Vuurwerk 'Pure terreur in Bloemenbuurt' Kat maakt lange reis onder motorkap auto m f 2 MAIKEL HARTE TOP 2000 l'V i Column We waren een jaar of vijf tien denk ik. Met een groepje jongens uit de buurt verzamelden we op het pleintje van de Terneuzense Zuid- landschool voor een fietstochtje van een kilometer of vijftien naar Zelzate. Het was begin december en behoorlijk koud. Eén oudere jongen had het al eens eerder ge daan en wist de weg. Heen was makkelijk, gewoon langs het ka naal naar Sas van Gent, vervolgens de grens over en via de brug reed je het centrum van Zelzate bin nen. Daar in één van de straatjes was het: De winkel met vuurwerk. En niet zomaar vuurwerk, nee vuurwerk dat in Nederland verbo den was. Ik was een schijtluis en stond met een pakje kolibri's aan de kassa. Zo'n kolibri moest als een rondvliegend kleurenpakketje de suggestie wekken dat de gelijkna mige vogel rondvloog. Ik vond het JÈtÊfm. wel mooi. De oudere jongere sprak me aan: „Heb je daar dat hele eind voor gefietst? Strijkers moet je ko pen." De rest keek me aan en ik be zweek onder de druk, even later stopte ik twee pakken strijkers in mijn fietstas onder m'n regenpak. De terugweg was zenuwslopend. De oudere jongen loodste ons door de polder terug de grens over. Achter iedere boom zag ik een agent. Teruggekomen op het schoolplein begon het geknal. Zo'n strijker had een heel klein kopje, waar je met een lucifer doosje langs moest strijken. De tijd tussen strijken en knallen was kort. Doodeng vond ik het eigen lijk, maar ja ik wilde er toch bij ho ren. Enorme knallen waren het. Zeker als ze in zo'n metalen prul lenbak werden gegooid. Het was niks voor mij. Het jaar daarop ben ik niet meer meegefietst. Een paar buurten ver derop had een jongen door vuur werk zijn onderarm verloren wat nogal een schok teweeg had ge bracht. Ik heb nooit meer vuur werk afgeschoten. Zelfs geen koli bri. Er gaan steeds meer stemmen op voor een vuurwerkverbod in Nederland, maar laten ze het in België dan ook doen. Veilig uiteinde en een voorspoe dig 2018. Ik heb nooit meer vuurwerk afgeschoten. Zelfs geen kolibri DESTELLING Vandaag: Ik heb zin in 2018 Eens Oneens Toos Henk Autobranden vooral in zomer €10.000 Kapelsewint 10.000 euro Rechter vonnist zwaarder dan eis GOES 17 kilo illegaal vuurwerk in huis In die eerste nacht van 2017 werden vernielingen gepleegd en auto's in brand gestoken van bewoners uit de Bloemenbuurt. Ook werden ra men opgeblazen. Volgens Suijker- buijk, die het onderzoek naar de rellen leidt, waren het deels ge richte acties tegen buurtbewoners die eerder met de politie spraken over wat er gebeurde in hun wijk. Die gerichte acties zorgen er vol gens Suijkerbuijk mede voor dat de politie maar weinig medewerking krijgt van andere buurtbewoners. „Sommige mensen zeggen ronduit dat ze niet durven praten." Na die nieuwjaarsrellen hield de politie zes mensen aan. Twee van hen moeten binnenkort voor de rechter verschijnen. „Het lukte niet om voldoende bewijs te verzame len tegen de andere vier. Noch te gen anderen die ook deelnamen aan de rellen." Dat komt niet alleen door de zwijgzaamheid van de buurtbewo ners en verdachten. Maar ook om dat filmmateriaal, al dan niet in be slag genomen, nauwelijks bruik baar is. „Het was donker, regenach tig en mistig. De relschoppers zijn nauwelijks te herkennen zodat we tegen velen onvoldoende bewijs hebben." Volgens hem maakten minstens twaalf mensen, 'vooral jongeren van zo'n zestien jaar oud', zich Sommige wijkbewoners zeggen ronduit dat ze niet durven praten schuldig aan de rellen. „Ze trokken in een groep van straat naar straat en vernielden van alles." Suijker buijk vindt het zorgelijk dat het niet lukt meer personen te vervolgen voor wat er die nacht gebeurde. „Het gaat om straffeloos terreur uit oefenen. Anderen zien ook dat ze niet worden vervolgd en treden mogelijk in hun voetsporen." ZEELAND 2 „We hopen dat de eigenaar snel ge vonden wordt en dat de poes weer lekker naar huis kan", zegt Moni que Boot uit Hoofddorp met wie de kat was meegereden. Monique en haar man brachten een paar dagen door in een bed and breakfast aan de Donkereweg in Schuddebeurs. „Op onze thuisreis roken we vlak voordat we thuis wa ren een brandlucht. Bij thuiskomst is mijn man gaan kijken waar die lucht vandaan kwam. Bij het ope nen van de motorkap zag hij de poes liggen. Hij was wel verbrand aan zijn achterlijf, maar de verwon dingen lijken mee te vallen. Ook zat zijn oogje dicht, maar dat kan oud zeer zijn." Het dierenasiel in Zandvoort heeft hem meegenomen. „De kat was niet gechipt. We vonden hem er ook mager uit zien. Maar misschien is de kat wel op leeftijd. Dan zijn ze vaak een beetje mager", aldus Mo nique. De Hoofddorpse heeft te doen met het beestje. „Wat zal die geschrokken zijn. Honderd kilome ter meerijden onder een motorkap is niet niks." -\/W ...HIGHWAY TO HELL zaterdag 30 december 2017 Reageer op pzc.nl Gisteren: Vuurwerk hoort bij de jaarwisse ling 1492 reacties Paul Kusters VLISSINGEN De Zeeuwse hulpdien sten kregen dit jaar 96 meldingen van autobran den. Dat zijn er drie meer dan in 2016 en evenveel als in het jaar ervoor, zo blijkt uit cijfers van die Alarmeringen.nl verza melde. In de zomerperiode deden zich beduidend meer autobranden voor, met juni als uitschieter (15 meldingen). De meeste autobranden (9) waren in Middelburg en Hulst, gevolgd door Ter- neuzen (7). KAPELLE Een vrouw uit Kapelle heeft bij de BankGiro Lo terij 10.000 euro gewon nen. Deze week werd zij verrast met het goede nieuws. De BankGiro Lo terij maakt iedere dag de winnaar van een prijs be kend. Elke werkdag gaat er 10.000 euro uit, elke zaterdag 100.000 euro en elke zondag wordt de winnaar van een auto be kendgemaakt. Daarnaast reikt de loterij iedere maand ook nog eens 1 miljoen euro uit. MIDDELBURG De 40-jarige J. M., die een zwervend bestaan leidt, heeft een zwaar dere straf gekregen dan was geëist. In plaats van twaalf maanden voor vier inbraken, kreeg hij van de Middelburgse rechter zestien maanden voor twee inbraken. Samen met zijn zwager en een onbekende roofde hij in Zeeuws-Vlaanderen rookwaar. Meestal was de schade groter dan de waarde van de buit. Op de Bevelanden nam de politie op twee ver schillende adressen ille gaal vuurwerk in beslag. Op een adres in Goes troffen wijkagenten Ma- rinus Prins en Silvan Vael ruim zeven kilo vuurwerk aan, in de ge meente Reimerswaal ontdekten ze nog eens ruim tien kilo illegaal knalvuurwerk. Tijdens de nieuwjaarsreden in Vlissingen 'is bewust wraak ge nomen' op mensen die wel eens met de politie spraken. „Er was sprake van pure terreur", stelt officier van justitie Wilfred Suij- kerbuijk. Emile Calon Vlissingen - Officier van justitie Een cyperse kat uit Schudde- beurs is vrijdagochtend per on geluk onder de motorkap van een auto meegereden naar Hoofddorp. De poes heeft aan zijn onfortuinlijke rit wat brand wonden overgehouden. Hij zit nu in het dierenasiel in Zandvoort. Miriam van den Broek Schuddebeurs 4 - 1 De kat die de onfortuinlijke reis maakte. OVER EEN HALF UUR ZIJN WE BIJ JE, MA.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2