Zeeuwse bestuurders moeten het doen met bonnen en wijn Lagere straf voor pleger ramkraak Sluis Tbs Terneuzense aanrander verlengd Jurg van der Vlies uit Poortvliet maakt vaartochten in zijn Skyshark 5 Als uit een vliegtuig springen geen uitdaging meer is, dan is er nu de Skyshark Experience. Maak kennis met Jurg van der Vlies en zijn 300 pk sterke haai. Grijze lucht en schuimkoppen op het water. De omstandigheden zijn alles behalve ideaal op de laatste vrijdag van het jaar. Toch kruipt de 46-jarige Jurg van der Vlies vanaf een steiger bij de Speelmansplaten achter de stuurknuppels van zijn Seabreacher. Slechts twee exempla ren van dit bijzondere vaartuig zijn er in Europa, waarvan een in Poort vliet, de woonplaats van Van der Vlies. Met een gemeen kijkende bek, schubben en vinnen is de asso ciatie met Jaws snel gemaakt. Het apparaat ziet er gevaarlijk snel uit. Van der Vlies noemt het dan ook de Skyshark. Als hij in de smalle cockpit kruipt en de doorzichtige kap dicht schuift, gaat meteen de gashendel open. De 300 pk sterke 3-cilinder motor komt met veel geweld tot le ven. Even later jaagt de groene haai met een rotgang over het water. Met gemak gaat de snelheidsmeter richting de tachtig kilometer per uur. Als de kapitein de stuurknup pels naar voren duwt, de pedalen intrapt en gas geeft, duikt de neus van de Seabreacher het water in. Het In dieper water kan ik nog veel grotere sprongen maken lijkt even op het moment dat Roger Moore in The Spy Who Loved Me zijn witte Lotus Esprit gebruikt als onderzeeër. Een paar tellen later springt de haai als een dolfijn uit het water omhoog. De landing geeft een doffe dreun in de cockpit. „In dieper wa ter kan ik nog veel grotere sprongen maken", zegt Van der Vlies. Dat hij uitgerekend de meest druiligere dag van het jaar uitkiest voor de tewaterlating van zijn nieuwe aanwinst heeft een simpele reden: zijn geduld is op. Nadat hij begin dit jaar de knoop doorhakte en 120.000 euro overmaakte aan watervoertuigbouwer Innespace Productions in Californië, moest hij een half jaar wachten op het arrive ren van een zeecontainer met daarin zijn boot. Nu wil hij niets liever dan het water op. Ook al is het slechts een paar graden boven nul. „Als het even kan wil ik 365 da gen per jaar een glimlach toveren op iedereen die aan boord durft." Hoewel de supersnelle Seabrea cher alleen in snelvaargebieden het water in mag, zoals bij de Speel mansplaten en het Veerse Meer, heeft Van der Vlies vertrouwen dat zijn 'speeltje' aanslaat bij het pu bliek. „Uit een vliegtuig springen heeft iedereen een keer gedaan. Mensen willen wat anders. Dit is een compleet nieuwe ervaring. On vergelijkbaar met wat dan ook. Het gaat snel, het is Spartaans en het geeft zo'n enorme adrenalinekick." Tegelijkertijd beseft hij dat hij een groot risico neemt. „In het verleden heb ik meer 'gekke dingen' gedaan. Zo neem ik al zeventien jaar lang mensen mee op een paramotor- vlucht over Tholen. Nu ben ik toe aan een nieuwe uitdaging die ik met beide handen aangrijp, want ik wil niet dat een ander met dit idee aan de haal gaat." Bij de provincie laten ze niets aan het toeval over als het gaat om het aannemen van geschenken of gif ten: als je als bestuurder een atten tie aanpakt - hoe klein ook - geef het dan op. Alle cadeautjes worden geregistreerd. Van de stormparaplu voor ge deputeerde Ben de Reu tot een bak uien voor commis saris van de koning Han Polman. Beiden kregen de attentie dit jaar na een werkbezoek aan een Zeeuws bedrijf. Ook de andere gedepu teerden kregen regel matig een aardig heidje. Zo ging Jo- Annes de Bat met een hamer naar huis na het openen van de Gamma. In totaal ontvingen de leden van Gedepu teerde Staten 37 ca deautjes, maar ze ver tegenwoordigen niet meer dan een waarde van maximaal 50 euro per stuk. „Bij werkbezoeken of openingen ont vangen bestuurders soms kleine at tenties", laat Marieke Kalverboer namens de provincie weten. „Je moet dan denken aan een fles wijn, een boekenbon, een plastic zee hondje of een zak aardappelen. Hoewel bestuurders deze kleine giften niet officieel hoeven te mel den, houden we toch een lijst bij met ontvangen attenties." Zo'n zelfde lijst hanteert de Tweede Kamer, die ook openbaar wordt gemaakt. Onlangs ontstond er ophef over, omdat D66-leider Alexander Pechtold een apparte ment dat hij had gekregen van de oud-ambassadeur van Canada niet had aangemeld bij het geschenken- register. Hij vond dat het om een privékwestie ging. Het beleid rondom het aanne men van geschenken bij provincie bestuurders is in Zeeland vastge legd in de gedragscode Bestuurlijke Integriteit. Daarin staat dat een ge deputeerde geen geschenken aan neemt die hem uit hoofde van of vanwege zijn functie worden aan geboden, tenzij het gaat om een in cidenteel, klein geschenk met een geschatte waarde van 50 euro of minder. Daar valt dus de fles wijn of een mandje met streekproducten onder. Deze regeling geldt ook voor de commissaris van de Koning en Statenleden. Als het toch noodza kelijk is een geschenk van meer dan 50 euro aan te nemen, dan dient dit gemeld te worden bij de provincie secretaris. In 2017 is er niets van die waarde aangegeven. Bij de meeste Zeeuwse gemeen ten ligt de grens bij het aanvaarden van geschenken eveneens bij 50 euro. Alles met minder waarde hoeven burgemeesters, wethou ders en raadsleden vaak niet op te geven. „Als er giften binnenkomen van meer dan 50 euro wordt dit be sproken in het college", laat de ge meente Middelburg in een reactie weten. „Maar dat is dit jaar niet ge beurd. Dat is op zich best opvallend, want in het verleden kwamen er wel regelmatig cadeautjes van meer dan 50 euro binnen." Fles champagne In Terneuzen ligt de grens bij 25 euro. „Een lokale keus", zegt de ge meente. De burgemeester ontving onlangs een fles champagne die meer waarde had dan die 25 euro. „Daarvoor zal nog een bestemming gezocht worden." Op Schouwen- Duiveland kreeg de burgemeester een beeldje van de stichting Re- nesse. Hij heeft dit in eigendom overgedragen aan de gemeente. Kapelle hanteert momenteel een bedrag van 30 euro. Maar de ge meenteraad is voornemens om op 23 januari nieuwe gedragscodes vast te stellen, waarin wordt uitgegaan van het registreren van geschenken met een geschatte waarde van meer dan 50 euro. Dat register wordt openbaar op internet. De rechtbank heeft zich bij het opleggen van de straf gebaseerd op vergelijkbare zaken en - in ne gatieve zin - rekening gehouden met de proceshouding van I. Ook rekende de rechtbank hem aan dat hij geen verantwoording heeft willen nemen voor zijn handelen en de schuld bij anderen zocht. Op 17 augustus van dit jaar reed I. samen met een nog onbekende S. van Den Haag naar Sluis om daar volgens S. wat spullen op te halen. Eenmaal in Sluis besloten ze twee geldwisselautomaten uit het Casino Admiraal aan de Nieuwstraat te roven. S. sloopte de voordeur en I. for ceerde met zijn auto de rolluiken. De geldwisselautomaten met een inhoud van ruim 16.000 euro wer den in de auto geladen en ze sto ven weg. In België werd de auto van I. klem gereden. S. was vol gens I. onderweg uitgestapt en is nog steeds spoorloos. De rechtbank in Middelburg heeft dat op verzoek van de officier van justitie en het advies van de ge dragsdeskundigen gisteren be slist. M. kreeg destijds behalve die tbs drie jaar cel opgelegd voor het aanranden van zeker dertien meisjes. Dat gebeurde in de laatste weken van 2005 in de omgeving van Hoek en Terneuzen en voor namelijk in het donker. Ook werd bij de brug bij Sluiskil een meisje van toen zeventien jaar van de fiets getrokken en een aantal ke ren verkracht. B. sloeg het liefst in het donker zijn slag, omdat dan de pakkans klein was, verklaarde hij. zaterdag 30 december 2017 PC Duiken en springen in een haai Timo van de Kasteele Tholen - Jurg van der Vlies, eigenaar Skyshark Experience Voor wie een rondje wil meeva ren, zie skyshark.nl Een kaartje voor een concert, een kistje wijn of een mandje met streekproducten. Zeeuwse bestuurders krijgen zo nu en dan wel eens een presentje aan geboden. Maar mogen ze dat zo maar accepteren? Maurice Steketee Vlissingen De Middelburgse rechtbank heeft gisteren de 41-jarige Ha genaar M. I. een gevangenis straf van een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk opge legd. Er was twee jaar waarvan acht maanden voorwaardelijk geëist voor een ramkraak. Ad Roos Middelburg De tbs met dwangverpleging die de 35-jarige Terneuzenaar M. B. in 2006 werd opgelegd moet met twee jaar worden verlengd. Ad Roos Middelburg Jurg van der Vlies in zijn nieuwe vaartuig dat op een haai lijkt: de Seabreacher. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41