'Die groep vandalen terroriseert de buurt' II Angst slaat toe bij personeel Emergis 3 Officier van justitie Wilfred Suij kerbuijk had begin dit jaar goede hoop dat hij heel wat verdachten kon vervolgen voor de nieuwjaars- rellen in Vlissingen. Hij had film beelden van vooral jongeren die vernielingen pleegden door auto's, brievenbussen en containers in brand te steken en zwaar vuurwerk gooiden naar agenten. En hij re kende erop dat getuigen en ver dachten wel zouden praten. Bijna een jaar later erkent hij dat hij nu maar twee verdachten heeft die daadwerkelijk worden vervolgd: een 34-jarige man en een 17-jarige jongen. Die laatste niet alleen voor het aanrichten van vernielingen maar ook voor een poging tot dood slag. „Want hij wordt verdacht van het gooien van illegaal vuurwerk naar het hoofd van een agent. Zo'n Cobra 6 heeft de kracht van een kleine handgranaat. Als die naast je ontploft, heb je echt een probleem." Het Openbaar Ministerie vervolgt die jongen ook voor andere misdrij ven. Suijkerbuijk: „Op zijn telefoon vonden we materiaal dat wijst op zijn betrokkenheid bij een straat roof, diefstallen en Marktplaatsop lichtingen." Telefoons De filmpjes die mensen vrijwillig beschikbaar stelden, leverden niet het bewijs op waar Suijkerbuijk op hoopte. „De verdachten zijn onvol doende te herkennen. Het was don ker, mistig en regenachtig zodat nauwelijks is te zien wie wat deed." Hij stuurde de politie ook langs bij 'mijn kind moet hier straks nog wel naar school'. Zij woont daar. Zij moet ook verder met haar leven." De officier vindt het opvallend dat ook de straatwerkers van ROAT, de welzijnsorganisatie die het buurtwerk daar regelt, niemand herkenden op de filmpjes. „Terwijl zij daar toch zijn om die jongeren op te vangen en te begeleiden. Maar ze herkenden niemand. Ze hebben zelfs geen vermoeden wie op die Zo'n Cobra 6 heeft de kracht van een kleine handgranaat. Als die naast je ontploft, heb je echt een probleem filmpjes staan. Op basis van film beelden, hoe slecht ook, kan je soms toch een idee hebben om wie het gaat. Je kunt dan zeggen dat het misschien die of die zou kunnen zijn. Maar zelfs dat gebeurde niet. Ook niet door mensen uit de buurt zelf. Op sommige filmpjes zijn mensen duidelijk te herkennen. Maar dan doen ze niets strafbaars. Of ze zeggen dat ze niets strafbaars deden. Dat ze alleen maar stonden te kijken toen een auto in de fik vloog of een brievenbus werd ver nield. Dan zie je iemand juichen, maar hij ontkent dat hij iets straf baars deed." Suijkerbuijk zegt dat de politie veel capaciteit vrijmaakte voor het onderzoek naar de nieuwjaarsrel- len in Vlissingen. „Andere zaken bleven daardoor op dat moment liggen." Ondanks de inzet is het re sultaat mager. „We brengen twee verdachten voor de rechtbank." Aanvankelijk hoopte hij dat ze voor de jaarwisseling zouden wor den berecht om een voorbeeld te stellen. Maar hij tilt er niet erg aan dat het later wordt. mensen die niet vrijwillig beelden beschikbaar stelden, maar die nacht wel stonden te filmen. „Soms na men we hun telefoons in beslag, omdat ze weigerden hun toestel af te geven. We waarschuwden dat we ze letterlijk moesten kraken om bij de filmpjes te komen. Zeker iPho- nes, die moeten helemaal uit elkaar worden gehaald." Al snel merkte hij ook dat getui gen en verdachten nauwelijks spra ken. „Ook niet toen we die jonge verdachte duidelijk maakten dat hij dan alleen opdraait voor de schade. We hebben een filmpje waarop te zien is dat hij vermoedelijk betrok ken is bij het opblazen van een brie- venbussenblok in een flat, schade 14.000 euro. Zijn moeder, die bij het verhoor zat, schrok zichtbaar toen we dat bedrag noemden. Maar hij, hij gaf geen krimp. Hij bleef zwijgen." De officier ondervond ook dat in woners echt bang zijn om te getui gen. „Hoe triest ook, die groep van dalen terroriseert de buurt. Ze lie ten die nacht zien dat ze de baas zijn en dat ze daarmee straffeloos wegkomen." Suijkerbuijk: „Soms snap ik dat ze zwijgen. Dan zegt zo'n moeder, In een brandbrief aan de directie, die in bezit is van deze krant, slaken medewerkers van de afdeling High Intensive Care (HIC) een nood kreet. Ze willen dat de patiënt on middellijk elders wordt geplaatst. „We voelen ons onveilig, we mer ken dat wordt gewerkt met de angst dat (de patiënt) weer zal toeslaan", schrijven zij. „Het is niet óf, maar wanneer." Volgens het schrijven zijn meerdere medewerkers tijdens een eerdere opname van de vrou welijke patiënt slachtoffer gewor den van 'zeer fors en gericht ge weld'. „Het is een cliënt die zeer be rekenend haar kansen afwacht, bij een aanval zorgt dat er niet gepiept kan worden en vervolgens collega's wurgt en gericht trapt." De vrouw is na een veroordeling door de rechter en naar aanleiding van een aantal 'extreme geweldsin cidenten met blijvend letsel bij het personeel' overgeplaatst naar de Kliniek Intensieve Behandeling in Eindhoven, waar zij negen maan den verbleef. Sinds afgelopen dins dag is zij, tot verbijstering van het personeel, weer opgenomen in Kloetinge. Directeur-geneesheer Gerco Blok van Emergis, die een kleine twee maanden geleden in deze krant nog We merken dat er gewerkt wordt met de angst dat de patiënt weer zal toeslaan pleitte voor een hardere aanpak van het bedreigen van medewer kers van psychiatrische instellingen door Justitie, is op de hoogte van de situatie. „We proberen zulke pa tiënten altijd uit te plaatsen. Er is een groep cliënten die te zwaar is voor een reguliere zorginstelling als Emergis. „Dat speelt landelijk. Wij hebben geen politie of bewakers, dus we zijn daar kwetsbaar in", zegt hij. Wel beschikt Emergis over zo geheten EBK's; extra beveiligde ka mers. „Maar daar kun je iemand ook niet heel lang in laten zitten." Volgens Blok zal Emergis 'zeker proberen' de cliënt over te plaatsen naar bijvoorbeeld een tbs-instel ling. „Daar zijn vaak wachtlijsten, we zijn afhankelijk van de gunst van anderen." Tot die tijd zullen ex tra veiligheidsmaatregelen worden genomen, zegt hij. Het personeel van de afdeling HIC is er niet gerust op. „We zijn bang dat een van ons de volgende zal zijn in afwachting van een long stay afdeling. Dat duurt te lang." zaterdag 30 december 2017 de wijk stilte voor de storm? Een groep vandalen liet tijdens de jaarwisseling zien dat ze de Bloemenbuurt in Vlissingen ter roriseren, aldus officier van jus titie Wilfred Suijkerbuijk. „Ze lie ten die nacht zien dat ze de baas zijn en dat ze daarmee straffe loos wegkomen." Emile Calon Vlissingen - Wilfred Suijkerbuijk, officier A Brandgangen zijn afgesloten en drempels gelegd tegen het scheuren met scooters. Onder personeel van Emergis in Kloetinge is onrust ontstaan over het besluit van de directie om een patiënt die in het verle den een poging tot doodslag heeft gedaan op een medewer ker, opnieuw op te nemen. Luc Oggel Kloetinge -Brief medewerkers Emergis A Directeur-geneesheer Emer gis, Gerco Blok.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 132