mt It'll WS! I g u ifrWl» A 2017-17 2017 in 17 momenten De vermissing van Anne Faber tv 3 8 Wie heeft afgelopen herfst niet meegeleefd met haar en haar familie? Als de vermissing van Anne Faber al ruim een week duurt, vervliegt de hoop op een goede afloop. Over de spannende laatste dagen van de zoektocht naar dader én slachtoffer. s ^<(1 momenten li!' tffiÊ Het dna-profiel gaat in de databank van de NFI en enkele seconden later ligt er een match 00 et weekend van 7 en 8 oktober is een be langrijk weekend in het onderzoek naar de vermissing van Anne Faber (25). Er is een dna-match met een mogelijke dader. De uit Utrecht afkomstige Anne is dan al een week vermist. Het is vrijdag 29 september. Als Anne tijdens een fietstocht in de regio Utrecht niets meer van zich laat horen, slaan haar vriend, fami lie en vrienden alarm. Die avond slaat het weer dramatisch om. Anne komt terecht in een enorme onweersbui. Ze stuurt haar vriend nog een selfie, waarop ze druipend in de regen staat. Het is haar laatste foto, die massaal via social media wordt gedeeld. Niemand kan in die dagen om het nieuws rond Anne heen. Drie dagen zoeken naar de Utrechtse leveren niks op. De zoektocht houdt Nederland in zijn greep. Dinsdagavond 4 oktober is er een belangrijke doorbraak. Een vrijwilliger uit het zoekteam van Annes familie vindt een jas in de bosjes bij de Amersfoortseweg in Huis ter Heide. Het blijkt Annes jas te zijn. De jas gaat met spoed naar het Nederlands Forensisch Instituut. Daar zetten de specialis ten alles op alles. Zij moeten de sporen die wellicht naar een ver dachte kunnen leiden, veiligstel len, om ze te laten analyseren. Na dagen van keihard doorwerken en het gebruiken van vrijwel alle mo gelijke technieken lukt het de spe cialisten van het NFI een dna-pro- fiel op te stellen. In de tussenliggende periode wordt ook Annes fiets gevonden. Maar van de Utrechtse zeifis nog steeds geen spoor. Zondag 8 okto- 17 ber, aan het begin van de middag, ligt er een dna-profiel dat door de databank van het NFI gehaald kan worden. Een druk op de knop en enkele seconden later ligt er een match. Het blijkt te gaan om de 27-jarige zedendelinquent Michael P. Die verblijft op dat moment in de forensisch psychia trische kliniek van Altrecht Aven- turijn in Den Dolder. En dan gaat het snel. Kortaf De hoofdofficieren van justitie, Jet Hoogendijk en plaatsvervanger Rutger Jeuken, krijgen een tele foontje van de onderzoeksleider van het politieteam dat Annes ver missing onderzoekt. Hij is kortaf. „Er ligt een dna-match", zegt hij. Hoogendijk en Jeuken spoeden zich direct naar het commando centrum van de politie aan de Briljantlaan, even buiten het cen trum van Utrecht. Van hieruit monitoren de diensten de veilig heid in de stad tijdens grote eve nementen. En het kan als crisis centrum fungeren tijdens vermis singzaken als deze. Niet veel later zijn ook Gerda van Leeuwen, eenheidschef van de politie, en burgemeester Koos Janssen van Zeist aanwezig. De onderzoeksleider praat ze bij. „Er is een match met Michael P. (27). Hij is een veroordeelde zedende linquent die werkt aan een terug keer in de samenleving. En hij verblijft in de forensisch psychia trische kliniek van Altrecht Aven- turijn in Den Dolder." In de vergaderzaal valt een korte stilte. Wat nu? Hoogendijk en Jeu ken zijn resoluut: zij willen dat de verdachte direct wordt aangehou den. Maar niet iedereen is het daarmee eens. De politiemensen die het onderzoek naar de vermis sing van Anne leiden, hebben een andere optie in gedachten. Zij stellen voor de verdachte heime lijk te laten volgen door observa tieteams van de politie. De hoop is dat hij het team naar Anne zal brengen. Als dat gebeurt, kan de verdachte direct worden aange houden. Maar aan dat plan zit een aantal grote risico's. Wat als de verdachte weet te ontkomen? Kan het observatieteam zo werken dat niemand het doorheeft? En wat als de verdachte het recherche team helemaal niet naar Anne zal leiden? Wat dan? De discussies tussen de verant woordelijken bij politie en justitie zijn fel, maar respectvol. Iedereen spreekt elkaar aan bij eikaars voor naam. „Iedereen die bij deze zaak was betrokken had hetzelfde doel en dat was het vinden van Anne. Er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden en de politie zag mo gelijkheden voor het observatie team. De mensen van justitie wa ren bang dat de verdachte zou ontkomen. Over alle risico's en kansen is uren vergaderd", zegt een aanwezige. Bij de discussies begint de ver moeidheid inmiddels ook een rol te spelen. De tientallen recher cheurs die werken aan de zaak maken lange dagen en blijven in de avonduren afspraken afzeggen. Het werk gaat door, ook in het weekend. Op zaterdag, een dag voor de dna-match, komen politie, justitie en de burgemeesters van 13» SJ» Zeist en Utrecht al samen. Op het hoofdbureau van de Utrechtse politie geven de Zeister burgemeester Janssen en Jan van Zanen van Utrecht elkaar een hand. Ook een aantal ambtenaren van de afdeling veiligheid is bij de meeting aanwezig. „Er was heel erg de behoefte om elkaar even bij te praten over het onderzoek", herinnert een betrokkene zich. „Er waren natuurlijk ook veel vrij willigers die meehielpen met zoe ken. Dat moest in goede banen worden geleid. Maar de vermis sing van Anne leidde ook tot maatschappelijke onrust. Het was belangrijk dat met elkaar te be spreken." Hoofdpijndossier Van Zanen is er een dag later niet bij, collega Janssen uit Zeist wel. Die realiseert zich, nu blijkt dat de verdachte in een kliniek in zijn ge meente verbleef, dat er een hoofd pijndossier is bijgekomen. Na uren van overleg is er nog geen besluit gevallen over de eventuele aanhouding van Michael P. „De twee hoofdofficieren raakten er van overtuigd dat het volgen van P. naar Anne zou kunnen leiden. Maar ze waren zich wel bewust van de enorme risico's. En het duurde nog eens uren voordat er een definitief besluit werd geno men." Regelmatig gaan de 'onder- vrijdag 29 december 2017 Het jaar is bijna voorbij. Net voordat het 2018 wordt, belichten onze verslaggevers nog een keer de grote nieuwszaken van 2017. Dan volgt nieuws waar iedereen al bang voor was Yelle Tieleman Utrecht Vandaag: De vermissing van Anne Faber. Nederland was een week lang in de greep van de Utrechtse. Morgen: De voetbalsters van Oranje wonnen in 2017 het EK in eigen land. Lieke Martens was de grote ster. op onze website De video over de vermissing van Anne Faber en alle vorige afleveringen. mrm*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8