m 29 'c Sunweb die voorste groep en mijn benen voelde, was er paniek. Op het einde van de rit niet meer. Toen wist ik: op die slotklim kan ik zelfs met slechte poten niet vijf minuten verliezen." In de afsluitende tijdrit in Milaan maakt Dumoulin de schade goed en wordt Quintana uit het roze gereden. De huldiging met het Wilhelmus op Piazza Duomo, ploegmaten die Du moulin in het roze op de schouders nemen en het hossen op Van Halens nummer Jump: het zijn televisiebeel den voor de eeuwigheid. Een week na zijn Giro-zege wordt Dumoulin gehuldigd in 'zijn' Maas tricht. Op de Markt hebben zich on geveer ïo.ooo mensen verzameld. Dumoulin wordt op het podium ver gezeld door Jan Janssen en Joop Zoe temelk, de enige twee Nederlandse mannen die ook een grote ronde wonnen. Wat die dag vooral opvalt, is het zichtbare ongemak waarmee Du moulin kampt bij de huldiging. Hij wordt vereerd en vindt dat eigenlijk maar vreemd. „Jawel, dat blijkt." „Mensen vinden dat speciaal, omdat maar weinigen dat kunnen. Maar ei genlijk is het niet speciaal. Iedereen kan wel iets heel goed. Dit maakt mij nog geen speciaal mens." „Ja, dat vind ik moeilijk te begrijpen." „Nee. Nou ja, bij kinderen kan ik er wel van genieten. Kinderen kunnen nog niet relativeren, dan ben ik ge woon een idool. Maar bij volwasse nen vind ik dat iets heel raars. „Na de Giro was ik op vakantie in Italië. Die vakantie hadden ik en mijn vriendin al gepland en stond los van de Giro. Een paar dagen Rome en daarna naar Toscane. Ik werd een paar keer herkend, maar Italianen zijn daar relaxter in dan Nederlan- De roze trui is mooier dan de regenboogtrui, al is het mooi datje die het hele jaar aan mag ders. In Nederland vinden sommige mensen mij echt cool omdat ze fan zijn. Maar heel veel mensen willen gewoon een foto of een handteke ning om aan hun vrienden te laten zien. Om zichzelf daarmee op een hoger plan te zetten. Als mensen bij voorbeeld zoiets op Facebook zetten, vinden andere mensen dat weer cool. Dus ze gebruiken dat voor zichzelf. Dat is met Italianen anders." „Ja, ik ben nog aan het uitzoeken hoe ik daar een weg in moet vinden." „Nee, kluizenaar hoeft niet. Dat zou ook een vlucht zijn, terwijl ik best wel een open persoon ben." Dumoulin won intussen etappes in alle drie de grote ronden. Zeven in totaal. Tijdritten en bergetappes. Hij droeg al leiderstruien in de Vuelta en de Giro. Na de Giro won hij dit jaar ook nog de BinckBank Tour en werd hij soeverein wereldkampioen tijd rijden. Hij is ongekend succesvol. „Ja, ik denk het wel." „Dat niet, maar het is wel een fijne balans tussen die twee. Perfectio nisme heeft me heel ver gebracht. Maar de perfectionist moet niet de overhand krijgen over de winnaar." „Want ik kan ook verliezen. Ik weet ook dat er meer is. Er zijn in het ver leden van het wielrennen rare, ver keerde dingen gebeurd omdat ren ners wilden winnen." „Ja, doping. Ik merk dat er wel gren zen zijn aan mijn drang om te win nen. Als mijn leven niet meer in ba lans is, als ik het niet meer fijn vind, dan kan ik een keuze maken." „Nee. Dat is niet zo, heb ik ondervon den na de Giro of het WK. Die over winning, daar haal je uiteindelijk je geluk niet uit. Het geluk haal je uit de weg daarnaartoe. Uit alle lessen die ik heb geleerd, de uitdagingen die op me af zijn gekomen in de Giro. De dag van dat poepincident, die ruzie met Nibali, hoe ik daar mee ben om gegaan. Drie weken lang. Dat alles is wat die zege zo mooi maakt." „Roze. Alleen is het met die regen boogtrui mooi dat ik die het hele jaar aan mag." zaterdag 30 december 2017 GO In de persconferentie, direct na je Giro-zege, benadruk je dat je een normaal mens ben. Maar normale mensen winnen toch niet de Giro? Maar niemand in Nederland heeft ooit eerder de Giro gewonnen. Als kind heb je zelf nooit jeugdido len gehad. Nu ben je er zelf één. Kun je daarvan genieten? M Links: Giro-winnaar Tom Dumoulin tijdens de huldiging in Maas tricht, samen met Joop Zoetemelk. Rechts: Dumoulin probeert de ruzie met rivaal Vincenzo Nibali bij te leggen. FOTO'S COR VOS -4 Tom Dumoulin stelt op de Oropa zijn kandidatuur voor de Giro-zege. „Het mooiste moment. Het was zo onverwacht. Wauw. Ik had sowieso veel vertrouwen voor die dag." FOTO AFP Populariteit, roem, dat beklemt je. Dat zal moeten. Want mensen zullen je over 30 jaar nog steeds aanspre ken omdat je de eerste Nederlandse Giro-winnaar bent. Tenzij je liever kluizenaar wordt. Ben je een echte winnaar? Of ben je meer perfectionist dan winnaar? Op de vraag of je een winnaar bent, antwoord je met het voorbehoud 'ik denk het wel'. Je doelt op doping? Maakt groter succes het nagenieten ook mooier? Welke trui is eigenlijk mooier: die roze of de regenboogtrui? santin/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 29