15 ZIMBABWE EX-PRESIDENT Robert Mugabe heeft een prima pensioen voor zichzelf geregeld. De regering van Zimbabwe heeft bekendgemaakt wat de dictator allemaal meekrijgt nu hij is afgezet. Dat is niet mis. Gezin leeft al maanden op vliegveld Bangkok emand die al sinds 1987 onafge- I broken president is geweest, I heeft recht op een uitgebreid I pakket aan diensten en geneug- I ten', zo begint de officiële ver klaring die Mugabes opvolger, Em- merson Mnangagwa, heeft gepubli ceerd. Te lezen valt dat de 93-jarige Mu gabe voor de rest van zijn leven kan beschikken over een vaste staf van twintig mensen. Onder hen zijn zes lijfwachten, butlers, koks, tuinman nen, chauffeurs en mensen die de was voor hem doen. De oud-president mag een huis bouwen op een stuk grond van maximaal 5.000 vier- kante meter in hoofdstad g =g Harare. Met zwembad, uiteraard, en de regering zorgt voor de inrichting. Eersteklas Om zich te verplaatsen krijgt Mu gabe elke vijfjaar een Mercedes Benz S500, een terreinwagen en een M pick-uptruck. De overheid be- zen maken in een privéjet of eerste klas in een lijntoestel, vier in eigen land, vier naar het buitenland. jaarde echtgenoot op termijn op te volgen. Dat viel slecht bij de militai ren, die de dictator daarom afzette, het leger onder zijn leiding de pro testen tegen verkiezingsfraude van Mugabe met harde hand neer. Ook het privéleven van Chiwenga is omstreden. Hij scheidde in 2014 van Jocelyn, die hem beschuldigde van mishandeling. Bij de verdeling van de inboedel bleek dat Chiwenga, die het nu heeft aangelegd met een 27-jarig fotomodel, zichzelf als gene raal enorm had verrijkt. taalt ook de benzine. Jaarlijks mogen de ex-dictator en zijn vrouw Grace - bijgenaamd Gucci Grace - acht rei- De Zimbabwaanse grondwet schrijft voor dat een oud-president dezelfde vergoeding krijgt als een zittend pre sident. Mugabe kreeg naar verluidt een pensioen mee van ruim acht miljoen euro en de overheid betaalt al zijn ziektekosten. Mugabe legde het presidentschap in november neer, omdat zijn positie onhoudbaar was geworden. Het leger greep in toen de leider zijn invloed rijke vicepresident Mnangagwa opzij schoof. Mugabe's vrouw Grace had zo de beste kaarten om haar hoogbe- ONRUST 37 jaar nadat hij aan de macht kwam in Zimbabwe, eerst als premier, daarna als president. President Mnangagwa probeert het Westen nu te paaien met beloftes over democratie en economische hervorming. Zo hoopt hij meer in vesteringen en ontwikkelingsgeld los te krijgen voor Zimbabwe, dat economisch al jaren aan de grond zit. De eerste blanke boeren, die eerder op bevel van Mugabe van hun land waren verjaagd, hebben hun grond nu teruggekregen. Vinger in de pap Maar sinds het vertrek van Mugabe heeft het leger een stevige vinger in de pap gekregen. Generaal Sibusiso Moyo is minister van Buitenlandse Zaken en luchtmachtcommandant Perence Shiri is de nieuwe minister van Landbouw. Ex-generaal Constantine Chi wenga (61), het brein achter de afzet ting van de president, is nu de tweede man binnen regeringspartij ZANU-PF. Hij maakte vanaf begin ja ren 80 carrière binnen het leger en werd in 2004 de hoogste militair in het land. Chiwenga staat hoog op de lijst van Zimbabwanen tegen wie de Europese Unie sancties afkondigde wegens betrokkenheid bij mensen rechtenschendingen. In 2008 sloeg zaterdag 30 december 2017 GO voor hun veiligheid. De twee mannen, twee vrouwen en vier jonge kinderen arriveerden vol gens de autoritei ten op een toeris tenvisum in Bang kok. Inmiddels be moeit ook de VN- vluchtelingenorga- nisatie UNHCR zich met de kwes tie. Een huis, auto's, tripjes, personeel, het zal Robert Mu gabe aan weinig ontbreken. FOTO REUTERS Onthulling van Mugabes royale pensioenpakket Gerben van 't Hof Harare/Rotterdam Een Zimbab waanse familie bi vakkeert al bijna drie maanden op een luchthaven van Bangkok. De familie weigert om terug te gaan naar hun thuisland. Een medewerker van de luchthaven deelde op Face- book een afbeel ding waarop hij een kerstcadeau gaf aan een meisje. Hij schreef dat haar familie al bijna drie maanden op de luchthaven zit van wege de politieke onrust die is ont staan na het aftre den van dictator Mugabe. De Zim- babwanen vrezen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15