Erdogan: 'Rutte is mijn vriend' FNV zette PvdA-politicus William Moorlag onder druk 7 Een dergelijke koppeling' is bizar en ongepast „Ze hebben me slecht behandeld, maar ik had altijd een goede ver standhouding met Rutte", zei Er dogan. Deze krant schreef dinsdag al dat Nederland en Turkije hun relatie zo snel mogelijk willen herstellen. Mi nister Zijlstra (Buitenlandse Za ken) heeft daarvoor begin deze maand gesproken met zijn Turkse collega Cavusoglu. Turkse media berichten nu dat beide landen al weer ambassadeurs willen uitwis selen. Het ministerie van Buiten landse Zaken wilde daar gister avond niet op reageren. Turkse media melden dat de landen weer ambassadeurs willen uitwisselen Turkije eiste in maart nog excuses van ons land en premier Rutte stelde dat hij die absoluut niet zal aanbieden. Volgens ingewijden is een oplossing daarvoor nog niet ge vonden, maar Erdogan zei dat pre mier Rutte signalen heeft afgege ven om de relatie te verbeteren. „Die zijn toereikend." Erdogan reageerde in maart furi eus nadat twee Turkse ministers geen campagnebijeenkomst moch ten houden in ons land. Hij dreigde met economische sancties, maar die kwamen er nooit. Gisteren ver telde hij aan Turkse media: „We hebben geen probleem met Duits land of Nederland. Integendeel: de mensen die in de regeringen van die landen zitten, zijn mijn oude vrienden." De handel tussen beide landen is een belangrijke reden om de ver houding te herstellen: Nederland exporteerde vorig jaar voor 5,6 mil jard euro naar Turkije, omgekeerd ging het om ruim 3 miljard. De PvdA-politicus moest tot een schikking komen over de schijn constructie met arbeidsbeperkten. Zou er geen schikking komen, dan dreigde de vakbond de publiciteit te zoeken met negatief nieuws voor de PvdA. Dit blijkt uit mailverkeer waar over deze krant beschikt. De PvdA- top was op de hoogte van het ru moer rond Moorlag. Op 7 maart schrijft Thijs Kerckhoffs, de politiek assistent van PvdA-minister van Sociale Zaken Lodewijk Asscher, een spoedmail aan zijn staatssecre taris Jetta Kleinsma. Moorlag is niet alleen nummer 9 op de PvdA-lijst, hij is dan ook nog algemeen direc teur van de Sociale Werkplaats (SW) Alescon uit Assen. Het docu ment is pikant omdat Moorlag nu onder vuur ligt en het partijbestuur volgende week verder praat over de situatie. Er komt 2018 een PvdA-le- denraad omdat de Jong Socialisten genoeg handtekeningen hebben. De rechterhand van Asscher schrijft dat hij is gebeld door Gea Lotterman van de FNV: „Morgen heeft de FNV een gesprek met Ales- con/Moorlag en bij een negatieve uitkomst wil de FNV mogelijk dan ook morgen naar buiten met een dagvaarding en het nieuws dat de nr. 9 van de PvdA verdringing mo gelijk maakt voor SW'ers." De FNV maakt in dat geval be kend dat de PvdA meewerkt aan schijnconstructies, waarbij werk- nemers niet in vaste dienst zijn. Kerckhoffs heeft dan al aan de bel getrokken bij Mariëtte Patijn, dage lijks bestuurslid van de FNV. Hij schrijft dat hij de FNV heeft gezegd dat hij 'een dergelijke koppeling' van negatieve publiciteit 'bizar en ongepast' vindt. Later die dag schrijft een ambtenaar aan Kleinsma een mail, waarin de Soci ale Werkplaats Alescon op het eer ste gezicht wordt vrijgepleit. „Wij kunnen op basis van deze informa tie niet tot de conclusie komen dat er iets onrechtmatigs aan de hand zou zijn." FNV liet gisteren weten: „Het was niet de bedoeling de PvdA on der druk te zetten, het ging ons om de werknemers." de Limburgse scheidingsadvocaat Ron Cohen. „Het is elk jaar hetzelfde. In december kom ik eindelijk aan het verwerken van de bestaande dossiers toe, er komen vrijwel geen nieuwe zaken bij. Maar op 2 januari rinkelt om 9.00 uur de telefoon, met een echtpaar dat tijdens de feestdagen besloten heeft uit elkaar te gaan. En dat houdt daarna niet meer op." „Dat gaat hier niet heel erg anders," vult relatietherapeut Klaske de Vries uit Amersfoort aan. „Tijdens de feest dagen besluiten een hoop stellen dat ze hulp nodig hebben. Maar vóór kerst krijg ik nauwelijks nieuwe cliënten." Cohen ziet de feestdagen, de vrije dagen die grotendeels in gezinsver band en familiekring worden door gebracht als katalysator voor al langer sluimerende problemen. De Vries gaat daar deels in mee, want stelt: „Met onze drukke levens kunnen we normaal gesproken best goed om de relatieproblemen heen: kinderen moeten naar de crèche, of naar school, we hebben ons werk - blik op oneindig en gaan. Maar in tijden van ontspanning wordt zichtbaar wat er allemaal om ons heen ligt, aan span ningen en miscommunicatie. En ja, dan explodeert de boel." Maar het knalt niet alleen door de vrije dagen, betoogt De Vries. „We hebben allemaal dromen, plaatjes in ons hoofd over hoe onze relaties moeten zijn. En zeker over vakan ties en de feestdagen hebben we romantische, pijnloze voor stellingen. Allemaal, col lectief. Maar die plaat jes zijn vrijwel nooit de realiteit. En wij kunnen erg slecht met de realiteit omgaan. We willen geen pijn, we willen al leen maar liefde. Maar zo werkt het niet." Een stel maakt een wandeling in het park. Zij begint over een opmerking die hij een avond eerder, aan de dis bij zijn ouders, maakte over haar. „Het zit me niet lekker datje zo over me praat,zegt ze. Hij onderbreekt haar:„Weet je wat mij niet lekker zit..." Een tirade van twee kanten volgt. Op de terugweg tien minu ten later staan ze nog tegen elkaar te schreeuwen, midden in het park. Andere wandelaars kijken hen verschrikt aan. Zij kijken alleen naar elkaar, hun ogen vol haat. Klaske de Vries adviseert: „Rust eerst eens een beetje uit voordat je een moeilijk gesprek aangaat. Heb je op je tandvlees je vrije dagen gehaald, ben je oververmoeid? Wacht dan even met zulke gesprekken, want het gaat geheid mis. Als we overwerkt zijn, zeggen we vaak dingen die we niet menen. Probeer wat de ander zegt niet te persoonlijk te nemen. En maak 'kwaliteitstijd' voor elkaar. Niet samen voor de televisie hangen, maar elkaar echt in de ogen kijken en zien hoe de ander er ook alweer uitzag. Maar het belangrijkste: rust uit! Echt, het werkt." Als we overwerkt zijn zeggen we dingen* die we niet menen vrijdag 29 december 2017 met de feestdagen Negen maanden nadat hij de Ne derlandse regering een 'nazi- overblijfsel' noemde, zegt de Turkse president Erdogan dat premier Rutte zijn vriend is. Peter Groenendijk Rotterdam/Ankara De FNV heeft in de week voor de Tweede Kamerverkiezingen van 15 maart dit jaar de PvdA en toe komstig Kamerlid William Moor- lag zwaar onder druk gezet. Jan Hoedeman Den Haag - politiek asistent Thijs Kerckhoffs in een brief aan FNV William Moorlag werd onder druk gezet door de FNV. fotoanp REIJNTJENS ILLUSTRATIE MARK Gezien op Tweede Kerstdag, tijdens een loopje naar de glasbak. - Klaske de Vries, relatietherapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7