ZEELAND GEBOEKT Vergeten Zeeuw Johannes Otte is beroemd in China 1 Verdronken in historie 10 Leonie van Wel in Goes tekende het avontuur van Kleine Koala op zoek naar eucalyptus Een kleurig en fleurig verhaal, met teksten op rijm. Kleine Koala kan heel laag brullen. Le onie van Wel doet het voor. Zij kan het weten: Koala is haar geestes- kindje, in beeld en in woord. En in alles wat ze er inmiddels heeft aangehangen: een doolhof die je kunt uitprinten, een wed strijd met prijsjes, een recept, het Koala-liedje, het Koala-dansje, presentaties op scholen. 'Kleine Koala en de Eucalyptus Droom' is een boek met uitbundige prenten. Leonie van Wel werkt met 'soft pastels' en diverse soor ten en maten houtskool. De tekst schrijft ze in rijm: 'Op een dag... is Koala verdwaald, hij wil zijn moeder en zijn eten Hij reist door de tijd en komt veel te weten van onze mooie we reldbol. Wat Koala beleeft, daarvan staat dit boekje vol'. Hij ziet eruit als een teddybeer, maar Koala is toch echt een buideldier. In het boek van Leonie van Wel zoekt hij zijn moeder. Of be ter gezegd: zijn eten, want moeder is voor de kleine synoniem met eucalyptus, zijn favo riete voedsel. Hij vliegt in een vliegtuig en een zeppelin, hij zwemt, vaart mee op een schip, ontmoet een uil, een draak, een olifant, een zeehond, een haai, hij is welkom op alle conti nenten. 'In een hoge eucalyptusboom, had de Kleine Koala een grote droom. Mamma wiegt hem in de takken, nu kan hij eucalyp tus pakken'. De schrijfster heeft in het voorjaar nog een presentatie gepland in een tuincentrum, als er eucalyptus beschikbaar is. Leonie van Wel (1963) woont in Goes. Daar is ze opgegroeid, van haar tweede tot haar 21ste. Ze zat op de Christelijke Pedagogische Academie in Middelburg en studeerde vijftien jaar later Nederlands aan de Hoge school Rotterdam, locatie Vlissingen. Inmid dels heeft ze drie kinderen: zoon Kareem van bijna 30 in Amsterdam, dochter Shereen van 27 zit in de horeca, zoon Maxim van 16 is nog thuis. Ba-Sheera, de Oud-Duitse herder, kan niet over het hoofd worden gezien. Het lijkt rustig, maar de schrijfster heeft in de jaren sinds haar studie heel wat afgereisd. Van 1984 tot 1986 woonde en werkte ze in Tanzania. Ze noemt dat 'de mooiste tijd van haar leven'. Dat er een standbeeld van de Zeeuwse waterstaatsinge nieur Johannis de Rijke in het Japanse Nagoya staat, dat we ten we wel. Minder of zelfs hele maal niet bekend is dat er in Xia men - aan de Chinese kust tegen over Taiwan - een andere Zeeuw wordt geëerd: de in Vlissingen ge boren Johannes Abraham Otte (1861-1910). In 2008 kreeg hij een standbeeld, twee jaar later ook een buste. In het decembernummer van het tijdschrift 'Zeeland' van het Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen wijdt Huub de Jonge een ruim artikel aan de vergeten Zeeuw. De Jonge (Oostburg, 1946) was tot voor kort als antropoloog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijme gen. Johannes Otte zal nog net be wuste herinneringen aan Vlissin gen hebben gehad. Zijn vader was er bakker. In 1867 emigreerde het gezin naar de Verenigde Staten. „De bakkerij in Vlissingen liep niet goed en de ouders hadden on vrede met de verdeeldheid in ge reformeerd Nederland", schrijft De Jonge. In Grand Rapids sloot het gezin zich aan bij de Ameri kaanse Gereformeerde Kerk. Johannes, die inmiddels John werd genoemd, ging medicijnen stude ren. Zo raakte hij betrokken bij het medische zendingswerk. In 1888 werd hij met zijn vrouw Frances Phelps naar Xiamen uitgezonden. Tachtig kilometer landinwaarts bouwde hij een ziekenhuis voor vijftig bedden. Acht jaar later, in 1896, mocht hij in Xiamen een mannen- en een vrouwenhospitaal bouwen. In de Chinese Volksrepubliek - uitgeroepen in 1949 - werd alles wat uit het westen kwam ver guisd. Otte's graf viel onder de slo pershamer en zijn reputatie werd besmeurd. Begin deze eeuw volgde onverwacht de rehabilita tie. Met standbeeld en buste als gevolg. De Zeeuwse Amerikaan wordt nu geëerd voor zijn verdien sten als geneesheer en architect. Zijn zendingsactiviteiten worden verzwegen, die liggen ook in het hedendaagse China nog gevoelig. Zeeuwse schrijvers Voor mij was zij slechts een naam uit een schoolboek. Een mooie naam, Truitje Bosboom- Toussaint, met natuurlijk jaartal len erbij, 1812-1886, en een paar boektitels. Ik schaam me over zo veel onwetendheid als ik lees hoe Marita Mathijsen, specialiste bij uitstek, haar introduceert: 'Er is maar één vrouw van importantie in de negentiende-eeuwse letter kunde.' De importante dame, Truitje dus, schreef enkele keren over Zeeland. In de uitgebreide ro man 'Leycester in Nederland' bij voorbeeld, gewijd aan de graaf van Leicester die, namens Engeland, Holland en Zeeland kwam helpen in de strijd tegen Spanje. In 1585 arriveerde hij in Vlissingen. In de roman vallen de namen veelvuldig, de namen Axel, Mid delburg, Veere en vooral Vlissin gen. Maar opnieuw blijft het bij namen. Wat verwacht je van lite ratuur over Vlissingen? Dat je de zee bijna ruikt, dat je haast stui vende druppels branding in je ge zicht voelt. Niets van dat al, de schrijfster koos er bewust voor over zulke details te zwijgen. 'Het is zeker dat ik u nog niet heb ge- zegd, langs welke straten van Vlis singen de stoet heentrok, en het is even zeker, dat ik het u niet zeggen zal', meldt ze. Haar aandacht geldt, en dat is fataal voor het verhaal, 'het doel en de betekeenis' van Leicesters intocht, plus 'de onder linge verhouding der personen.' Een ander Zeeuws werk, 'Het Kasteel Westhoven in Zeeland', verdrinkt ook vrijwel in de histo rie. Gelukkig is er in dit geval een béétje realiteit, heeft ze in elk ge val kasteel en omgeving bekeken. We zijn een prettig moment 'op het bloeiende eiland Walcheren', ruiken op het terrein 'geuren van de heerlijkste bloemperken'. Het kasteel, te oncomfortabel voor be woning, was indertijd maar nét gered: 'Reeds stond de sloper op den uitkijk.' Maar afgezien van let terlijk een eigentijdse voetnoot, die ook letterlijk een verademing is, staat de kalender in dit werk op 2587 in plaats van op 2877. Op die manier blijft Truitje Bosboom- Toussaint voor mij enkel een naam, plichtmatige literatuurhis torie in plaats van levende lette ren. Vervolgens kwam ze in Zwitser land terecht, waar ze les gaf en bij de Verenigde Naties werkte. In 1992 keerde ze terug naar Goes. Rotterdam vormde vanaf 2010 tot begin dit jaar een nieuwe tussen periode. Nu is het dus weer Goes. Lezen en tekenen zat er van jongs afin. Op haar achtste had ze de hele boekenkast van haar moe der gelezen. Strips als Storm, Suske en Wiske en Kuifje waren favoriet, net als de 'Pep', later de 'Eppo'. Ze was nog peuter toen ze de plaat jes bestudeerde, behaaglijk voor de gaskachel in de huiskamer. Ook kleurde ze 'Blondje' in de Varagids in. Oh ja, zingen was ook haar lust en haar le ven. Vanaf haar zeventiende zat ze in bands als The Edge, Charly en Labyrinth. Momenteel werkt Leonie van Wel voor Scalda, en in Goes en Zierikzee geeft ze les aan an derstaligen. Ze heeft daar de 'ge- meentegroepen' onder haar hoede, mensen die hier soms al tien jaar zijn. Per december loopt haar contract af. Koala kwam zomaar op haar pad: „In 2012 is mijn vader over leden. Dat deed pijn. Ik ben gaan tekenen om rustig te worden. Mijn zoon Maxim zei toen: teken maar eens een koala. Zo is het gebeurd." Zaterdag 30 december 2017 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Teken maar eens een koala Jan van Damme Zendingswerk Mario Molegraaf Truitje Bosboom-Toussaint (1812-1886) ILLUSTRATIE A.J.EHNLE Leonie van Wel. FOTO MECHTELD JANSEN Leonie van Wel: Kleine Koala en de Euca lyptus Droom - Uitgave van LeWel Art of Expression, hardcover, 32 pagina's, 16,50 euro. Website: www.lewel-art-of-expres- sion.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46