Voetballen zonder grasmat II Karakter van Terneuzens uitgaansgebied verandert 7 Danscafé Area 52 aan de Nieuwstraat viert met oudjaar zijn afscheidsfeest. Gevolg van een veranderend uitgaanspubliek. HetTerneuzense uitgaanscentrum verandert mee. SCHELDE. zv Na vier jaar proberen houdt eigenaar Davor Vrebac het voor ge zien. „Het rookver bod, de grens voor al cohol naar achttien jaar: dat is las tig voor de horeca maar dat was voor ons niet het grootste pro bleem. We werken er allebei full time naast en mijn vrouw gaat een zware opleiding volgen. Het is niet meer op te brengen. We zijn fysiek gewoon echt op." Vrebac besloot met de zaak te stoppen en niet langer te wachten. „Normaal is Tweede Kerstdag echt een topdag voor de horeca maar hier in Terneuzen was het eigen lijk gewoon een zaterdag." Het danscafé begon als ideaal. De Markies en Het Bolle Schaep in de Nieuwstraat gingen dicht en het viel Vrebac op dat er amper nog uitgaansgelegenheden waren voor de jeugd. Hij besloot het gat zelf te vullen. „Ik deed het ook een beetje voor mijn stad. We hebben het met die vier jaar nog lang uit gehouden, maar het ging niet meer. In die jaren konden we een of twee keer van de winst een etentje betalen maar meer was het niet. Gelukkig hebben we allebei een vaste baan. Een opvolger voor de zaak was niet te vinden; nie mand wil nog in Terneuzen be ginnen." Een gang langs de rij gesloten cafés in de Nieuwstraat lijkt zijn ervaring te bevestigen: hier bruiste ooit het nachtleven van Terneu zen. Een dramatisch beeld dat met leuke kleurtjes en strategisch ge plaatste plantenbakken enigszins wordt verhuld. En toch gaat het helemaal niet slecht met de horeca in de Nieuwstraat. Integendeel, zegt Cindy Wilemsen van restau rant Sydney. „De restaurants draaien allemaal als een tierelier. De hotels zitten stampvol en ie- Jongeren gaan niet meer elke week aan dezelfde bar hangen dereen is als een gek appartemen ten aan het bijbouwen om woon ruimte te kunnen bieden aan alle nieuwe werklui. Er is veel indu strie en werkgelegenheid bijgeko men in Zeeuws-Vlaanderen." Het uitgaansleven is wel veran derd, dat ziet zij ook. „Jongeren gaan niet meer elke week aan de zelfde bar hangen, maar gaan uit eten van hun zakgeld of kiezen voor festivals. Jeugd van nu wil de 16e verjaardag in een restaurant vieren met een etentje." Sylvia Jonkheijm van Grieks res taurant Apostolis heeft niet te kla gen. Ze ziet ook dat het nachtleven minder wordt. „Het is ook heel moeilijk met de steeds strengere regels, zeker voor jongerencafés. Het is gewoon anders dan vroeger. Jongeren gaan ook minder uit. In ieder geval niet zoals wij deden. Ik zat in de Snugly maar ik vond er eigenlijk geen bal aan." Volgens Peter Arkenbout van Horeca Nederland gaat het prima met de horeca. De omzet groeit. Het is hooguit anders, meent hij. „Mensen, jongeren ook, hebben het thuis vaak prima voor elkaar en verwachten dan ook écht wat als ze uitgaan. De tijd van drank verstrekkers, van cafés die allemaal op elkaar lijken, is echt voorbij. De horeca heeft de laatste jaren een enorme kwaliteitsslag gemaakt. Je moet je tegenwoordig onderschei den, kwaliteit bieden, gastvrij zijn en als je dat niet hebt gedaan... Tja. Mensen willen verwend worden en willen daar best voor betalen. Je kunt wat nu gebeurt ook niet ver gelijken met toen we 25 jaar gele den zelf uitgingen. Dingen veran deren. Voor onze ouders was uit gaan ook heel anders." FIFA 18 is een voetbalsimulatiespel, waarbij je elke grote voetbalclub kunt 'zijn.' „Het is een grote trend", zegt jongerenwerker Frenkie Ver meulen van Hulst voor Elkaar. „Het is heel realistisch gemaakt en de technieken van de bekende spelers zijn precies hetzelfde. Je voelt ook echt de spanning." De welzijnsor ganisatie nam het initiatief voor het toernooi, in het kader van allerlei sportieve activiteiten voor de Hul ster jeugd, zoals bowling en moun- tainbiken. Als je FIFA speelt, voel je ook echt de spanning Bij een voetbalsimulatiespel wordt niet veel bewogen maar ver stand van voetbal moeten de deel nemers wél hebben. Wout Martens (16) en Dylan Faber (16) stippelen allebei een tactiek uit, zetten spe lers op de juiste plek en gaan gecon centreerd van start. Real Madrid speelt - bijzonder genoeg - tegen Real Madrid, dat vinden ze allebei de beste club. Na een wedstrijd van tien minuten, wint Real-Wout. Finale De deelnemers schuiven steeds door en spelen tegen elkaar. Zo wordt er in een paar uur tijd een kwartfinale, halve finale en ten slotte een finale op groot scherm gespeeld. En er is een prijs, vertelt Jeroen Booijnk van Rent 'n Play uit Twente. Het bedrijf dat voor het spel zorgt en scores bijhoudt, laat winnaars van alle door hen georga niseerde toernooien uiteindelijk te gen elkaar spelen in een echt sta dion. In Hulst is Ryan Karmelk (17) de grote winnaar, hij mag naar het Rent 'n Play Mastertoernooi. Waar en wanneer is nog niet bekend, maar, aldus Jeroen. „Er zijn PlaySta tions en televisies te winnen." zaterdag 30 december 2017 De Nieuwstraat loopt best lekker Guido van der Heijden -Cindy Willemsen, restaurant Sydney De regen striemt onophoudelijk tegen de ruiten van het Rode Kruisgebouw in de Hulster Ta bakstraat. Als de deur opengaat, komt er een koude tochtvlaag van buiten mee. Niemand merkt het, acht jongens gaan volledig op in hun spel. Er wordt een FIFA 18 toernooi gespeeld en dat is een spannende aangele genheid. Sophie Stockman Hulst -Frenkie Vermeulen, Hulst voor Elkaar Wout en Dylan namen het tegen elkaar op, allebei met Real Ma drid. FOTO BOAZ TIMMERMANS De horeca in de Nieuwstraat in Terneuzen verandert, fotoboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 146