Parkrangers verjagen criminelen met overmaat aan vriendelijke aandacht 14 ZE Oud-commando's houden bedrijventerreinen in de gaten. „Onze grote kracht is: wij hebben de tijd." wegrennen. Hellendoorn 11 RANGERPATROL De onderkant van de sa menleving trekt iedere dag aan de drie Roosen- daalse parkrangers voor bij. Inbrekers, helers, drugsdealers- en gebruikers, prostitu ees en hun klanten, afvaldumpers en ander gespuis houden zich op in de straten van Majoppeveld en Borch- werf I. Maar wel steeds minder, want sinds hun aanstelling in juli, merken de parkrangers dat het met deze be drijventerreinen de goede kant op gaat. „Ik denk dat de bedrijven die hier niet thuishoren, binnenkort vertrek ken, ze krijgen te veel aandacht. Wij rijden elke dag langs en stappen heel vaak binnen. Gewoon, met een vrien delijk gezicht, om te vragen of alles goed met ze gaat. Dit is hier geen goed klimaat voor ze. Ze verdwijnen, zeker weten", zegt Frank Hellendoorn. Hij vormt samen met Lion de Frel en Peter de Ruiter het team parkran gers. Ze zijn alle drie zestig jaar oud en hebben alledrie een verleden als kapi tein bij de commando's. Ze hoeven niet meer te werken, maar zijn nog lang niet oud en versleten. De stoere Land Rover van de parkrangers stuurt Hellendoorn langs de hotspots die ze in kaart hebben gebracht. Bedrijven die zij verdacht vinden. „Omdat er veel te dure auto's af en aan rijden, ter wijl er in het bedrijf niks gebeurt. Er wordt nog geen pallet verzet." Ze kennen de afwerkplekken waar 's avonds hoertjes werken. Soms bege leid door loverboys. „Wij stoppen en zetten groot licht op zo'n auto waar hét zich afspeelt. Ik heb al eens een vent met zijn broek op de tótejysj enkels zien rijdt langs de plekken waar 's avonds drugs worden verdeeld onder de dea lers die met hun scooters de stad in rijden, om het spul te verkopen. De zwarte sporen van autobanden verra den de ruige rijstijl van zowel auto's als scooters. Als Hellendoorn twee auto's stil ziet staan en het vermoeden heeft dat hier drugs worden gedeald, stapt hij er op af. „Met een vriendelijk gezicht vraag ik of ik iets kan doen voor ze, mis schien heeft er wel een autopech. Als het antwoord is dat ze staan te chillen, vraag ik of ze geen rotzooi willen ach terlaten. Dat vinden ze erg vervelend! Zeker omdat ik ook hun kenteken op schrijf." Op een van die plekken vinden de rangers een stapel afVal van waar schijnlijk een koperdiefstal. Hellen doorn maakt een foto en stuurt die Ik heb al eens een vent met zijn broek op de enkels zien wegrennen naar de Buiten beter-app van de ge meente Roosendaal. „Dat werkt prima. Het wordt dan snel opge ruimd." En vervolgens wordt contact gezocht met het bedrijf dat camera's aan de achtergevel heeft hangen, die op deze plek zijn gericht. „Mogelijk staan daar beelden op die naar de ver dachten kunnen leiden." Dat is dan geen zaak meer van de rangers, maar van de politie, want de taken zijn strak en helder verdeeld. „Wij hebben niet meer bevoegdhe den dan een gewone burger. We dra gen zaken over aan de politie, zodat die er verder mee kan." Volgens ranger Lion de Frel helpt de militaire ervaring bij deze aanpak. „We vliegen het aan als een missie in Irak. De eerste periode hebben we ge bruikt om ons een beeld te vormen van wat er aan de hand is in het ge bied. Door het uit te werken in rap porten krijg je gevoel bij het terrein. We zijn bij elke ondernemer langs ge gaan, we worden één met de bevol king waardoor we erachter komen wie we kunnen vertrouwen en we leren omgaan met meerdere culturen. Dat is hier precies hetzelfde", zegt De Frel. Buitenlandse chauffeurs worden aangesproken als ze staan geparkeerd. De smartphones van de rangers staan vol met nuttige apps, van het achter halen van kentekens tot het vertalen naar het Bulgaars of Pools. „De chauf feurs moeten ergens blijven, dat besef fen we. Het probleem is de vervuiling. Ze laten het meestal netjes in een vuilniszak achter, maar ze doen ook hun behoefte in de berm." Extra aandacht is ervoor Stepvel- den, waar het crematorium staat. „Die lui kennen god noch gebod, dus ook daar staan 's avonds auto's. De plek in teresseert ze helemaal niks. Zolang het maar donker en afgelegen is. Ook hier spreken we ze aan, dat vinden ze niet leuk en verdwijnen dan snel." Zo worden iedere dag rondes gereden, op wisselende tijdstippen tussen 7.00 en 24.00 uur. De rangers zijn er samen 80 uur per week. Hellendoorn: „Ik zou best uit breiding willen. Want negatieve aan dacht helpt. Dat zien we nu al. Ik denk dat de formule gevonden is om het gat te vullen dat de politie achterlaat om dat die niet overal bij kan zijn. Weet je wat onze grote kracht is: wij hebben de tijd. Wij kunnen rustig in onze auto een tijdje stilstaan. Zo zijn wij de relatief goedkope ontbrekende scha kel. En ik ken meer oud-collega's die dit leuke en nuttige werk een poosj e willen doen, ten dienste van een schone, hele en veilige samenleving." vrijdag 29 december 2017 ZE A Parkrangers Lion de Frel, Frank Hellen doorn en Peter de Ruiter (vlnr) in actie. FOTOPETERVAN TRIJEN/PIX4PR0FS Rangers zitten gespuis op de nek, met militaire precisie Frank Timmers Roosendaal -Frank Hellendoorn, parkranger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85