-groet bij het uitstappen. Ze geven me houvast, mijn collega's. Het is toch een soort familie; je hebt ze niet uitgekozen maar je zit er wel mee opgescheept, dus maak je er samen het beste van. Het fijne is dat iedereen zo voorspel baar is, mezelf incluis. Een paar keer per dag vraagt mijn overbuurman in precies dezelfde opgewekte cadans of ik wat wil drinken. „Koffie, thee, limonade?" En dan zeg ik altijd: „Ja lekker, groene thee graag." Een kleine klemtoon op lekker. Het zijn details waaraan je hecht. Stipt om 12 uur vertrekt het eerste groepje collega's om te lunchen. Honger, en dan zijn de kroketten tenminste nog niet op. De kantine is sowieso het do mein van het gewoontedier. Ik neem al tijd een bakje sla dat ik iets te vol prop, mijn achterbuurman schept steevast niet één, maar twee kommen soep vol en de crackers zijn voor de dames die het NewFysic-dieet volgen. Ik zou niet willen zeggen dat we alles van elkaar weten (beter van niet waar schijnlijk), maar we zijn op de hoogte van de hoofdlijnen van eikaars levens. Daarom staan we met acht man achter een computer te juichen als het mailtje van de makelaar zegt dat het bod op colle ga's huis is geaccepteerd. Vragen we nog maar eens naar die nieuwe auto, en doen we niet moeilijk als weer dezelfde men sen afzeggen voor het kantooruitje (ze hadden groot gelijk dit keer - ik voelde ook weinig voor die salsa-dansles). Met Nieuwjaar in zicht, schijnen veel mensen tactieken te verzinnen om de verplichte gelukswensen op kantoor te vermijden en dan vooral de bijbehorende zoenen. Ik stel voor het dit jaar anders aan te pakken. Ga ervoor. Geef die collega's - ja, ook die ene die een beetje stinkt - drie welgemeende smakkerds (pas een beetje op voor een me-too'tje) en proost met koffie, thee of limonade van harte op weer een nieuwjaar in de kantoortuin. 41 Smakkerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71