Straörijden moet op erfgoedlijst Unesco 50% Ijskoud muziekfeest slot van driedaagse in Zierikzee 7 Als het aan de Zierikzeese winkeliers ligt, zijn er volgend jaar weer Dickensdagen in het centrum van de stad. Inwoners en toeristen juist na de kerst iets leuks bieden in de vakantie na de kerstdagen iets leuks bieden." De drie dagen met kinderfilms, koets, draaimolen, straattheater, vuurwerk, gratis snacks voor kin deren en het muziekfeest hebben ongeveer 25.000 euro gekost. Haastwerk om snel het jaarbudget op te maken was het niet, zegt Krans. „De wethouder was tijdens de ledenvergadering verbaasd dat we nog maar zo weinig hadden besteed, maar toen waren we al bezig met de Dickensdagen. Van wege alle reuring tijdens die ver gadering hebben we dat niet meer uit kunnen leggen. Nee, ik kijk heel positief terug. Iedereen heeft zijn best gedaan." Dat geldt zeker voor de artiesten, gisteren in de kou op het Haven plein. De Schouwse tenor Mare Canto zat in eetcafé Marktzicht zijn mond met whiskey te spoelen omdat hij verging van de kiespijn en veteraan Ben Cramer (bijna 71) was snipverkouden: „Zingen in deze kou. Het is zó slecht voor me." Bij het optreden van Van Oe- veren en Provoost stonden er on geveer 150 mensen onder De Beuze. Canto en Cramer moesten het met aanzienlijk minder - maar wel fanatieker - publiek doen. Peter en Elsjen Meester uit Zierikzee wiegen mee op de liedjes van Ben Cramer, gister middag onder De Beuze in Zierikzee. „Ouderwets gezellig", schetst Elsjen de sfeer. Het gratis muziekfeest met optre dens van Cramer, Marc Canto, Isa- belle Provoost en de Zierikzeese Gwen van Oeveren is het slotak koord van de drie Dickensdagen. En die dagen zijn er volgend jaar ook, zegt voorzitter Lucie Krans van winkeliersvereniging InZzee. „Ik weet dat er vooral op Facebook veel kritiek is, maar er is ook veel goed gegaan. Aan de Lichtjesloop donderdag hebben echt heel veel kinderen meegedaan en ook bij het vuurwerk aan de Nieuwe Ha ven was het druk." Verbeterpunten ziet Krans ook: „Er moeten wat meer Dickensfi- guren rondlopen, want die waren nu niet altijd zichtbaar. Scrooge werd trouwens gespeeld door een bekend acteur: Paul van Soest, de noodslager uit de tv-serie 'Toen was geluk'. Maar goed, volgend jaar dus meer figuren die ook zo nu en dan een scene spelen. En verder moeten we de wisselwer king met de weekmarkt verster ken. Daar moeten bijvoorbeeld ge pofte kastanjes worden verkocht of andere dingen in kerstsfeer." De kritiek betrof ook de data. Krans: „Ja, Scrooge is een kerstver haal. Maar voorafgaand aan Kerst mis komen de klanten toch wel. Je moet inwoners en toeristen juist Het Zeeuws-Vlaamse krulbollen staat er al op. Maar nu is ook het straó, de Schouwse traditie van het wassen van de paardenbenen in zee, aangemeld voor een plaats op de lijst van cultureel erfgoed. De gezamenlijke straócomités verwachten in het eerste kwartaal een besluit van het nationaal ken niscentrum. De landelijke inventa risatie bestaat sinds 2012, toen Ne derland het Unescoverdrag ter be scherming van het Immaterieel Cultureel Erfgoed ondertekende. Plaatsing op de lijst betekent inter nationale erkenning van de tradi tie en dat helpt bijvoorbeeld bij het aanvragen van subsidies. Op de lijst staan de Nijmeegse Vierdaagse, het Bloemencorso van Zundert, het carbidschieten en Koningsdag. Vanuit Zeeland is ook het ringrijden aangemeld. Omdat er veel aanmeldingen ko men, werkt het kenniscentrum met een wachtlijst. Die geldt ech ter niet voor de spaarzaam ge melde tradities uit Groningen en Zeeland. Het wassen van de paardenvoe ten in zee is een eeuwenoude Schouwse traditie. In 1643 klaagde de dominee van Eikerzee al over de optocht van paarden die de zondag ontheiligde. Werkpaarden hadden de hele winter op stal gestaan. Het spoelen in zeewater zou goed zijn tegen parasieten en kleine ontste kingen aan de behaarde paarden voeten. De straó kondigt ook het voor jaar aan. Traditie Renesse bijt traditioneel het spits af van de reeks straövieringen. De deelnemerslijst voor zaterdag 3 fe bruari is nagenoeg volgeboekt. Een week later, op 10 februari, trekken de paarden over de stranden van Burgh-Haamstede. Daarna volgen op 24 februari Noordwelle, op 3 maart Ellemeet, Scharendijke op 10 maart en tenslotte Serooskerke op zaterdag 17 maart. 31 DECEMBER KOOPZONDAG 11:30 TOT 16:30 UUR MEN WOMEN KORTING' HEREN JEANS PANTALONS 2e VOOR DE HALVE PRIJS go zaterdag 30 december 2017 Dickensdagen zijn een blijvertje Ton van den Nouweland A De tenor Mare Canto geeft een optreden op het Havenplein in Zierikzee. fotos dirk jan gjeltema - Lucie Krans, InZzee A De Zierikzeese Gwen van Oeveren zingt het publiek toe. De Schouwse traditie van het straörijden staat op de nomina tie voor bescherming als imma terieel cultureel erfgoed. Ton van den Nouweland Burgh-Haamstede A Straörijden. foto dirk-jan gjeltema VAN LANGE MODE BREDA m.u.v. Parajumpers, Bogner, Stone Island, Dsquared2, Nobis, Lott Giogielli, Paul Shark, OSC, Jacob Cohën, Gino-B, Woolrich, Canada Goose en nieuwe collectie Wilhelminastraat 5-7 Breda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 134