r DR. BINKHORST EYE CENTER 20 ZE Proefproject TheaterTaal slaat aan en krijgt mogelijk vervolg De taallessen voor nieuwkomers stopten in de zomervakantie. Theaterlessen vulden dat gat op. Het is Christina Selman (38) die aan het einde van de theaterles het woord neemt. „Dank", zegt ze tegen haar docen ten Irma Rens en Anouk van den Berg. „Dank dat wij hier één keer per week onszelf konden zijn. Dat wij de kans kregen om even onze problemen te vergeten en gewoon lekker konden lachen." Het is niet zomaar een theater workshop die Christina het laatste half jaar volgde bij de Nieuwe Veste. Christina, afkomstig uit Azerbeidzjan, deed mee aan het proefproject TheaterTaal. Een pilot waarmee BredaTaal, de overkoepe lende organisatie voor taaiaanbie ders uit Breda, samen met de Nieuwe Veste in de zomer startte. Vorige week maandag was de laat ste les. Het idee was eenvoudig, vertelt Irma Rens. „Vanwege de vakantie vielen in de zomer de taalcursussen in Breda stil." Met als gevolg dat mensen uit andere landen, status houders bijvoorbeeld, of mensen als Christina, die voor de liefde haar land verliet, tijdelijk geen kans kre gen hun Nederlands bij te houden. „Zo ontstond het idee om in de zomer creatieve workshops aan te bieden. Waaronder theater. Om zo kennis te maken met verschillende kunsten, maar vooral om creatief de taal te blijven oefenen." Het ef fect bleek onbedoeld veel groter. Neem Mustafa Simo Khalaf Ibra him (27). Gevlucht uit Irak durfde hij aanvankelijk nauwelijks iets te zeggen. „Ik was verlegen", zegt hij. Bang om te praten, iets verkeerds te zeggen. „Maar hier moest ik wel", vertelt hij. Zo leerde hij over zijn schroom heen te komen, durf te krijgen om ook buiten de veilige theaterzaal mensen aan te spreken. Of neem dan Shokri Fahi (23). Een jonge Koerd die vertelt hoe hij thuis in Syrië toneel speelde te genover IS. „Alleen door me an ders voor te doen dan ik was, voor- kwam ik dat ik werd gedood", zegt hij. Een trauma dat nog dagelijks door zijn hoofd spookt. In de stilte thuis, waar hij veel alleen is. „Hier", maakt hij een breed gebaar door de theaterzaal, „is alles even weg." Maar, voegt de Syrische Ram- mah Dablat (26) toe: „Het is meer. Een uitlaatklep. Theater biedt de kans om het verdriet te verwerken dat wij hebben meegemaakt." Of om te vergeten, zegt de Roe meense Ana Maria Barsan. „Ik kom niet uit een oorlog, maar ik wil wel vergeten." Even één keer per week niet denken aan haar borstkanker. Paracetamol Intussen ontvouwt zich op het po dium hilarisch theater. Met steeds een andere cursist in de rol van dokter of patiënt worden scènes uit een dokterspraktijk gespeeld. Ontluisterend voor de Nederlan ders. Want elke acteur die de dok- tersrol op zich neemt eindigt met hetzelfde medicijn. „Buikpijn? Hier paracetamol." „Een knieblessure? Neem paracetamol." „Spastisch? Paracetamol." „Dokter", rent de Amerikaanse Amelia Whittle (27) het podium op. „Ik heb een probleem. Ik woon in Nederland. Maar iedereen is zo groot. Ik wil een meter langer zijn." Vol herkenning barst de groep in lachen uit. Taallessen Achter in de theaterzaal kijkt Iris ten Bloemendal intussen geamu seerd toe. Zij is van Welkomsttaal. Een organisatie die taallessen in de Nieuwe Veste verzorgt. Een deel van de spelers op de bühne, die uit heel Breda komen, volgt bij haar Nederlandse les. En ja: „Het is erg jammer dat de pilot is afgelopen en de theaterwork shop stopt." Ze zag heel wat cursisten op bloeien, „Je ziet dat er behoefte is aan dit soort activiteiten." Maar ja, geen geld. „Nou", zegt ten Bloemendal: „Dat is te simpel. Dit was een pilot, een proef. Die blijkt enorm succesvol. Dus wordt er wel degelijk gekeken of het een vervolg kan krijgen. BredaTaal zoekt nog naar een vorm." Misschien kan theater een plek krijgen bij de Taaicafés waarmee in de wijken wordt gestart. „Of kunnen we structureel een cursus opzetten met Irma en Anouk." Of is er samenwerking met reguliere toneelverenigingen te bedenken. „Er wordt in ieder gevalover nage dacht." „Weet u", zegt de Syriër Ali Al- laloush. „Weet u waarom ik hoop dat het doorgaat? Hier", wijst hij om zich heen: „Hier kon ik mezelf laten zien. Hier was ik even niet Ali de vluchteling, maar heel ge woon Ali. Een man met een eigen stem." Hét adres voor gespecialiseerde oogzorg in Zeeland zaterdag 30 december 2017 2Y Gewoon een uur kunnen lachen Edine Wijnands Breda Theaterworkshop voor nieuwe Nederlanders: „Dank, dat we hier één keer per week onszelf konden zijn." FOTO'S RON MAGIELSE/PIX4PR0FS "Wij helpen mensen van hun bril, leesbril of contactlenzen af. Daarnaast zoeken we naar passende oplossingen en behandelingsvormen voor mensen met oogklachten" vertelt algemeen directeur Sophie Oosterlee in de modern uitgeruste oogkliniek aan de Verlengde van Steenbergenlaan 29 in Terneuzen. Dr. Binkhorst Eye Center werkt met een gespecialiseerd team van ervaren oogartsen en optometristen. Sophie Oosterlee: "We hebben de beste mensen in huis binnen de regio, op gebied van refractieve oogzorg. Mensen uit heel Zeeland en Vlamingen uit de grensstreek weten de weg naar onze kliniek te vinden, hoofdzakelijk voor ooglaseren en lensimplantaties. Veel mensen willen écht van hun bril of lenzen af, vaak om verschillende redenen. Dit kan zijn omdat het zicht niet optimaal is. Maar ook omdat men hinder of ongemak ervaart bij het uitvoeren van hun beroep of sport. Denk bijvoorbeeld aan het werken in een industriële of bouw-gerelateerde werkomgeving. Of aan sporten zoals zwemmen en hardlopen. De beste technieken op gebied van ooglaseren en lensimplantatie Sinds 2002 biedt Dr. Binkhorst Eye Center refractiechirurgie aan, waarbij mensen van hun bril, leesbril of contactlenzen worden afgeholpen. Sophie Oosterlee: "We investeren continu in de meest geavanceerde apparatuur en behandel-technieken, evenals in internationale bijscholing van de medisch specialisten. Dit doen we om de meest hoogwaardige oogzorg te kunnen bieden in de regio". Ooglaseren Op gebied van ooglaseren wordt SMILE het meest toegepast bij Dr. Binkhorst Eye Center. Sophie Oosterlee: "SMILE is voor de patiënt de meest geavanceerde en zachtaardige ooglaserbehandeling die er wereldwijd bestaat. De behandeling is pijnloos, extreem nauwkeurig en duurt maar 30 seconden per oog. Het zicht herstelt vervolgens ook erg snel, omdat er een minimale incisie wordt gemaakt en geen flap (zoals bij andere behandelings vormen). De SMILE-behandelings- methode corrigeert bijziendheid tot maximaal -12 en cilinderafwijkingen tot maximaal 5.00 dioptrie, hierdoor komen veel mensen in aanmerking voor deze behandelingsvorm." Lensvervanging De kliniek is ook gespecialiseerd in verschillende vormen van lens vervanging, waarbij zowel voorzet- lenzen als vervanglenzen worden toegepast. Dit kan een interessante oplossing zijn voor mensen die niet in aanmerking komen voor ooglaseren, een zeer grote afwijking hebben of graag een oplossing willen waardoor een leesbril niet meer noodzakelijk is. "Bij Dr. Binkhorst Eye Center maken we veel gebruik van de techniek CATALYS, waarmee we een lensvervangende operatie lasergestuurd uitvoeren, in plaats van handmatig (zoals bij veel klinieken gebeurd). Door een 3D-kaart van het oog te maken en hier een individueel behandelplan op te maken, zijn onze oogartsen in staat om de incisie en opening in het lenskapsel tot 10 keer nauwkeuriger uit te voeren in slechts 1,5 seconde." aldus Sophie Oosterlee. Meer weten? Maak vrijblijvend een afspraak voor een gratis Quickscan. DR BINKHORST EYE CENTER Dr. Binkhorst Eye Center Verlengde van Steenbergenlaan 29 4537 BB Terneuzen Tel. 01 1 7 - 440 390 www.eyecenter.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 147