Greebe: ik kom sterker terug na amputatie M Nadal deelt prijs L'Équipe met Federer 30 Harrie Lavreysen (20) meldde zich gisteren in Alkmaar voor de derde dag van het NK baanwielrennen. Op het programma stond de kilo meter. „Die heb ik al in geen twee jaar meer gereden." Een minuut lang vanuit stilstand maximaal gaan. „Dat is wat anders dan de sprint", geeft hij lachend aan. Hij pakt de kilometer mee omdat hij vandaag de keirin laat schieten. „Het sprinttoernooi van woensdag heeft er inderdaad hard ingehakt. Ik voel het nog", zegt Lavreysen over de spectaculaire ontknoping van het NK sprint. In de derde en be slissende rit van de finale legde hij het af tegen Matthijs Büchli. Uitge teld lag de kolos uit Luyksgestel daarna languit op de vloer van het Sportpaleis. „Tot en met de eerste rit van de finale ging het fantas tisch. Toen alles daarna om de 20 minuten kwam niet meer." Selectie Die finale zei alles over het NK en vooral over Harrie Lavreysen. „Er is duidelijk aangegeven dat het NK niet meetelt voor de selectie voor het WK, maar het blijft wel een kampioenschap waarop een trui te winnen is." Sterker nog: „In principe zijn we nu nog niet op ons best. Na een weekje vakantie ben ik twee weken geleden weer begonnen met trai nen. Alles met het oog op het WK, eind februari. Het was een zware PARIJS De Franse sportkrant L'Équipe heeft voor het eerst twee sportmannen gekroond tot 'Kampioen der Kampioenen'. De door de krant jaarlijks toege kende prijs gaat naar de tennis sers Rafael Nadal en Roger Fede rer. De 31-jarige Spanjaard en de 36-jarige Zwitser maakten een spectaculaire comeback. Ze her overden de posities één en twee op de wereldranglijst en verdeel den de Grand Slams onder el kaar. Federer won de Australian Open en Wimbledon, wereld ranglijstaanvoerder Nadal Ro land Garros en de US Open. Bij de vrouwen was de hoofd prijs voor de Amerikaanse zwemster Katie Ledecky. Lieke Martens, gekozen tot wereld voetbalster van het jaar, eindigde op de achtste plaats. Toon Greebe liep al een tijdje rond met een wond op zijn rechtervoet. Hoewel de 29-jarige Bosschenaar - deelnemer aan het WK darts van 2008 en 2010 - wist dat het niet goed was, durfde hij niet naar de dokter. Toen de pijn afgelopen woensdag zo hevig was geworden, restte hem geen andere optie. In het ziekenhuis bleek hoe ernstig de situatie was: zijn voet moest di rect worden geamputeerd. „Ik heb angst voor doktoren, heb net zo lang gewacht tot mijn tante woensdag zei dat het zo niet lan ger kon. Ik dronk, at en rookte bijna niet meer vanwege de pijn", zegt Greebe vanuit het Jeroen Bosch Ziekenhuis in Den Bosch. „Achterafhad ik eerder naar de dokter moeten gaan, maar op dat moment denk je daar niet aan." Het verhaal begon zo'n tien we ken geleden. Bij het uitdoen van zijn schoenen trok Greebe een blaar op zijn rechterhak open. Hoewel de pijn met de week erger werd, durfde de Bosschenaar niet naar de wond te kijken; laat staan naar de huisarts te gaan. „Ik trok elke dag schone sokken aan zon der naar mijn voet te kijken. Douchen en naar het toilet gaan deed ik in het donker." Wat hij niet wist, was dat de wond flink was gaan ontsteken. In het ziekenhuis bleek woensdag dat zijn voet deels was afgestorven en tot net boven de enkel moest wor den geamputeerd. „De voet stonk en was echt aan het wegrotten." Opgelucht Greebe heeft weinig moeite de juiste woorden te vinden en klinkt opmerkelijk opgelucht. De pijn is weg. Hij wil zo snel mogelijk aan zijn revalidatieproces beginnnen zodra hij een prothese heeft. „Ik ben een knokker, altijd al geweest. Ik ben uit diepere dalen geklom men, dus dit gaat me ook lukken." Vanuit de dartswereld kreeg hij veel steunbetuigingen. Michael van Gerwen hing meteen aan de lijn om hem een hart onder de riem te steken. Al die steun deed hem goed. „Het motiveert mij om sterker terug te komen. Ik word de eerste darter op één been die op het WK actiefis." periode van met name zware krachttrainingen. Zo heel snel kan ik dus nog niet zijn. Maar als je dan toch in de finale staat, wil je wel weer winnen. Helemaal omdat de aanloop naar die eindstrijd zo lek ker ging. Met een nieuw baanrecord tijdens de kwalificatie. Hoewel alles nu draait om het WK, baal ik er wel van dat ik die titel niet heb gepakt." Voor het overige zegt Lavreysen momenteel geen klagen te hebben. „We proberen ons volgens mij met acht man te kwalificeren voor het WK. Uiteindelijk zullen er vier gaan. Ik denk dat ik een goede uit gangspositie heb verworven, aan gezien ik op alle drie onderdelen een wereldbekerwedstrijd heb ge wonnen. Voor de sprint en keirin maak ik me in elk geval geen al te grote zorgen", zegt de man die dit voorjaar zilver won op het WK sprint. Voor de selectie voor het WK zegt sprintbondscoach Bill Huck vooral te kijken naar de resultaten in de wereldbekerwedstrijden. In combinatie met de gereden tijden hakt hij dan kort voor de mondiale Ik kan nog niet heel snel zijn bij dit NK, maar als je dan toch in de finale staat, wil je wel weer winnen titelstrijd de knoop door. „Bij ons wordt in eerste instantie gekeken naar de teamsprint. Wie daarvoor geselecteerd wordt, plaats zich au tomatisch voor de individuele on derdelen." Ritme Het WK in Apeldoorn bepaalt al een tijdje het ritme van de topspor ter Lavreysen. „Kerst heb ik thuis gevierd in Luyksgestel. Veel gege ten, me wel een beetje ingehouden en vooral plezier gemaakt. Nu kon het nog even. Vanaf nu is alles seri eus." zaterdag 30 december 2017 GO Alleen wereldkampioenschap telt voor sprintkolos Lavreysen Het NK baan is voor de belofte volle sprintbom Harrie Lavrey sen op papier niet meer dan een training richting het WK in Apel doorn. Daar moet het gebeuren voor de man die vorige week nog de Young Talent Award ont ving bij het Sportgala. Ad Pertijs Alkmaar Toon Greebe ging met een pijn lijke voet naar het ziekenhuis. Een dag later was deze geampu teerd. Maar de darter gaat niet bij de pakken neer zitten. Guus Peters Den Bosch Harrie Lavreysen (r) in duel met Theo Bos (I) tijdens het NK baan. FOTO COR VOS - Harrie Lavreysen (20) Toon Greebe op het WK darts in 2008. Afgelopen week werd zijn voet geamputeerd. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 30