O O lil DE WEEK VAN PHLIPPEN S II 20 lil CL lil INTERVIEW TEXTIELTYCOON Zeeman heeft in het jaar van zijn 50ste verjaardag de weg naar boven weer gevonden. De vertrekkende directeur Bart Karis blikt terug op een bijzondere en spannende periode. We focussen ons nu op vier groepen Wie een hekel heeft aan economen met hun on begrijpelijke taal die be staat uit woorden als marktwer king, externe effecten of nog erger, wiskunde, die kan al zijn grieven kwijt bij de rijzende ster Kate Ra- worth. Raworth werd onlangs door de Britse krant The Guardian zelfs uitgeroepen tot de nieuwe Keynes (een van de grootste economische denkers aller tijden). Op maandagavond 9 januari is zij te gast bij het Rotterdamse debat podium de Dépendance. Omdat ik met haar in debat ga, heb ik mij in gelezen in wat deze vrouw allemaal beweert. Ik kan u zeggen dat ik er misselijk en verdrietig van ben. Voor mij als econoom en socioloog, bepaald niet dichtgetikt door for mules en zeker geen kritiekloze aanhanger van vrijemarktwerking, roept deze vrouw hetzelfde op als Trump. Ze scoort met populistische termen en ze liegt dat het gedrukt staat. Telkens als ze door veel te be leefde economen als Oriana Ban- diera wordt gewezen op bewijs van haar ongelijk, dan steekt ze spreek woordelijk haar vingers in haar oren en roept 'lalalala'. Nog verdrietiger word ik als ik van vrienden en kennissen een lin kje naar haar Buitenhof-optreden krijg: 'Dit is pas een interessante econoom, moet je luisteren'. Blijk baar zijn slimme, mij dierbare mensen ook vatbaar voor haar po pulisme. Kan ik dan niet tegen kri tiek? Nee, ik krijg heel vaak kritiek en ben daar dankbaar voor, maar dit is wat de Britten foul play noemen. Raworth's grootste beschuldiging is dat economen bewust ingewik keld doen om de macht in handen van de machthebbers te houden, het milieu willens en wetens opof feren aan groei en dat economische groei het hoogste doel is dat alle middelen ernaartoe heiligt. Dit zijn aantoonbaar grove leugens. Maar wie tientallen, zo niet honderden economen opsomt die hun hele Ze scoort met populistische termen en ze liegt dat het gedrukt staat werkende leven bezig zijn met: hoe het milieu gered kan worden, hoe de zorg betaalbaar en toegankelijk blijft, of hoe ongelijkheid kan wor den afgeremd, die komt het 'lalala- lala' van Raworth tegen. Daarbij is haar oplossing: een economie waarin in basale behoef ten als zorg, voedsel en veiligheid wordt voorzien. De groei van dat alles moet wel beperkt blijven tot waar het milieu het aankan. Tuur- lijk spreekt dat aan. Maar als Ra worth haar economieboeken niet al na een paar lessen het raam uit had gegooid, dan had ze gemerkt dat dit de eerste stappen waren die econo men als Pigou in 1920 al voorstel den. Ai, pijnlijk. Misschien is het wel het aller pijnlijkste voor ons economen, want blijkbaar zijn we een heel groot deel van de mensen al sinds 1920 kwijtgeraakt in onze wil om welvaart. Als u zich in het verhaal van Ra worth herkent en nog een paar dagen vakantie over heeft, leest u dan Silvia Nasar's boek Wil tot Wel vaart. Dan voelt u mijn liefde voor de economie en economen, die in elk tijdsgewricht koortsachtig na dachten over hoe de meest pran gende sociale problemen van die tijd konden worden opgelost. Altice Shell DSM SBM Offshore Op de tafel van Zee man-directeur Bart Karis ligt een dik fo toboek van het jubi leum dat de textiel- super dit jaar vierde met al het Ne derlandse personeel, plus partners zo'n 4.000 man. Ali B trad op, Xander de Buisonjé, en Broeder liefde. Diva Karin Bloemen zong een duet met de 75-jarige Jan Zee man, oprichter van het familiebe drijf. De feestlocatie? Gewoon in het distributiecentrum, naast het hoofdkantoor in Alphen aan den Rijn. Een stuk goedkoper, ook voor de fiscus, dan een feest bui ten de deur. „Als je lage prijzen wilt bieden, moet je heel goed op de centjes passen", zegt Karis, die, na ruim tien jaar aan het roer van de winkelketen te hebben gestaan, per 1 januari 2018 het stokje overdraagt. De afgelopen jaren was het extra oppassen geblazen. Zee man heeft 'keihard moeten knokken' om de crisis door te komen, ver telt Karis. Hoe diep die was, be sefte hij ten volle toen hij een kleine twee jaar geleden met zijn dochter door het centrum van Hilversum liep. „Goh pap, zei ze, de V&D is dicht! Wan neer gaat-ie weer open? Toen moest ik uitleggen dat V&D waarschijnlijk nooit meer open zou gaan." Extra pijnlijk, omdat Karis zelf jarenlang bij het illus tere warenhuis heeft gewerkt. „Ik ben er mijn retailcarrière begon nen, heb er de hogere kaderoplei ding gedaan, alle divisies leren kennen." Maar ook de ontmante ling van Blokker heeft er bij hem in gehakt. „Dat was een gigacon- cern, een prachtig familiebedrijf. Daarbij denk je, net als bij ons, toch aan de lange termijn. Maar als zo'n familie dan zegt: de verliezen lopen te veel op, we kappen ermee en verkopen al onze winkelketens behalve Blokker.Dat is eigenlijk het faillissement van het bedrijf." De crisis in de winkelstraten werd niet alleen veroorzaakt door de economische neergang, maar ook @sandraphlippen eke en I Waar voor ons geld Na de totale zelfover schatting volgt voor Hud son's Bay nu de prijsverla ging. VOC-mentaliteit? Ne derlandse ondernemers zijn te snel tevreden om echt succesvol te worden. Inkomens in perspec tief Topbestuurders van Ne derlandse grootbedrijven behoren tot de best be taalden in de wereld. Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 30 december 2017 Als grootste AEX-stijger het jaar uit, en dat na alle malheur van de laatste twee maanden. Een pas op de plaats voor het olie- en gasconcern. Het chemiecon cern beleefde een bleke week op de beurs. Onvermijdelijk: iemand moet de grootste daler in de AEX zijn. GO Annemieke van Dongen Alphen aan den Rijn O E o c FOTO MERLIJN DOOMERNIK Bang voor concurrentie? —Bart Karis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20