Turnen is spierballen, vallen en weer opstaan Grootste uitdaging is om nieuwkomers te verwelkomen 7 De Kanaalzone staat op een keerpunt. De havenfusie en de bouw van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen bieden grote kansen. Terneuzens burgemeester Jan Lonink: „We moeten er alles aandoen om die te verzilveren." zv Het is al vaker voor speld dat de Kanaal zone een enorme groei zou doormaken. Nog niet zo lang gele den, in de tijd dat de in 2003 ge opende Westerscheldetunnel in aanleg was. De Gentse professor Georges Allaert voorspelde 1.700 tot 2.600 nieuwe banen in Terneu zen en wijde omgeving. Het is er nauwelijks van gekomen. Toch is het nu anders dan bij voorbeeld in 2003, denkt burge meester Jan Lonink. De Wester scheldetunnel is belangrijk geble ken voor de ontsluiting van Zeeuws-Vlaanderen en met name Terneuzen, ook al moet er tol voor worden betaald. Maar in de tus sentijd is er nog zoveel meer ge beurd, vooral de laatste tijd. Lonink noemt allereerst de fusie tussen havenbedrijf Zeeland Sea ports en de Haven van Gent. „Sa men staan we veel sterker." Van de Nieuwe Sluis bij Terneuzen die eind 2022 gereed moet zijn, wordt ook een vliegwieleffect verwacht. „Maar het gaat om meer", geeft Lonink aan. „We hebben eens op een rijtje gezet hoeveel initiatie ven in dit gebied lopen en we kwamen uit op vijfendertig. De verbreding van de Tractaatweg zit daarbij en ook een spoorverbin ding van de Axelse Vlakte naar België." Vooral over het laatste project kan Lonink enthousiast worden. „Jarenlang is dat op de lange baan geschoven. Nu wordt er volop aan gewerkt om die verbin ding voor elkaar te krijgen, in het Gentse zelfs met personenvervoer en wie weet tot in Terneuzen." Lonink trekt er hard aan, onder anderen met wethouders Jack Be gijn en Frank van Hulle, vanuit een duidelijke toekomstvisie, geti teld Gebiedsontwikkeling Kanaal Als we er metz'n allen vertrouwen in hebben, zal het lukken sprong Terneuzen. Een sprong naar het zuiden, naar de Gentse Kanaalzone, en naar het westen, langs het Kanaal Gent-Terneuzen richting Hoek. De laatste ontwik keling is pas gepland na 2025. De Axelse Vlakte 3 en twee nieuwe fa sen van het bedrijventerrein Maintenance Valuepark komen eerst. „Maar", durft Lonink te stel len, „die westelijke uitbreiding kan best wel eens eerder dan 2025 komen." Axelse Vlakte De Axelse Vlakte loopt, na vele ja ren leegstand, eindelijk vol. Zo is het Antwerpse bedrijf Vlaeynatie er neergestreken, onder meer met een grote suikerterminal. Lonink: „Wij kennen geen ver keersopstoppingen als in Antwer pen. Dat pleit enorm in ons voor deel. Vlaeynatie kan daarin als onze ambassadeur dienen." Het bedrijfsleven wordt ook di rect bij de ontwikkeling van de Kanaalzone betrokken. „Als over heden kunnen we het niet alleen", aldus Lonink. De grootste uitdaging wordt, onderkent hij, het aantrekken van voldoende gekwalificeerde mede werkers die zich ook thuis voelen in de Kanaalzone. De bouwmarkt moet daar volgens hem op inspe len, door bijvoorbeeld meer huur- appartementen te realiseren. Voorzieningen moeten beter. „We zijn daar ook mee bezig. Het is een hele puzzel, maar als we er met z'n allen vertrouwen in heb ben, zal het lukken." Een naam die ergens doet den ken aan vroeger tijden waarin da mes nog synchroon met linten zwierden op de Olympische Spe len. „Tja, we staan nog steeds in de boeken als gymnastiekvereniging maar ik zou het liever turnvereni ging noemen", zegt trainster An nette Heijman. „Dat dekt de lading beter want spelletjes spelen doen we niet hier." Hoewel het overgrote deel van de springende, flikflakkende en balancerende sporters meisjes zijn, is turnen zeker niet meisjes achtig. Het is een sport van veel trainen en - zoals Danitsja al erva ren heeft - vallen en toch weer op staan. Laura Verschelden komt uit Zaamslag en studeert aan de Fon- tys Sporthogeschool in Eindho ven. De Kerstinstuifvan haar oude turnvereniging is haar vuurdoop als toekomstig gymdocent. Tientallen kinderen mochten gis teren in 't Sportuus in Axel snuffe len aan de turnsport tijdens de kerstinstuif van Voorwaarts. Van hele kleintjes die elegant huppel den over de opblaasmat tot meisjes als Danitsja die de bezoekers al kunnen laten zien hoe het moet. De instuif als een soort ver lengde verjaardag want een maand geleden vierde de vereniging, die officieel Gymnastiek Vereniging 'Voorwaarts' Axel heet, haar tach tigste verjaardag. Dat turnen niet alleen voor meisjes is, ziet ze in Brabant dui delijk terug. „Daar zie je veel meer jongens turnen. In Zeeland is dat nog een stuk minder." Faciliteiten Het effect van succesvolle turners is met name in Friesland met Epke Zonderland en in Brabant met Yuri van Gelder merkbaar, weet ze. „Maar daar zijn de faciliteiten ook veel beter", voegt ze daaraan toe. Heijman herkent dat tekort aan sportfaciliteiten in de regio. „Hier in Zeeland is er alleen in Zierikzee een echte turnhal. In Zeeuws- Vlaanderen zouden we heel graag een turnzaal willen. Hier in Axel moeten we steeds alles weer voor de dag halen en opbouwen." Een klein voordeel heeft dat weer wel, erkent de trainster. „Je krijgt er wel stevige spierballen van." vrijdag 29 december 2017 Tijd om te oogsten in Kanaalzone Harmen van der Werf Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester Danitsja's beste onderdeel is de balk. fotoboaztimmermans Axel Welnee, de balk is helemaal niet eng. Danitsja Goethals (12) van gymnastiekvereniging Voorwaarts in Axel kan prima uit de voeten op de evenwichts- balk. „Ja, natuurlijk val je wel eens maar daar leer je van." Guido van der Heijden Jan Lonink bij één van de nieuwkomers in de Kanaalzone; het Antwerpse bedrijf Vlaeynatie. fotoboaztimmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 80