i Hswrn Kroniek Hugo Borst schrijft over zijn moeder, die aan alzheimer lijdt. Na de kerstmaaltijd zitten ze nog even samen voor de buis. ijk ons nou eens zitten. Ma en ik, ouderwets voor de tv. Het ging zo. Ma, mijn broer Laurens en ik hadden beneden in het Verplee ghuis de kerstmaaltijd genoten. Het was een groot succes. Ma was voor haar doen heel attent en genoot met volle teugen. Vooral van de alcohol, viel ons op. Ze consumeerde een glas prosecco, twee glazen rode wijn en een lekker zoet dessertwijntje toe. Vroeger was ma onder geen beding verder gegaan dan drie glazen, maar meneer Alzheimer doet grenzen vervagen. Nou ja, ik beschouw vier glazen bij een gezellig feest als bescheiden ontremming. Kwaad kon die alcohol ook niet, want wij reden ma naar huis, dat wil zeggen, naar boven. Ik hoefde alleen maar tegen haar rolstoel aan te duwen. Naast me liep ma's hoffotograafMargi, die ook was uitgenodigd voor de maaltijd. Samen met Margi bracht ik ma naar boven. We stonden in de lift. Na dik drie uur tafelen was ma kapot, ze snakte echt naar haar bed. Op de vijfde verdie ping trok ik uit baldadigheid een sprintje, ma voortduwend natuurlijk. Halverwege de gang zei ze iets, ik ver moed dat ze zei dat ik niet zo hard moest gaan, en mede omdat ik dacht aan al die alcohol in ma's maag heb ik toen maar afgeremd. Op de woongroep bleek verzor gende Wendy bezig Ad naar bed te brengen. De andere verzorgende, de omloop, was op een andere woon groep bezig. Of ma even kon wach ten? Vanzelfsprekend. Ik zette ma voor de tv en begon te zappen. Het was over achten, het NOS Journaal was bezig. Vroeger was dat voor ma vaste prik. Ma boeide het niet meer. Ik zapte verder. Bij elk kanaal wachtte ik even. Keek of ik ma's aandacht kon vasthouden. Net toen ik de hoop had opgegeven, bleef haar blik hangen aan een skispringer. De man vloog op zijn reuzeski's majestu eus door de lucht. Hij zweefde boven een alpenstadje en kwam knap op de grond neer. „Zo!" riep ik. Daarna ging er een Italiaan van de 'WIL JE OOK, MA? WIL JE OOKEEN KEER SPRINGEN?' schans. Hoewel ma doodmoe was, volgden haar ogen de sporter. „Wil je ook, ma? Wil je ook een keer springen?" „Nee." „Echt niet?" „Nee." Razendsnel kwam het eruit, ze klonk resoluut. „Ik ook niet hoor, ma." Zwijgend keken we naar de waag halzen. Zo zaten we vroeger voor de tv. Duizenden uren heb ik zo met ma doorgebracht. We keken naar Upstairs Downstairs, Who Pays the Ferryman?, Hotel op stelten (zo was destijds Fawlty Towers vertaald door de KRO), Een groot uur U, De achterkant van het gelijk, Brideshead Revisited - ach, te veel om op te noemen. Daar was Wendy. Ze had haar handen vrij. Ik drukte ma een kus op haar voorhoofd. „Truste, ma. Ik weet zeker dat je heerlijk slaapt zo." Op 1 januari probeer ik samen met ma naar het skischansspringen in Garmisch-Partenkirchen te gaan kijken. <1 Even een winterstopje. Op 3 februari hervat Hugo deze kroniek. magazine 47 E Reageren? magazine @persgroep.nl CD CD Kassie kijken WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 111