O 28 HET JAAR VAN TOM DUMOULIN Giro-winnaar, wereldkampioen, sportman van het jaar. Tom Dumoulin (27) blikt terug op zijn unieke Giro-zege en die ongekend spannende slotweek. uiten het hotel aan de Spaanse Costa Blanca verdrijft de kou van de invallende schemer lang zaam de warmte van de middag. Het zijn die gemoedelijke temperaturen overdag die het halve peloton in de winter naar de Spaanse kust lokken. Hier overwinteren pen- sionado's en kunnen coureurs deze weken ongehinderd doortrainen. Ook Sunweb en Tom Dumoulin zijn neergestreken voor een eerste trainingkamp als voorbereiding op het nieuwe seizoen. Eergisteren werd bekend dat hij ook in 2018 de Giro zal rijden. Of hij ook de Tour de France zal doen, zegt hij nog niet. „Eigenlijk niet veel. Misschien zelfs een beetje te weinig. Meer met aan komend jaar, al word ik af en toe nog aan de Giro herinnerd. Dat is leuk. Maar iedereen denkt dat wanneer je iets gaafs meemaakt, je daar het hele jaar mee bezig bent. Zo werkt het niet. In elk geval niet bij mij." „Mijn zege op Oropa (etappe 14, red.) was het mooiste moment, maar geen weergave van de hele Giro. Als ik één moment moet noemen dat de Giro zo goed mogelijk samenvat, is dat de huldiging bij de Dom. Dat ik daar met heel de ploeg sta. Een beetje een reizend zigeunercircus. We waren nog met zeven. Wilco Kelderman was er niet meer bij en ook Phil Bau- haus was afgestapt. Ook al heb je ru zietjes of zijn er dingen van elkaar waar je jezelf aan ergert, je groeit toch naar elkaar toe. Met de ploeg hadden we nog niet meegemaakt dat we zoiets groots zo succesvol afsloten. Een paar jaar geleden waren we nog een sprintersploeg, maar inmiddels zijn we een heel ander team." Na de ruzie met Nibali had ik slechte benen. En ik was er niet bij met m'n hoofd Met zijn overwinning in de tijdrit naar Montefalco (etappe 10) rijdt Du moulin zich in het roze. Maar het echte teken van zijn machtsover name in de Giro is de ritzege naar Oropa. Nairo Quintana valt aan, ro- zetruidrager Dumoulin haalt hem te rug, laat hem vervolgens achter en sprint naar de etappezege. Vanaf dat moment is Dumoulin een van de topfavorieten voor de eindzege. „Het was zo onverwacht. Wauw. Ik voelde me supergoed, vanaf het be gin. Ik had sowieso veel vertrouwen voor die dag, want één klim op het einde, dat kan ik heel goed. Op het laatst er een klap op geven, volle bak. „Ik voelde me zo zeker, dat ik niet eens bij de eersten hoefde te zitten aan de voet van die klim. Het hele pe loton was nog fris, dus het was een soort massasprint naar die klim toe. De dag was verder supersimpel. Vlak, dus iedereen kon de benen een beetje los gooien. We reden als een horde dolle stieren naar de klim. „Ik volgde ploeggenoot Georg Preidler, surfte door het peloton en begon in positie 20 of 30 aan de klim. Net iets verder van achteren dan sommige klassementsrenners, maar ik had echt nog geen juck gedaan. Ik kwam met hartslag 140 aan, terwijl anderen zich al over de kop hadden gereden. En toen ben ik volle bak omhoog gegaan. Vooral dat ik som mige klimmers versloeg op hun ei gen terrein maakte die dag speciaal." „Dat ik alles goed deed die dag." „Maar dat was iets waar ik niets aan kon doen." „Niets bijzonders. Ik moest en heb het juiste moment afgewacht. Ik moest het ophouden. Zo lang moge lijk wachten tot de voet van de klim. Ik wist ook meteen: rustig blijven, daarna een tijdrit rijden en dan zie ik het wel aan de finish. Het was best saai om terug te zien. Ik reed daarna gewoon een tijdrit, volle bak naar de top. Meer was het niet." „Nee, nooit. Ik was eigenlijk erg zen. Hoewel, ik heb ook gevloekt en ge scholden. Op een gegeven moment zat een renner van Movistar in mijn wiel. Bloedirritant, wat een eikel. Maar ik wist: vol door naar de finish, nu niet het bijltje erbij neergooien." „Zeker, niet alleen die dag van de Stelvio. De dag van Piancavallo, drie dagen daarna, dat was écht door het oog van de naald. Dat was de dag na de ruzie met Vincenzo Nibali. Ik had vanaf het begin heel slechte benen, alles liep mis en ik was er niet bij met mijn hoofd." „Ja, ik reageerde vanuit mijn emotie. Ik was supergefrustreerd. Ze pro beerden mij, die buitenlander, die snotaap van Team Sunweb, dat kleine ploegje, een lesje te leren." „Er werd gevraagd of ik dat wilde en ik vond dat wel netjes. Al ben je daar niet vanaf als je sorry zegt." Sterker nog, die ruzie is de opmaat tot een dag met veel meer proble men. In het begin van de etappe rijdt rozetruidrager Dumoulin achterin het peloton. In de afdaling van de eerste berg, de Kreuzbergpass, gaan zijn grootste concurrenten Nibali en Quintana er vandoor. Wat begon als een verbale ruzie, ontaardt in oorlog in het peloton. Wat rest voor Du moulin is achtervolgen en een ge vecht op de slotklim. „Ik was eigenlijk best wel blij hoe die dag verlopen was. Ik verloor niet eens zo veel tijd, een minuut ongeveer, maar daar had ik de Giro kunnen ver liezen." „Ehhh.... Ja, die dag naar Piancavallo wel, maar dat heeft niemand ge merkt. Toen ik moest oversteken naar zaterdag 30 december 2017 GO Tekst Daan Hakkenberg 'Ook normale mensen kunnen de Giro winnen' B Ben jij nog bezig met afgelopen jaar en de Giro? Is de Giro-zege voor jou in één beeld te vatten? Tom Dumoulin tij dens kerst in Spanje. FOTO VINCENT RIEMERSMA -Tom Dumoulin (27) Je noemt dit het mooiste moment van de Giro. Beschrijf die dag eens. Onlangs heb je zelf de Stelvio- etappe, waar je de berm in moest om te poepen, teruggekeken. Wat zag je? Behalve dat je naar de kant moest. Wat dacht je toen je het terug zag? Heb je nooit gedacht: laat ook maar zitten, die roze trui. Het werd nog bloedstollend. Je kroop een paar keer door het oog van de naald. Over die ruzie: na de etappe, een dag ervoor, zeg je dat je hoopt dat Nibali en Quintana hun podiumplek verliezen. Een slip of the tongue De volgende ochtend ga je wel naar Nibali toe om het goed te maken... Je raakt die dag de roze trui kwijt. Toch stap je na de etappe lachend de bus in. Waarom? Ben je die dagen in paniek geweest?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 28