WEER EVEN THUIS ■m f WEEKEND 21 Lonny Scheerders (64) groeide op in het huis naast de scheepswerf in Paal. Haar moeder Angelina Heijdens (94) moest in 1953 vluchten tijdens de watersnood. zv Ik was nog maar een baby. Op 12 januari werd ik geboren, op 1 fe bruari was de watersnood", ver telt Scheerders. „Dat was vast heel eng, het stalletje naast ons huis was volledig weggespoeld." Haar vader Joos van Gimst, die op de scheepswerf in Kruispolderhaven werkte, liet later een nieuw stalletje bouwen. „Daarin stonden onze fiet sen. Meerdere keren per jaar moesten we die eruit halen, als het stormde en met hoogwater. Als het weerbericht slecht was, waren de mensen echt bang. Er hing bij ons ook altijd een tasje klaar met geld en papieren, voor het geval dat. Het water heeft nooit meer zo hoog gestaan als tijdens de watersnood, maar het stond toch meerdere keren bij ons op den hof." Toen in 1980 de nieuwe zeedijk werd aangelegd, was haar vader dan ook erg blij. „Dat was een hele veran dering. Als je de watersnood hebt meegemaakt, ben je blij dat je nu goed beschermd zit." Paal Toch waren er vooral positieve dingen aan het leven aan het water. „Het was heel leuk om in Paal op te groeien", vertelt Scheerders. „Ik was enig kind, maar er waren heel veel kinderen in de buurt. We speelden altijd aan het wa ter. De scheepswerf lag naast ons huis, dus er was altijd bedrijvigheid." Scheerders speelde vooral buiten. „Touwtjespringen, hinkelen, knikke ren, verstoppertje spelen. Binnen de den we spelletjes en speelden we met de poppen. Ik ging al naar de middel bare school in Hulst toen we thuis pas een tv hadden." Omdat ze vooral buiten bij het wa ter speelde, was het belangrijk dat ze op tijd leerde zwemmen. „Vroeger was er geen zwemles. Ik heb het van mijn vader geleerd, want mijn moe der kon niet zwemmen. Dat ging niet heel vlot, dus op een dag gooide hij me gewoon in het water en moest ik maar zien dat ik eruit raakte." Scheerders had veel vriendjes en vriendinnetjes. „Wij gingen in Graauw naar school, dat was zo'n drie kilometer fietsen. Alle kinderen reden allemaal samen. Dat was altijd heel gezellig, want het was een grote groep. De kleintjes reden met de grote kinderen mee. Wij hadden geen auto thuis, dus je moest wel." Water Scheerders woonde in Paal tot ze trouwde op haar twintigste en ver huisde naar Hulst. „Het water mis ik wel. Maar ik kom er nog steeds veel, want mijn man en ik hebben er een boot liggen in de jachthaven." Haar vader stierf zo'n tien jaar gele den, hij werd 88. „Mijn moeder heeft er nog gewoond tot twee jaar gele den. Ze woont nu in de Blauwe Hoeve en wordt 95. Mijn man en ik hebben eraan gedacht om het huis over te kopen, maar er is helemaal niets meer in Paal. Voor de dichtst bijzijnde winkel moet je naar Hulst of Kloosterzande. Nu we wat ouder worden, is het voor ons daarom mak kelijker om in Hulst te blijven." Jachthaven Het huis werd uiteindelijk verkocht aan een Belgische man. De familie was het snel kwijt. „Het heeft niet eens te koop gestaan. Het is gek, maar ik kom er gelukkig nog regelmatig voorbij en het ziet er nog exact het zelfde uit als vroeger. De feestelijke opening van de nieuwe jachthaven in 1980 zal me altijd bijblijven. Dat vond ik heel speciaal. Toen ze daar mee be zig waren, zag je het iedere week ver anderen." De ouders van Scheerders hebben hun hele leven op Paal gewoond. „Toen mijn vader met pensioen was, ging hij iedere dag een paar keer de dijk over om naar het water en de bootjes te kijken. Op het einde ging dat niet meer zo gemakkelijk, omdat hij kortademig was, maar hij ging. Hij moest het water zien..." Het water heeft nooit meer zo hoog gestaan als tijdens de watersnood. Maar er hing bij ons een tasje klaar met geld en papieren, voor je weet maar nooit zaterdag 30 december 2017 Een leven aan het water Gertie de Boey s -i'S - ifs; *>>1-, Heeft u herinneringen aan uw ouderlijke huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. A Lonny Scheerders, foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 148