2017» 17 2017 in 17 mensen Mark Rutte heeft zijn derde kabinet op de rails Het begint bijna te wennen, maar Mark Rutte won dit jaar wéér de Kamerverkiezingen. En ondanks een ingewikkelde verkiezingsuitslag en dito formatie is er gewoon een nieuw kabinet dat zijn naam draagt. „Nederland kan mijn fouten vergeven." 10 tv mensen Dat is wel een zorg: dat we hier geen aanslag krijgen ik een groter netwerk heb gekre gen. En meer ervaring. Zeker in ternationaal helpt het dat je eer der weet hoe anderen in de wed strijd zitten." „Dat kan ik niet zo zeggen omdat elk probleem uniek is. Als liberaal ben ik wel notoir slecht in proto col. Dat je de eerste keer bij een officieel bezoek vergeet een knikje naar de vlag te geven. En ik heb geleerd het niet meer op de wekelijkse ministerraad op vrij dag te laten aankomen om ge schillen te beslechten. Dat je daar voor al wat belt, masseert en de angel eruit haalt." „Als er een moment komt dat het niet meer gaat, moet je dat ge woon met elkaar vaststellen. De rit uitzitten is nooit een doel. Voordeel van de lange formatie is dat het vertrouwen is gegroeid waardoor de kans dat het gebeurt wel groter is. Het heeft niet geleid tot verzuring." „Ja. Niet zo zwaar als 2014 met de MHi7-ramp, daar was dit niet mee te vergelijken. Dit jaar was vooral heel druk. Eerst de verkiezings campagne en toen zeven maanden formeren terwijl het werk gewoon doorging. Een soort dubbele baan. Weliswaar op een lager pitje, maar internationaal niet. Iedereen dacht: die Rutte gaat toch wel door, dus ze bleven allemaal bel len. Maar ik vind m'n baan ge woon heel leuk." „Natuurlijk niet. Na een dag for meren liepen Halbe Zijlstra en ik soms ook wel eens weg met het gevoel van 'fuck it, dit lukt niet'. Toen het met GroenLinks vastliep of later met deze vier partijen toen het ook niet altijd soepeitjes ging. Daar heeft jullie krant overigens geen onbelangrijke bijdrage aan geleverd. Maar overwegend vond ik het leuk. Ik sluit dit jaar wel af met het gevoel van: super dat het gelukt is." „Werk en privé zijn niet geschei den bij mij. Alles loopt door elkaar. Als er een ingewikkelde puzzel is, stop ik die 's avonds in mijn hoofd en vaak komt er dan 's ochtends 'plop' een oplossing. Blijkbaar werken je hersens onbewust door. Ik heb er vertrouwen in gekregen dat dat soms helpt. Dat is het leuke aan mijn baan: het zijn allemaal puzzeltjes." „Ik ben ook maar een mens. En ik vind wel iets. Het is geen klaver- Waarde meeste Ne derlanders wat kiloot jes aanko men met de feestdagen, daar komt premier Mark Rutte in januari gewoon weer zo slank als een den terug op zijn kantoor. Hij is weliswaar 50 geworden dit jaar, maar heeft nog steeds dezelfde maat pakken als toen hij als derti ger naar Den Haag kwam. „Ge woon niet zo veel eten joh, dat helpt enorm! En ik sport een beetje met de collega's op vrijdag." En wat ook helpt: „Niet te veel drinken. Dat is ook een aanzetter. Ik kan sowieso niet goed tegen drank. En ik hou er ook niet zo van. Ik vind rode wijn wel lekker, maar na één glas ben ik wel klaar." „Ik moet zorgen voor een goed team waarin de sfeer goed is. Waarin we het met elkaar doen. Niet dat het een gezelligheidsclub wordt waarin we alleen maar zeg gen: als jij mijn tekening mooi vindt, vind ik de jouwe ook mooi. Maar uiteindelijk moeten be windslieden met elkaar een op dracht uitvoeren. Daarom bewaak ik de sfeer tussen ministers en staatssecretarissen op een minis terie. Zeker nu er op sommige de partementen twee ministers zit ten, geeft dat een extra dynamiek. Dat is niet veranderd in de loop der jaren. Wat wel verschilt, is dat zaterdag 30 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog één keer de grote nieuwszaken van 2017. Vandaag: Met het formeren van het derde kabinet dat zijn naam draagt, heeft Mark Rutte een zwaar jaar achter de rug. „Maar ik vind m'n baan gewoon heel leuk." Had u met uw huidige ervaring dingen anders gedaan? op onze site Alle vorige afleveringen Het is een premier nooit gelukt twee kabinetten achtereen de rit te laten uitzitten. Wat zegt dat over Rutte III? Vond u 2017 een zwaar jaar? Ik ben niet zo van de goede voornemens Dat zegt u altijd, maar toch niet elke dag? Piekert u nou nooit eens 's nachts? Tijdens de formatie was u af en toe kortaf, volgens uw tafelge noten ook ongeïnteresseerd... Hans van Soest Den Haag U bent nu aan uw derde kabinet begonnen. Wat heeft u de afge lopen zeven jaar geleerd over het premierschap?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10