B 59.50 3 dagen Texel h3p a Hoe PvdA sussend en strijdend het vuurtje onder William Moorlag opstookt 3 64.5 in Enschede woont en thuis in Zwolle bij partijvoorzitter Nelleke Vedelaar. Wat de situatie niet mak kelijker maakt, is dat fractievoorzit ter Lodewijk Asscher, die Moorlag voor kerst nog steun betuigde, nu op vakantie is en dat Dijksma giste ren een routine-operatie onder ging- Zuivering Woensdag 27 december zeggen en kele partijbestuursleden bij Dijksma thuis tegen Moorlag dat er na de verkiezingen van 15 maart 2017 een andere situatie is ontstaan. „Daar horen andere morele stan daarden bij." Moorlag reageert met Partijbestuur en fractie zwaar met elkaar in de clinch de woorden: „Als dit de nieuwe morele standaard is, dan komt de positie van honderden PvdA-be- stuurders in het geding. Dan kun je een partijzuivering gaan organise ren. Dan kun je de hele midden berm van de A12 van de Duitse grens tot aan Den Haag volhangen met bestuurders die net zo opere ren. Het is juist de Participatiewet die dwingt tot payroll-contracten." Moorlag wil zo niet vertrekken. Terwijl de achterban steeds bozer wordt, komt hij steeds verder op achterstand omdat hij zich houdt aan de afgesproken radiostilte. Moorlag doet woensdag in En schede het voorstel dat hij zich ver antwoordt voor een onafhankelijke onderzoekscommissie. Die moet bekijken ofhij in zijn functie als di recteur en als Kamerlid de erecode van de PvdA heeft geschonden. Ook moet gekeken worden naar de vraag of Moorlag bij Alescon niet integer en in strijd met de regels van goed bestuur heeft gehandeld. Er wordt geen besluit genomen over Moorlags voorstel. Vice-fractievoorzitter Sharon Dijksma heeft volgens bronnen en kele malen aan Moorlag gevraagd op te stappen in het partijbelang. De PvdA-fractie had de donder dag voor kerst nog besloten tot de 'strategie van het overwaaien'. Maar de nieuwe partijvoorzitter Nelleke Vedelaar vindt die dag al dat Moor lag moet opstappen. Zij staat onder grote druk van het partijbestuur en deelt hem dat 's avonds om elf uur mee. Er is in de partij te veel onrust. Om middernacht belt Moorlag met Asscher. Die zegt dat dit niet de lijn is. Asscher zal Dijksma opdra gen in de gekozen lijn te opereren. Daarop vergaderen Dijksma en Moorlag vrijdag 22 december bij Vedelaar aan haar keu kentafel in Zwolle. Moorlag zit in zijn maag met de gang van Het partijbestuur voelt zich al vijf jaar gekneveld omdat de PvdA rege ringspartij was. Het sentiment in de partijgelederen is nu dat het af gelopen moet zijn. De negenkop pige Tweede Kamerfractie lijkt zich neer te leggen bij de eis van het par tijbestuur dat het omstreden Ka merlid William Moorlag weg moet. Dit blijkt uit gesprekken die deze krant de afgelopen dagen heeft ge voerd. Op allerlei plekken werd de afge lopen week overleg gevoerd over de kwestie Moorlag. Het Kamerlid was voor zijn aantreden directeur van de Sociale Werkplaats Alescon. Bij zijn komst in 2015 trof Moorlag een situatie aan die in 2011 met mede weten van de bonden en politieke bestuurders is aangegaan. Zo'n vierhonderd werknemers hebben een payroll-contract. Toen er eerder dit jaar een nieuwe FNV-be- stuurder kwam, ging het roer om: Alescon werd ge dagvaard en vorige week beoordeelde de rechter de constructie als onwettig. De afgelopen week hebben partijbe stuur en vice- fractievoorzitter Sharon Dijksma eindeloos lang en veel verga derd, vaak tele fonisch. Ook zijn er bijeen komsten belegd bij Dijksma die zaken. In een vergadering met en kele partijbestuursleden zou hij hebben gezegd: „Ik wil niet voor de bus worden gegooid zonder het hele partijbestuur in de ogen te hebben gekeken. Het is onbestaan baar dat de partijvoorzitter op 21 de cember zonder mij te spreken dwars tegen de fractie in mijn ver trek heeft geëist." Vergeefs Dijksma wil een 'geitenpaadje' be nutten. Het compromis is dat er een nieuwe verklaring komt, waarin goed wordt uitgelegd wat er aan de hand is. Vedelaar gaat akkoord. Ter wijl Moorlag en Dijksma aan de keukentafel blijven zitten, belt Ve delaar vergeefs in een andere kamer van haar huis met haar onwillige partijbestuur. Dat is voor Dijksma het sein een app 'fractie 23 december' aan te ma ken. De zaterdag voor kerst wordt de fractie uitgenodigd om 13.00 uur in het Van der Valkhotel in Amers foort te verschijnen en over de ont stane situatie te praten. Anderhalf uur voor de vergadering blaast Dijksma de bijeenkomst af, terwijl er al Kamerleden onderweg zijn. Volgens een ingewijde vindt Dijksma het onverstandig omdat iedereen moe is, het liefst wacht zij tot de terugkomst van haar politiek leider Lodewijk Asscher. Die is op vakantie in Tasmanië om het ver schrikkelijke jaar 2017 te vergeten. Toch moet de fractie een dezer da gen bijeenkomen om het oordeel te vellen. Tegen een vertrouweling zegt Moorlag: „Dit is typisch de Wet van Moorlag." De wat? „De Wet van Moorlag: de Wet van Murphy klopt niet, het is allemaal nog veel erger." s ,;r 7 4 dgn Duitsland**** 495° 3 dgn Gent centrum www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cp9 zaterdag 30 december 2017 GO HET IS William Moorlag I volgde op 25 oktober Jeroen Dijsselbloem op in de Tweede Kamer fractie van de PvdA. fotqanp De PvdA is in paniek: in aanloop naar de gemeenteraadsverkie zingen van maart woedt achter de schermen een keiharde strijd om de macht in de partij. In het vizier: William Moorlag. Jan Hoedeman Kopzorgen bij kopstukken van de PvdA: vlnr Nelleke Vedelaar, Sharon Dijksma en Lodewijk Asscher. foto's frans paal man, PHIL NIJHUIS, ANP Den Haag Voor maar: l... Het vakantiegevoel begint al op de boot, waarna je Texel kan gaan ontdekken! 2 nachten in 3* Hotel Brasserie Rebecca (7,8) 2 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, een juttertje en kaart van Texel Aankomsten t/m augustus 2018 4* Hotel Dampfmühle, Neukirchen (7,9) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en parkeren Gratis gebruik sauna 3* Hotel Gravensteen (8,0) 2 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis wifi en fitness Tip: Solden in januari 50 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3