9 Vj 26 SCHAATSEN OKT HEERENVEEN Jorien ter Mors was gisteren het meest verrassende slachtoffer van het OKT. Ze plaatste zich niet voor de 1500 meter en kan haar olympische titel op deze afstand dus niet verdedigen. Column S JOERD MOSSOU Virgil van Dijk was net voor 85 miljoen euro aan Liverpool verkocht: zelfs voor Engelse begrippen een tamelijk pervers bedrag. Een dag later benoemde Ajax zijn derde kale trainer in pakweg een jaar: welkom bij de Firma List en Be drog. Maar toen, net op tijd, eindigde het voetbaljaar 2017 toch nog met een sprookje. Een verhaal van hoop, van toewijding, van hart voor de zaak, van verwachting. George Weah, in 1995 de eerste Afrikaanse Wereldvoetballer van het Jaar, won donderdag glorieus de presidents verkiezingen in Liberia. Of dat ook op termijn goed nieuws is, moet nog blijken. Liberia is één van de armste landen ter we reld, geweld en oorlog liggen immer op de loer. Of oud-voetballers geschikt zijn als president van een land, is sowieso nog moeilijk te zeggen, want Weah is de eerste die een serieuze poging waagt (al moet gezegd dat Royston Drenthe en Andy van der Meyde beduidend jonger zijn). Hoe dan ook: voorlopig is het verhaal van Weah om te huilen zo mooi, bovenal omdat het zoveel zegt over de verbin dende kracht van sport, van voetbal. De internationale opmars van Weah, de voetballer, verliep tus sen 1989 en 1996 vrij wel synchroon met de Liberiaanse burgeroor log, één van de meest bloederige Afrikaanse oorlogen van de twin tigste eeuw. Weah verdiende zo onnoemelijk veel geld in die jaren, dat hij moeiteloos een paleisje had kunnen bouwen in Europa, veilig en droog, ver weg van alle ellende in Monrovia. Maar Weah deed precies het tegenovergestelde. In al die jaren was hij talisman, volksheld, geluks- brenger en verbinder tegelijk. Dan weer begaf de voetballer zich letterlijk tussen de strijdende par tijen, in de sloppenwijken, dan weer zocht hij steun bij Nelson Mandela en de Verenigde Naties. Zelfs wanneer hij geblesseerd was, reisde Weah steevast naar Liberia om zich als een boegbeeld bij het nationale team te voegen. Als het Liberiaans elftal speelde, zwegen de geweren voor negentig minuten. Niet figuurlijk. Letterlijk. Aan zijn verkiezing tot president gingen roerige jaren vooraf. Weah en zijn familie werden thuis aangevallen door rebellen, hij verloor verschil lende verkiezingen, werd bekritiseerd om zijn ge brek aan opleiding, maakte op zijn veertigste zijn middelbare school af, studeerde verder, werd sena tor, allemaal voor die ene droom. De laatste weken stemde de Liberiaanse jeugd massaal op hem, omdat ze in Weah een symbool zien van hoop. Omdat hij bij uitstek bewijst dat het kan: opklimmen vanuit de straatarme slop penwijken, zonder je afkomst te verloochenen, dapper en vreedzaam strijdend voor je volk. Laten we niet naïef zijn: het zou heel goed kun nen dat het verhaal van Weah straks strandt in desillusie, zoals bij vrijwel elke president in Afrika. Ebola, armoede, corruptie en oorlog hebben Libe ria compleet verwoest. Niemand kan ijzer met handen breken Maar George Tawlon Manneh Oppong Ousma Weah weet als geen ander: hoop sterft als laatste. Voor nu is dit, op de valreep, het mooiste sporthel- denverhaal van 2017. Hoe dan ook: voorlopig is het verhaal van Weah om te huilen zo mooi Geld Van Dijk direct gebruikt Brignone de beste in Lienz p een eenzame tafel in een van de langge rekte tunnels onder de ijsvloer van Thialf gaat Jorien ter Mors zitten. Geen traan. Geen frons. Geen woede. Slechts berusting, wanneer ze haar mond opendoet. Nog maar een kwartier eerder dacht ze: dit gaat lukken. De 1500 meter is haar afstand. Ze werd hierop vier jaar geleden olympisch kampioen. Vaak gehinderd door blessures, maar al jaren Nederlands grootste troef. Ze is een multitalent, heeft daardoor genoeg te kiezen, maar hier liggen haar beste kansen op de Winterspelen. Alleen ze plaatste zich gister- avond niet op die afstand. Ze haalt haar schouders op. Sta melt dat dit niet is waarvoor ze naar de ijsbaan is gekomen. Dat dit niet is wat ze had verwacht. Netjes be antwoordt de 28-jarige schaatsster alle vragen. Met haar materiaal is niets mis. Mentaal is ze in orde. Ze had er zin in toen ze aan de start stond. Haar start ging ook goed. Maar haar benen liepen al na een rondje vol melkzuur. Ergens is er iets in haar lijf niet honderd procent goed, zegt ze. „Maar wat? Geen idee." Hoofddoel Zij is de enige langebaanschaatser die al weken voor het OKT zeker wist dat zij naar de Winterspelen zou afreizen. Ter Mors had haar aanwijzing voor een plaats op de zaterdag 30 december 2017 GO @sjoerdmossou Weah VOETBAL Southampton wil het geld dat de club ontving voor de transfer van centrale verdediger Virgil van Dijk naar Liver pool (84,4 miljoen euro) snel gebrui ken. „Mis schien krijgen we voor één topspeler er drie terug. We hebben wat jongens op het oog", aldus trainer Mauricio Pel- legrino. SKIËN De Italiaanse skiester Fe- derica Brig none heeft de reuzenslalom bij de wereld bekerwed strijd in Lienz gewonnen. Brignone had na twee man ches een nipte voor sprong van vier honderd sten op de Duitse Vikto- ria Rebens- burg. De Amerikaanse Mikaela Shif- frin werd derde. O Q. (0 Berusting Lisette van der Geest Heerenveen O Ireen Wüst won de 1500 meter, foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 26