Begin voornemen Krokant van buut'n en zocht van bin'n, op z'n Zeeuws-Vlaams MARGOT 17 hem Sander de Jonge, foto lex de meester Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland Samen met de Mannen kijk ik aan het eind van het jaar graag terug op het afgelopen jaar. Wat ging er goed, en wat had beter of anders gekund? Het fijne van een nieuw jaar is namelijk dat je iets kunt afsluiten, al is het na tuurlijk allemaal maar door onszelf zo bedacht. Wat hun hoogtepunt was, blijkt trouwens soms aan mijn aandacht ontsnapt te zijn. Maar het om gekeerde komt ook voor; dat ik verwacht dat een bepaalde gebeurtenis in hun herinnering staat gegrift, terwijl ze die juist zijn vergeten. Toch is het een mooie traditie, waarbij we natuurlijk ook vooruit kijken. Vaak levert het een goed gesprek op met een beter inzicht in mijn Mannen. Mijn eigen afgelopen jaar was er niet een om over naar huis te schrijven: een gebroken schou der en wat grotere problemen zorgden wel voor een memorabel jaar. Tegenslag kan heel verhel derend zijn, al ging het de afgelopen maanden een stuk beter gelukkig. Op eetgebied was het wel een heel fijn jaar; meer groenten, minder vlees en vooral veel vis. Het schijnt dat thuis ko ken en eten de nieuwe luxe wordt in 2018. We gaan het afwachten, onder het genot van dit hapje. Verwarm de oven voor op 220 C. Was de blade ren van een biologische savooiekool, snij de harde stukken eruit en snij ze in eetbare stukjes. Doe ze in een kom met 1 eetlepel olijfolie en 1 theelepel za'atar kruiden. Leg ze op een stuk bakpapier en bak ze 15 minuten in de oven. Lekker met een dipsausje van 1 ons cashewnoten. Doe deze in de blender. Maal ze heel fijn met wat limoensap, een scheutje olijfolie, wat honing, zout, 2 eetlepels amandelmelk en een knoflookteen. Een gezond begin! MHet fijne van een nieuwjaar is datje iets kunt afsluiten. Al is dat natuurlijk door onszelf zo bedacht MIDDELBURG Dennis Coppens uit IJzendijke timmert met zijn Ambachterie behoorlijk aan de weg. Hij startte in 2010 met zijn eigen catering bedrijf onder de naam Smaak IJzendijke. Inmid dels heet zijn bedrijf de Amb achterie, heeft hij 9 mensen in dienst en maakt hij krokettten en bitterballen in de meest uit eenlopende smaken. „Wij zijn uniek in krokettenland," zegt Coppens niet onder trots. „We proberen steeds andere smaken te zoeken en ook nieuwe smaken per seizoen. Dat is voor horeca ondernemers ook interessant. Prijstechnisch zijn we sterk om dat er geen tussenhandel is. We hebben eigen bezorgrondes door Zeeland en langs de Belgische kust." Hij maakt ook custommade kro ketten voor bekende sterren chefs, al ligt zijn focus op het be denken van eigen smaken. „Zo hebben we nu een rendang kro ket met rundvlees van Hof de Eendragt uit Zaamslag. Voor de pulled pork kroket werkt ik sa men met slagerij la Couronne uit Philippine. Zij pekelen het vlees, procureur van het biologische varken, en roken het op beuken hout. Dat levert een een goede smaak op," legt hij uit. „De Krab- kroket wordt gemaakt van vers krabvlees, afkomstig van strand- krabben. Die koop ik in bij de visafslag van Breskens, evenals de mosselen voor de Thaise mos selkroket." Samen met Brouwerij Marken- steijn uit Groede ontwikkelde hij een Dutch Bargain kroket met stoofvlees dat gegaard is in hun Imperial Pale Ale. Per uur maakt Coppens zo'n 40 kroketten of zo'n 80 bitterballen. „Krokant van buut'n en zocht van bin'n," zoals we op z'n Zeeuws-Vlaams zeggen. En: heel geschikt voor een feestelijke avond!" colade. Ook vanavond gaan de bordjes moeite loos door voor de foodstylingprijs: zeebaars straalt bij een ondergaande zon van paprikacou- lis. Getrancheerde plakjes hert en duif zijn per fect gaar en sappig, met bitterballetjes erbij van de afsnijdsels van het vlees. Maar de smaken zijn belangrijker dan de looks: de bitter ballen hebben zo'n ragfijn paneer- laagje dat ze smelten in je mond. Precies zoals die macaron van bloedworst. Excentriek mis schien, maar overheerlijk. En dan het dessert: vanuit een dramatische mist van droo gijs verschijnt een schattig sneeuwpopje. Frosty heeft een lijfje van Baileys ijs, knoopjes en oogjes zijn van chocola. Zijn hoedje is een glanzend knisperkoekje. Frosty wordt bruut onthoofd. Ik heb er geen seconde spijt van. Want oh, die smaken. Het is toch nog een beetje een onbekend adresje, Mezger. Omdat het restaurant niet in die ene winkel- en horecastraat van Domburg zit, maar een minuutje of acht wandelen, als onderdeel van een sjiek appartementencom plex. Veel langer zal hun stekkie niet geheim blijven. Want Mezger won onlangs een pu blieksprijs waarbij ze zaken als De Bokkedoorns en Restaurant Lucas Rive overklasten. En dat voor een restaurant van amper negen maanden oud. Het is een ware prestatie, die met recht de PZC Award voor het Beste Restaurant van 2017 verdient. zaterdag 30 december 2017 GO PZC Award Dit was echt de allerlaatste laatste eetcolumn van Marloes Matthijssen. Zij wenst iedereen een prettig 2018 toe! Wil je haar culinaire roadtrip nog eens herbeleven, kijk dan op haar website eten.vandezeeuw.nl. Voor een groei ende collectie aan eetfoto's, uit heel Zeeland. Dennis Coppens. fotopieterdhoop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53