'Er gaat niets boven een verse oliebol' Zeeuws Houthakkerskamp in Veere 4 Waar gehakt wordt, vallen spaanders en die vliegen je dan ook om de oren in het bos van Scoutcentrum Zeeland in Veere. Daar wordt het Zeeuws Houthakkerskamp gehouden. Automobiliste belandt in sloot Auto gaat in vlammen op In vier dagen leren 38 jongens én meisjes van twaalf tot zestien jaar hoe kundig en veilig met messen, zagen en bijlen om te gaan en hoe verantwoord een vuurtje te stoken. Het bijzondere kamp wordt sinds 1962 in Zeeland gehouden, de laatste tientallen jaren op het prachtige scoutingterrein aan het Veerse Meer. Bomen genoeg daar. „We zijn weer helemaal volge boekt", zegt teamleider Floris van Wanrooij. „Er komen zelfs scouts uit Utrecht en Roosendaal." De deelnemers zijn verdeeld in twee groepen; de beginners en de experts. Beginners leren onder meer een lepeltje kerven uit wil genhout, de specialisten mogen hun eigen bijlsteel snijden en al echt bomen vellen. Daarnaast le ren ze bomen herkennen en aller lei wetenswaardigheden, zoals waarom een boomstam niet brandt en een gespleten houtje wel. Van Wanrooij: „Op de laatste dag is een grande ceremonie waar we de certificaten uitreiken. Daar zijn de ouders en soms zelfs groot ouders ook bij. Dat is echt wel een dingetje." Gelukkig alweer veertien jaar geleden hakte iemand met een bijl in zijn voet De juiste swing te pakken krij gen bij het hakken, valt niet mee, maar is wel broodnodige kennis. Van Wanrooij: „Het laatste hakin- cident is gelukkig al veertien jaar geleden, toen hakte iemand met een bijl in zijn voet." Delano (14) uit Goes en Daniël (14) uit Heinkenszand zijn wel even zoet met het omhakken van een boom. Uiteindelijk, na een half uur, komt er beweging in. „Van onderen!" Onze winkels in Tholen en Arne- muiden zijn gesloten op oudjaars dag, omdat in die dorpen alle win kels dicht zijn vanwege de zondags rust. Dat respecteren we. De win kels in Domburg, Middelburg, Veere, Oost-Souburg, Vlissingen en Zoutelande zijn open, net als tach tig procent van onze afleveradres sen. Mensen willen nu eenmaal de meest verse en beste oliebol op oudjaarsdag. Wij bakken daarom gewoon door op zondag. Nee, ik denk het niet. In Tholen en Arnemuiden ligt de piek op zater dag. En op andere plekken eten de mensen op zaterdag ook oliebollen: eigenlijk wordt de week dus met een dag verlengd. In de laatste drie dagen van het jaar bakken we 250.000 oliebollen, schat ik. We verwachten dat de verkoop hoger ligt dan vorig jaar, omdat we een goed cijfer gehaald hebben in de oliebollentest van het AD. Het is ook opvallend dat beduidend meer klanten kiezen voor glutenvrije oliebollen. Mensen eten bewuster. Wacht tot de oliebollen goed afge koeld zijn. Als je ze warm koopt, laat het zakje dan open. Daarna kun je ze het best in plastic verpakken, om te zorgen dat ze goed afgedekt zijn. Op oudjaarsavond leg je ze een paar minuten in de oven, die voor verwarmd is op 200 graden. Dan krijgen ze hun versheid terug, en heb je alsnog een lekkere oliebol. Als je een vaste of vette oliebol hebt, dan lukt het minder goed, want door het verwarmen trekt het vet de oliebol in. Als de oliebol van goede kwaliteit is, dan is 'ie de vol gende dag ook nog lekker. Al gaat er natuurlijk niks boven een verse. Ja, dat kan ook, maar dan heb je geen krokant korstje meer. De olie bollen worden dan snel klef. Als je ze wilt bewaren, dan kun je de oliebollen het best zonder poe dersuiker kopen. Anders smelt de suiker als je de bollen in de oven legt. Je kunt de suiker het beste over de oliebollen strooien als de ergste warmte ervan af is. 112 NIEUWS Brandje in zorgcentrum zaterdag 30 december 2017 Jongeren zagen en hakken -Floris van Wanrooij, scouting In de bakkerij van Bliek Mees terbakkers in Middelburg gaan deze dagen duizenden oliebol len het vet in. Hoewel oudjaars dag dit jaar op zondag valt, zijn de meeste winkels open. „Wij bakken gewoon door", zegt ei genaar Peter Bliek. Cornelleke Blok Middelburg Kunnen mensen zondag oliebol len kopen in de winkels van Bliek? Bakken jullie dit jaar minder, omdat oudjaarsdag op zondag valt? Hoeveel oliebollen bakken jullie ongeveer? Als je zaterdag al oliebollen moet kopen, hoe houd je ze dan lekker tot oudjaarsavond? En opwarmen in de magnetron, kan dat niet? Kun je ze het best met of zonder poedersuiker kopen? Peter Bliek: „Als de oliebol van goede kwaliteit is, dan is 'ie de volgende dag ook nog lekker." foto lex de meester SINT-MAARTENSDIJK Bij een binnenbrand in verzor gingshuis Maartenshof in Sint-Maartensdijk is gister middag een gewonde ge vallen. Een van de bewo ners had rook ingeademd. De brandweer was snel ter plaatse en constateerde dat er vermoedelijk een brandje was ontstaan in een prullenbak. De brand was snel geblust. De BHV heeft alle bewoners geëva cueerd naar de recreatie zaal. De bewoners konden snel weer terug naar hun kamers. VLISSINGEN Een vrouw is gistermiddag met haar auto uit de bocht gevlogen en in de sloot beland naast de Sloeweg (N288) in Vlis singen. Dit gebeurde rond 13.30 uur bij de rotonde ter hoogte van de Govert Flincklaan. De politie, ambulance en brandweer snelden toe. Hoe dit ongeluk heeft kun nen gebeuren is nog niet bekend. De bestuurster is onder zocht door het ambulance personeel en nadien zelf naar huis gelopen. De auto is wel flink beschadigd ge raakt. TERNEUZEN Een auto is in de nacht van donderdag op vrijdag volledig uitgebrand in Terneuzen. Het voertuig stond geparkeerd voor een huis aan de 1e Verbindings straat. De brandweer werd rond 04.15 uur gealarmeerd toen de eigenaar wakker schrok van een harde knal. Toen hij naar buiten keek, zag hij dat zijn auto in brand stond. De auto stond in middels in lichterlaaie toen de brandweer arriveerde. Het voertuig is volledig ver woest. Enkele woningen hebben schade opgelopen door het incident. De politie doet technisch onderzoek naar de auto- brand en gaat uit van brandstichting. Anne Vicari en Lucas van Belzen zagen een boomstammetje, foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40