O tope 24 M STEFAN LUISTERT Bestaat de ideale receptuur voor de smakelijkste oudejaarsconference? Voor Youp van 't Hek, die morgenavond zijn negende eindejaarsvoorstelling speelt, telt er maar één ding: „Het moet een godvergeten vrolijke avond worden." OUD&NIEUW CONFERENCE YOUP VAN 'T HEK TOP 10 Pionier overleden Minder kijkers voor Floortje Natuurlijk houdt hij gedurende het jaar zijn ogen en oren open. Hij is de ca bareteske chroni queur van 2017 en de wereld om hem heen is de bron waaruit hij, de nar der natie, put. Maar dagelijks in de weer met een schaar om krantenknipsels te verga ren van grote en kleine gebeurtenis sen in het nieuws? „Ik ben geen sprokkelaar. Tijdens de try-outs zei den mensen soms: 'Maar je heb het daar en daar helemaal niet over ge had.Klopt. Wat in mijn hoofd is blijven hangen, komt langs. Het is de Oudejaarsconference van Youp. „Bovendien: als ik iets meld, moet het raak zijn. Ik bedoel, dat #Metoo is toch één groot kerkhof van afgeklo ven botjes. Dan zoek ik naar één goede, originele grap. Het liefst een die de zaal op het verkeerde been zet. Of aankomt als een mokerslag." In een vloek en een zucht heet de Ou dejaarsconference van Youp van 't Hek (63). Een show die volgt op de conferences van Herman Finkers (2015) en Claudia de Breij (2016) die - op z'n zachtst gezegd - qua vorm en inhoud nogal verschilden van wat Youp van 't Hek pleegt te debiteren op de laatste dag van het jaar. „Ik vond ze beiden hartstikke goed omdat ze het op hun manier deden. Ik hoor wel om me heen: 'Hèhè, nu komt het hele jaar tenminste weer eens langs', maar dat is relatief. De ene groep Nederlanders zegt: 'Ik ga voor Herman Finkers. Youp is me te veel van het gestrekte been en te kwetsend'. De andere categorie vindt: 'Geef ons maar die kleine driftkikker uit Amsterdam'." Wat je, meent Van 't Hek, in elk geval wel voor een Oudejaarsconfe rence nodig hebt 'is een haakje waaraan ik mijn grapjes kan han gen'. In Licht, zijn laatste theatervoor stelling, voerde hij zogenaamd zijn Het leek me prachtig, zo'n stamkroeg met pimpelende oudjes die het allemaal geen reet meer kan schelen psychiater Peter ten tonele - in In een vloek en een zucht gebruikt hij een kroeg, de Zanzibar, en diens stam gasten die naar bijnamen als De Schele, De Rooie en De Stille luiste ren, om zijn verhaal te vertellen. „Dat idee van een café ontstond tij dens de eerste proefvoorstelling in september. Die doe ik altijd in thea ter Pepijn in Den Haag. Gewoon bij geloof. Het leek me prachtig, zo'n stamkroeg met pimpelende oudjes die het allemaal geen reet meer kan schelen. Bovendien kun je die men sen over het afgelopen jaar laten pra ten. Als je voortdurend vanuit je 'ik' spreekt, word je zo'n pedante predi kant." En zo bespreken de stamgasten van de Zanzibar hun 2017. De Kroatische generaal en diens fatale nip cyaan kali, de Camiel Eurlings Trofee, Sy- brand Buma's Gewone Nederlander en het damesvoetbal. Ze mijmeren over Kees van der Staaij van de SGP, Zwarte Piet, eutha nasie, de Noord-Koreaanse nieuwsle zeres, het koninklijk huis, bakfietsen van D66-huize en yoga en verse muntthee. Ontroerend In die zin kiest Van 't Hek altijd voor de traditionele aanpak van humoris tische observaties van het nieuws van 2017. Snel, bijtend, hilarisch, ont roerend en actueel. „Als Gordon niet trouwt en het land is in diepe rouw, vlecht ik dat er diezelfde avond nog in. Een Oude jaarsconference is per definitie om te lachen. Een theaterpro gramma is tennissen, de Oude jaarsconference is pingpongen. De eerste grap moet meteen staan. Dan creëer je die speci ale sfeer waarin het vervol gens prettig mootjes hak ken is. „Tegelijk hoefje de emo tie niet te schuwen. Wat Ajax-voetballer Nouri overkwam - verschrikke lijk. En natuurlijk de dood van nagel- lak-Tijn. Alleen: pas op dat je niet Popverslaggever Stefan Raatgever beschrijft wat hem opvalt. Weer te laat! Elk jaar neem ik me het zelfde voor: vaker luisteren naar de eer ste helft van de Top 2000. De kelder van de lijst biedt vergeten pareltjes, onder het stof vandaan getrok ken klassiekers en zelfs enkele onver moede ontdekkingen. Wat had ik ze graag weer eens gehoord: Atlantis van Donovan, Jim Croce's I Got a Name of de BeeGees met To Love Somebody. Maar ik was te druk met uitbuiken na een bijna letaal kerstdiner, memory spelen met mijn neefje van 3 en het po lijsten van de sjoel bak in mijn ouderlijk huis. Eeu wig zonde, want nu de ochtend van 30 december aanbreekt, wordt de playlist van Radio2 langzaam net zo droog en uitge kauwd als de kalkoen die schoonmoeder ons op tweede kerst dag voorzette. Ik luister tegen beter weten in. Uiteraard: er zijn songs waarop ik me verheug (E.L.O.'s Mr. Blue Sky en Frans Halsema's Voor haar), maar toch zijn de laat ste 200 liedjes eigen lijk de saaiste. Al te vaak gehoord (Anouk, Kensington of Adele), alleen prettig in de uren dat de slaap niet wil komen (Dire Straits, Pink Floyd) of simpelweg wansma kelijk (wie stemt er in godsnaam op Jeanny van Falco?). Om met B.B. King (wel fraai op nummer 423) te spre ken: the thrill is gone. King brengt me bij een van de misstan den in de lijst. Wellicht een gevoelig onder werp in tijden van wegblokkades voor Zwarte Piet en een sinterklaasbestand, maar het aandeel zwarte muziek is nog altijd minuscuul. Waar is Chicagoblues, de hiphop van kwaliteit, de dansbare funk en vooral: de soul? Bij de eerste 200 staan slechts elf zwarte songs. En dan reke nen we de bleek om de neus (of wat daar van over was) gewor den Michael Jackson nog mee. Reden voor een aan tal wensen voor de editie van vol gend jaar: Marvin Gaye (foto), Aretha Franklin of Bill Wi- thers in de top 100; min der uitgesponnen symfonische rock en een strikt verbod op verkleedpartijen in het Top 2000-café. En nu ga ik op Spo- tify een lijstje maken met de mooiste songs uit de onderste regio nen van de lijst. Het is te vinden via gebrui kersnaam 'stefanraat- gever'. Hoogste aantal Top 2000-hits uit één jaar. 1979 is hof leverancier. Daarna volgen 1978 (58 liedjes) en 1985 (56 songs). 1962 en 1958 leveren beide één nummer. Zwarte muziek 1. Purple Rain - Prince (18) 2. The Dock of the Bay - Otis Redding (74) 3. Billie Jean - Michael Jackson (113) 4. Thriller - Michael Jackson (147) 5. September - Earth, Wind Fire (149) 6. Man in the Mirror - Michael Jackson (161) 7. Earth Song - Michael Jackson (166) 8. What's Going On - Marvin Gaye (167) 9. All Along the Watch Tower - Jimi Hendrix(179) 10. Insomnia - Faithless (181) (Werkelijke klassering in Top 2000) zaterdag 30 december 2017 GO RADIO Radiopresenta trice Sonja van Proosdij is op 84-jarige leeftijd overleden. Ze was een van de eerste vrouwe lijke radiopre sentatoren. Ze werkte bij pira tenzender Radio Noord zee, daarna bij AVRO's Radio journaal. TELEVISIE Ruim 1,4 miljoen kijkers trok Floortje Dessing donderdag bij haar nieuwe reeks Floortje naar het Einde van de Wereld. Slechts één af levering werd ooit minder be keken. Haar record is 2,9 miljoen kijkers. 3 ■o Driftkikker uit Amsterdam zet 2017 te Arno Gelder 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24