Naweeën van oudejaarsnacht 'Straörijden moet op erfgoed lijst Unesco' Kruidenkaas 2 Oud en nieuw staat voor de deur. Voor de Vlissingse Bloemenlaan wordt het spannend: gaan er net als vorig jaar auto's in de fik, of hebben de maatregelen die genomen zijn effect? BLOEMENLAAN OUD EN NIEUW Commentaar Officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk vertelt in deze krant een ontluisterend verhaal over de laatste nieuwjaarsrellen in de Bloemenbuurt in Vlissingen. Hij constateert dat door gerichte terreur van een aantal raddraaiers buurtbewoners de politie niets durven te ver tellen over wat er die bewuste nacht gebeurde. Ook nu nog, bijna een jaar later, durven ze dat niet uit angst voor wraak. Daardoor kan het Openbaar Ministerie (OM) slechts twee personen daadwerkelijk vervolgen voor de vernielingen en voor het geweld tegen de politie. Zorgelijk is ook dat de straatwerkers van de welzijnsorga nisatie ROAT de politie niet kunnen helpen omdat ze nie mand herkennen op de vele filmpjes die die nacht zijn ge maakt. Dit laat maar twee mogelijkheden open. Of die straatwerkers komen onvoldoende op straat en hebben te weinig contact met hun doelgroep. Of zij zwijgen willens en wetens over raddraaiers die geen bescherming verdienen. Het is te hopen dat het tijdens de jaarwisseling rustig blijft in de Bloemenbuurt en in al die andere buurten in Zeeland. Maar zelfs als het in Vlissingen bij gewoon feesten blijft, heeft de overheid er nog heel veel werk te verrichten. Het is niet genoeg in de Bloemenbuurt een paar brandgangen af te sluiten, wat camera's op te hangen en andere fysieke maatregelen te nemen. De overheid moet het vertrouwen terugwinnen van al die inwoners die uit angst zwijgen over de criminelen die nu nog vrij rondlopen. OM vervolgt slechts twee personen voor vernielingen en geweld tegen de politie De gezamenlijke straöcomités ver wachten in het eerste kwartaal een besluit van het nationaal kennis centrum. De landelijke inventarisa tie bestaat sinds 2012. Plaatsing op de lijst betekent internationale er kenning van de traditie en dat helpt bijvoorbeeld bij het aanvragen van subsidies. Op de lijst staan de Nij meegse Vierdaagse, het Bloemen corso van Zundert, het carbidschie- ten en Koningsdag. Omdat er veel aanmeldingen komen, is er een wachtlijst. Die geldt echter niet voor de spaarzaam gemelde tradi ties uit Groningen en Zeeland. Van uit Zeeland is ook het ringrijden aangemeld. Het wassen van de paardenvoe ten in zee is een eeuwenoude Schouwse traditie. In 1643 klaagde de dominee van Eikerzee al over de optocht van paarden die de zondag ontheiligde. Werkpaarden hadden de hele winter op stal gestaan. Het Al in 1643werd geklaagd over een optocht met paarden spoelen in zeewater zou goed zijn tegen parasieten en kleine ontste kingen aan de behaarde paarden voeten. De straö kondigt ook het voorjaar aan. ALMANAK Een collega vindt het fantastisch dat La Place is gered uit het fail lissement van V D. Ze gaat er graag tussen de middag een broodje eten, geen broodje ge zond, want dat past niet bij haar. Nee, ze kiest altijd een broodje kruidenkaas. Laatst was ze er weer geweest. Ze kwam hele maal verrukt terug, al had ze wel een kritische opmerking. Mede werkers hadden deze keer wel erg veel kruidenkaas op haar broodje gedaan. „Voor wel zes personen", vertelde ze, „en ver volgens zaten ze te loeren hoe ik aan het klungelen was om het netjes naar binnen te krijgen." Puur (schep)ijs op boulevard Schapen lopen naar de stal Afgedankte wielerspullen MELISKERKE Nieuwjaarsborrel van dorpsraad Rob Wiessenhaan, voorzitter van de wijkraad Middenstad Vlissingen, ziet de jaarwisseling met ver trouwen tegemoet. Sinds septem ber is in de wijk een buurtpreven tieteam actief, dat overdag en 's avonds de ronde doet en praat met bewoners. „Het valt ons op dat het op dit moment erg rustig is in de wijk", zegt Wiessenhaan. Is dat een goed teken, of de stilte voor de storm, vraagt hij zich af. Zijn de jongeren van vorig jaar volwasse- ner geworden, of zal de groep on ruststokers zich dit jaar in een an dere wijk manifesteren? In de Bloemenlaan en omgeving, waar vorig jaar rellen waren, zijn maat regelen genomen die het minder aantrekkelijk maken om met scoo tertjes rond te scheuren. Hekken die brandgangen afsluiten aan de oneven zijde van de Bloemenlaan. Zwartgele drempels die dwingen tot een rustig tempo. Boven de kapsalon waar vorig jaar de ruiten ingegooid werden, is een camera geplaatst. Zal het genoeg zijn? Twee oudere bewoners zijn in ieder geval optimistisch gestemd. Ze zijn blij met de hekken. De vrouw wijst: daar stond vorig jaar een hekje rond de tuin. Kapotge maakt met vuurwerk. Een jongere bewoonster: „Ik heb eigenlijk nooit problemen hier." Zo ervaart de uitbaatster van de dierenwinkel de situatie in de Bloemenlaan toch niet. „Wij zijn er klaar mee. Als de politie dit jaar weer om camerabeelden komt vragen, geef ik ze niet. Wij doen geen zaken meer met de wijkagent of met de politie of de gemeente. Ze zoeken het maar lekker uit." Ook afgelopen jaar heeft ze meermalen aan de bel getrokken voor akkefietjes. Tevergeefs, zegt ze bitter. Op de brede stoep voor de winkel staan nu grote bloem potten, bij wijze van verkeers drempel. Het gerucht gaat dat 'een groep uit Breda' dit jaar speciaal naar Vlissingen komt om rottig heid uit te halen. Wijkraad-voorzitter Wiessen- Het valt ons op dat het op dit moment erg rustig is in de wijk haan zegt het nog maar eens: bewo ners ervaren de situatie heel ver schillend. „De één zegt dat ze haar achterom niet durft te gebruiken vanwege hangjongeren, de ander vraagt of ze even opzij willen gaan. Maar ik weet ook van een moeder die haar kinderen elke dag van en naar school brengt, omdat ze niet alleen durven vanwege jongeren die bij de speeltuin hangen." Percy Olijfveld, coördinator van het buurtpreventieteam en vice- voorzitter van de wijkraad, hoopt er het beste van. „Het is vrij rustig. Za terdag lopen we nog een rondje om poolshoogte te nemen." Gratis lichtplan vakkundige V montageservice Licht&Leuk Dé lampenwinkel van Zeeland zaterdag 30 december 2017 n Het Zeeuws-Vlaamse krulbollen staat er al op. Maar nu is ook het straö, de Schouwse traditie van het wassen van de paardenbe- nen in zee, aangemeld voor een plaats op de lijst van cultureel erfgoed. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN De uitbaters van Puur IJs zijn de koning te rijk dat ze een standplaatsver gunning kregen om hun fameuze schepijs aan Boulevard Bankert te verkopen. Van 15 april tot 15 september mag Puur IJs de hele week haar ijs kar stallen ter hoogte van maritiem en logistiek col lege De Ruyter. Behalve de uitbaters zijn ook vele ijsliefhebbers daar blij mee is op de facebook- pagina van Puur IJs te zien. MIDDELBURG Herder Jan Kaljouw en helpers lopen regelmatig met een kudde schapen van het ene weiland naar het andere. Maar dinsdag 2 januari loopt hij met meer schapen dan ooit over de openbare weg. Kaljouw brengt dan drie kuddes (meer dan 520 schapen) uit het buiten gebied bij elkaar ter hoogte van kaasboerderij Schellach om naar de stal aan het Laurens Stommespad in Middel burg te lopen. MIDDELBURG Afgedankte wielerspullen kunnen vandaag, zater dag 30 december, inge leverd worden bij de Cycle Hup aan de Stads- ambachtsweg in Middel burg. Ze gaan via Jakob Cijsouw uit Westkapelle naar fietsprojecten in het Afrikaanse Mali. Zowel kleding als helmen en on derdelen zijn welkom, mits nog bruikbaar. Het inleveren van de spullen kan tussen 09.30 en 13.00 uur. De dorpsraad van Melis- kerke houdt dinsdag 9 januari vanaf 19.30 uur nieuwjaarsbijeenkomst in dorpshuis Ons Huis. Alle dorpelingen - 'jong en oud', benadrukt de dorpsraad - zijn welkom. Ook om de dorpsraad voorzitter en de kern wethouder te horen over verwachte toekom stige ontwikkelingen. Is de rust in Ondine van der Vleuten Vlissingen - voorzitter wijkraad Middenstad Lampen moeilijk? Wij brengen verlichting! www.lichtenleuk.nl vraaömar onzêmorwaarden Kanaalstraat 451 4388 BK Oost-Souburg Tel: 0118-436579 KIJKDAG I0 JAN 16.00 - 17.00 UUR Een karakteristieke woning met vrijstaande boeren schuur gelegen op maar liefst 1,2 ha eigen grond. De woning is gelegen op korte afstand van strand en bos. De woning is ideaal voor paardenliefhebbers. ll'IH.hb M Vraagprijs 549.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38